Dá sa vôbec hovoriť o objektivite pri známkovaní?

Objektivita známkovania v školách je téma o ktorej by sa dalo polemizovať naozaj hodiny. No najviac to vedia zhodnotiť len samotní učitelia alebo študenti. Keďže som študent, tak chcem sa venovať aj tejto problematike zo študentského uhla pohľadu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (18)
Obrázok blogu

Podľa mňa objektivita pri známkovaní neexistuje. Je to iba fiktívna fráza, ktorá sa používa na rodičovských združeniach. Už z toho hľadiska, že aj učiteľ je iba človek a je myslím si jasné, že niekoho si obľúbi viac a iného menej. Je to prirodzený fakt. Nuž musí sa každý učiteľ snažiť byť objektívny, no nie vždy sa im to darí. Záleží to od typu osobnosti a samozrejme aj od praxe, ktorú dotyčný učiteľ má. Osobnosť myslím tým, pokiaľ si nevie spraviť poriadok v triede, hlavne teda u tých agresívnejších tried, tak jednoducho nemá šancu. A tu nastupuje tá objektivita známkovania. Ako môže objektívne zhodnotiť, pokiaľ cíti hnev z dôvodu ignorácie zo strany študentov a jednoducho neporozumenia medzi učiteľom a študentom. Dnes už učiteľ musí byť aj psychológ. Dnešná mládež je totižto iná. Iná ako kedysi nestačí sa hroziť iba písomkami a podobnými vecami. Je to neefektívne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Musí práve naopak docieliť toho aby daný predmet začal študenta baviť, hoci v ňom nemusí byť nadaný, extra vynikať a podobne, no proste vypestovávať v ňom vzťah k danému predmetu.

Je to iné keď sa máte učiť niečo, čo sa nudne vysvetľuje (prepáčte za výraz učitelia) blbými poučkami ako keď sa učí voľnejšie, odviazanejšie a aj zábavnejšie. Myslím tým napríklad, vzťah medzi študentom a učiteľom nemal by byť úplne autoritatívny. Autorita v školstve nie je zlá, ale prehnaná autoritatívnosť nevedie k úspechu učenia. Vzťah učiteľa a študenta by mal byť skôr priateľský síce s odstupom samozrejme, ale každý má radšej priateľské vzťahy ako autoritu a rôzne príkazy. Viem, že učiteľovanie hlavne v dnešnej dobe nie je vôbec jednoduché, ale každý z nich by sa mal o to snažiť. Už len preto, že vlastne oni vychovávajú mládež, oni formujú osobnosti, väčšinu času totižto trávi mládež práve v škole. Osobne poznám učiteľov, ktorým sa to darí až moc dobre, ale aj takých ktorí v tomto úplne zlyhávajú. A pre učiteľa je najväčšou pochvalou, keď ich bývalí študenti sú úspešní a hlavne s radosťou spomínajú na školské časy. Takže držím palce všetkým začínajúcim učitteľom ale aj tým, ktorým to moc nejde nech to zvládnu.

Dávid Selecký

Dávid Selecký

Bloger 
  • Počet článkov:  27
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som mladý človek fascinovaný psychológiou, ktorý by nemohol žiť bez spoločnosti iných ľudí. Mám rád dobré knihy, internet a prírodné krásy našej krajiny. Zoznam autorových rubrík:  Nejedno oko zaplačeUmelecké okienko :)ŠkolaZo životaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
INESS

INESS

107 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu