Sú naozaj pri kúpe kvalitného PC potrebné high-endové komponenty?

Už veľa krát sa ma priatelia i rodina dožadovali o rady pri výbere nového PC. Pretože pre užívateľa "laika" je dosť ťažké zorientovať sa v tom množstve všelijakých zostáv, a predavačom je úplne jedno, čo predajú ide im iba o biznis, a preto sa veľa krát stane, že vaše ratolesti, ktoré sa chcú prirodzene hrať vám po pol roku od kúpi povedia, že potrebujú novú grafickú kartu aby im išla susedova hra.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Čiže ako sa vyhnúť sústavnému vymieňaniu komponentov? Pravdupovediac nijako, komponenty sa budú musieť meniť stále jedine, čo môžete preto urobiť je predĺžiť dobu po ktorej budete musieť komponent vymeniť za výkonnejší. Budem sa snažiť poradiť Vám ako tomu predchádzať.

Pri výbere nového počítača dbajte hlavne na výber dobrej základnej dosky. Nenechajte si nahovoriť nejakú shitovku od lacných výrobcov, pretože základná doska je jedna z najdôležitejších komponentov a na nej budujete celú základnú jednotku. Správna základná doska by mala obsahovať dnes okrem klasických ATA radičov na disk aj SerialATA (sériový prenos).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ďalej každá by už dnes mala mať integrovanú zvukovú kartu najlepšie 5,1 kanálovú a samozrejme sieťovú kartu štandardne 100Mb/s ale niekedy sa môžete stretnúť aj s 1Gb/s čo rozhodne nie je na škodu. Nemôžu chýbať USB porty pretože k tomuto rozhraniu pripájate ďalšie zariadenia ako digitálny fotoaparát, telefón, skenery, tlačiarne atď., preto platí čím viac tým lepšie mali by byť aspoň 4. Pokiaľ plánujete pripojovať k PC nejaké zariadenia ako TV kartu alebo iné prídavky poobzerajte sa na počet PCI slotov na základnej doske, poprípade modernejších PCIe . Ale dnes už skoro každá v tomto nezaostáva čiže to nebudem rozoberať(klasicky je to väčšinou 4-5 slotov). Dôležité sú aj rozšírenia pre RAM. Klasicky sa dáva DDRAM o počte 2 a aj viac. Čím viac tým lepšie možete viac rozšíriť v budúcnosti. Pokiaľ kupujete počítač do kancelárie tak základnej doske by nemala chýbať integrovaná grafická karta, ktorá bude úplne postačovať na pre počítať tohto druhu využitia.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalší komponent je výber procesoru. Je úplne jedno, či AMD alebo Intel. Záleží ku ktorej značke ste viac priklonený. Ale procesor by mal mať 64bit technológiu ako AMD Athlon FX alebo Intel Pentium 4 s HT, a preto hlavne ak kupujete PC do domácnosti na hry vynechajte lacné procesory typu Sempron alebo Celeron, ktoré sú postačujúce na kancelárske práce, prehrávanie a úpravu obrázkov a základnú prácu s videom. Síce sa na nich zahráte, ale ich neodporúčam do domácnosti, kde ich výkon v budúcnosti pocítite ako nepostačujúci.

Výber operačnej pamäte RAM. Dnes by každé PC použité v domácnostiach malo mať minimálne 512MB RAM. Nenechajte si nahovoriť predavačom iné. No pre náročných hráčov odporúčam 1024MB RAM.

SkryťVypnúť reklamu

Pevný disk, výber jeho veľkosti záleží od typu využitia. Ak v kanceláriách tak postačí úplne aj 40GB disk. No až do domácnosti tak tam by som odporúčal 80 a vyššie. Väčšinou platí pravidlo, že žiaden disk vám nebude dostatočne stačiť. Ako som už spomenul odporúčal by som sa poobzerať po diskoch so S-ATA rozhraním.

Grafická karta, počítaču v kancelárií postačí aj hocijaká integrovaná na základnej doske. No počítačom do domácnosti odporúčam strednú triedu od (3000-7000Sk) Či už sa rozhodnete pre ATi tak odporúčam aspoň Radeon 9600 a vyššie a pre Nvidiu Geforce FX 5700 a/> vyššie. Všetko závisí od financií, ktoré ste ochotný utratiť za nové PC. Všetko závisí od financií, ktoré ste ochotný utratiť za nové PC. Ale pamätajte, že pre počítače do domácnosti sa nižšie karty neoplatia kupovať, pretože na hry ktoré sú vyvíjané stačiť nebudú. Ďalej grafická karta je komponent, ktorý starne najrýchlejšie.

