Zimná turistika

Takže zima je tu aj tento rok a ja by som vám prostredníctvom svojho blogu chcel priblížiť jeden tip na pekné zimné potulky prírodou. Pripájam zopár slov a samozrejme aj pár fotografií na lepšiu predstavu niekoľkých pekných turistických trás, vhodných na zimné ale aj letné potulky prírodou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Konkrétne sa vydáme do môjho rodiska do obce Habura. Habura a jej hornaté okolie poskytujú jedinečné možnosti pre lyžiarsku turistiku od nenáročných prechádzkových trás pre začiatočníkov až po adrenalínové výstupy na vrcholy pohraničných kopcov. Vynikajúce sú aj snehové podmienky – vyše metrová biela perina sa spravidla udrží od decembra do začiatku marca.

Bežecké trasy sú vyznačené, veľká časť vedie po značených turistických chodníkoch, všetky lyžiarske trasy sú od polovice decembra do konca februára pravidelne udržiavané. Trasy sú navzájom poprepájané, takže si svoju túru môžete prípadne skombinovať a prispôsobiť podľa svojej chute či schopnosti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Turistický klub Beskyd Habura, ktorý sa stará o prevádzku vyznačených trás, už niekoľko rokov organizuje tradičné bežecké pochody, ku ktorým sa môžete kedykoľvek pridať.

V okolí obce Habura je vyznačených 5 turistických lyžiarskych trás a jeden bežecký okruh.  

Trasa č.1: „DO BESKYDA“

Celá trasa z východiska po štátnu hranicu s Poľskou republikou, má dĺžku 3,8 km. Po krátkej rovinke a prechode cez potok po lávke, stúpame do mierneho kopca miestom nazvaným Hrčaliska. Po ľavej strane je krásny borovicový les. S pribúdajúcou nadmorskou výškou sa nám odkrýva panoráma celej Medzilaboreckej doliny. Posledný kilometer trasy vedie už náročnejším stúpaním 120 ha lúkou nazvanou Beskyd. Posledných 300 m prechádzame borovicovým lesom až k štátnej hranici. Dĺžka trasy 3,8 km , prevýšenie 420 m .  

SkryťVypnúť reklamu
1

Trasa č.2: „NAD STAVENCOM“

Trasu môžeme nazvať aj vyhliadkovou. Spočiatku je vedená popri obore kde je možné vidieť jeleniu, diviačiu a srnčiu zver. Približne v polovici trasy, na mieste zvanom Chvastejov, sa oplatí zastaviť. Je tu prekrásny výhľad na blízke i vzdialené pohoria – Vihorlat, Sninský kameň, Čergov, Slanské vrchy. Pri dobrej viditeľnosti aj Vysoké Tatry. Na uvedenom mieste je postavený zrubový altánok a turistický stĺp. V minulosti od roku 1937 tu stáli kopanice šiestich rodinných domov, z ktorých dva stoja dodnes. Do konca trasy je potrebné zdolať 2,1 km , po klesaní a opätovnom stúpaní až k štátnej hranici. Značenie nás navedie k poľovníckemu posedu a popri krásnych ihličnanoch až ku koncu trasy. Tu je možné po červenej turistickej značke pokračovať smeromna Dukliansky priesmyk, alebo na hraničný priechod Palota. Dĺžka trasy 4,6 km , prevýšenie 280 m .  

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Trasa č.3: „MEDZI HABURKAMI“

Keďže prvých 3,8 km je mierne stúpanie, je tento úsek vhodný pre začiatočníkov, ktorí sa chcú učiť pohybovať v bežeckej stope. Na konci lesnej cesty už začína náročnejšie stúpanie, a do konca nášho putovania ostáva 1,2 km . Po chvíli sa dostaneme na miesto zvané Poľana. Nachádza sa tu poľovnícka chata, ktorá bola postavená v 70-tych rokoch. Popri nej sa dostaneme až na horský hrebeň Koprivničná, kde je koniec trasy označený tabuľkou na turistickom stĺpe. Dĺžka trasy 5,2 km , prevýšenie 309 m .  

Obrázok blogu

 

Trasa č.4: „KALINOVSKÁ“

Východisko tejto trasy je za obcou Habura pri senníku poľnohospodárskeho družstva. Trasa vedie do obce Kalinov. Je to nenáročná trasa, ktorú môžu absolvovať aj menej zdatní lyžiari-bežkári. V úvode trasy je potrebné prekonať mierne stúpanie na kopec zvaný Pánsky vrch. Trasa ďalej pokračuje asi 500 m rovinou po hrebeni smerom na obec Borov. Trasa ďalej smeruje dolinou a brezovo-bukovým lesom na Kalinov. Po chvíli pri kríži ako prvé uvidíme Kalinovský kostol a pri ňom pamätník padlým hrdinom v II.svetovej vojne. Dĺžka trasy 6,5 km , prevýšenie 100 m .  

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Trasa č.5: „ANDYHO STOPA“

Začiatok a koniec trasy, ktorý je akýmsi okruhom, je pri lyžiarskom vleku neďaleko miestnej základnej školy. Striedajú sa tu mierne stúpania s miernymi zjazdmi. Po prvých 3 km pochodu sa dostaneme na vrch Klimov ktorý je na hranici obci Habura a Miková. Trasa ďalej vedie do Mikovej, rodnej obce rodičov Andyho Warhola, podľa ktorého je pomenovaná lyžiarska trasa. Trasa pokračuje miernym stúpaním popri ropnom vrte. Ďalej prechádzame cez hrebeň pohoria Kamjana, aby sme sa miernymi zjazdmi dostali opäť k východisku trasy.

Dĺžka trasy 13 km , prevýšenie 250 m .  

Obrázok blogu

Bežecký okruh

Štart a cieľ okruhu je pri lyžiarskom vleku. Je to ideálny úsek pre učenie detí i dospelých, ktorí sa chcú naučiť pohybovať v lyžiarskej stope. Na tomto mieste možno organizovať rôzne lyžiarske preteky alebo aj psie záprahy. Dĺžka trasy 3 km , prevýšenie 60 m .  

Obrázok blogu

Ja len dúfam, že na niektorej z mnohých akcií ktoré aj tento rok nám pripravia členovia turistického klubu Beskyd Habura, sa aj reálne stretneme.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Martin Semanco

Martin Semanco

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Podľa priateľov, workoholik - ktorý si vždy nájde nejakú prácu, aj keď nemusí. Zoznam autorových rubrík:  HaburaKultúraSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
SkryťZatvoriť reklamu