SkryťVypnúť reklamu

Disketovú mechaniku dnes už ja osobne ani nepoužívam, nahradil mi ju flash disk, čiže zámerne ju nechcem popisovať. Už v mnohých hlavne nových PC sa ani nevyskytuje.

Optickú mechaniku odporúčam nejakú DVD napaľovačku, ktorá je samozrejme schopná vypaľovať aj klasické cdčka. (píšem zámerne, lebo už sa mi stalo, že si ľudia mysleli, že DVD napaľovačka nie e schopná napaľovať cdčka). Ich ceny sú rôzne. Ale dnes už zoženiete DVD-RW mechaniku aj okolo 2000Sk.

Počítačový domček (skrinkaJ) jej výber závisí iba od vášho vkusu. Dnes sú rôzne tuningové varianty skríň s priesvitným bočným panelom, čiže tak môžete vidieť vnútro vášho PC. Ďalej sa poobzerajte po skrinke, ktorá má prevedenie portov ako USB, FireWare a vstupy a výstupy zvukovej karty aj na prednom panely skrinky aby ste sa nemuseli tlačiť v prachu za skrinkou neskôr.

Hlučnosť PC si tiež dobre uvedomte, že aj to je problematika. Pretože, keď pozeráte film a hučia vám do toho chladiče, nie je to nič moc. Preto pokiaľ sa dá zadovážte si pasívne chladenie alebo kvalitné chladiče, s nízkou hlučnosťou. Síce dnes už sa používajú aj vodné chladenia bohužiaľ osobne s tým nemám skúsenosti, ale myslím si, že takéto chladenie je v celku prospešné, avšak pre bežného používateľa PC zbytočné.

Naposledy spomeniem zdroj. Zdroje majú tiež svoju problematiku. Pokiaľ beriete zostavu nemali by ste mať so zdrojom problém, pretože predajca by mal vám ponúknuť v danej zostave postačujúci zdroj. No ak si skladáte PC sami, a padá vám, je nestabilné môže sa jednať aj o zdroj. Preto sa poobzerajte po kvalitnejších zdrojoch okolo 350W. No to záleží od Vás aké PC si skladáte, čím výkonnejšia grafika procesor, RAM atď., tým výkonnejší musí byť aj zdroj.

Všeobecne som chcel týmto článkom podotknúť, že kúpa PC závisí od využitia PC, a preto dopredu porozmýšľajte načo ho budete používať. Ak ste skúsenejší môžete si PC zostavovať sami. No pozor na kompatibilitu komponentov a stabilitu celého systému. Preto, pre laikov je vhodné uprednostniť kompletnú zostavu. Dbajte na to ale aké komponenty vám bude predávajúci v danej zostave ponúkať. Nebojte sa mu povedať, že chcete iné komponenty v nej. Mal by vám vyhovieť alebo ukázať inú nenechajte si nahovoriť, že PC ktoré nespĺňa hore uvedené požiadavky je pre vás postačujúce ako pre použitie v domácnosti. Pre výber PC do kancelárie je to pomerne jedno, pretože na to stačí hocijaký bežný PC. Ale tu dbajte na výber aj skrinky, v prípade prezentácií aby vaša firma vypadala seriózne.

A k otázke, či je potrebné kupovať hig-endové komponenty odpoveď je v článku, kto chce nech si kúpi ale úplne najvýkonnejšie grafiky, a nové technológie pôjdu s cenou dolu ako vždy a nie je preto hospodárne kupovať všetko najvýkonnejšie, keď ani nevyužijete ich schopnosti.

Dávid Selecký

Dávid Selecký

Bloger 
  • Počet článkov:  27
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som mladý človek fascinovaný psychológiou, ktorý by nemohol žiť bez spoločnosti iných ľudí. Mám rád dobré knihy, internet a prírodné krásy našej krajiny. Zoznam autorových rubrík:  Nejedno oko zaplačeUmelecké okienko :)ŠkolaZo životaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu