
Ako ste sa mohli dočítať v úvodnej časti, okrem iného tam bolo spomenuté aj to, že Spojené arabské emiráty sú moslimskou krajinou. Ľudia, ktorí sa priamo nedostali do styku so spomínanou kultúrou a sú ovplyvnení limitovanými informáciami z médií, majú často veľmi mylné a až priam ofenzívne názory... Spojenie moslimská krajina u nich evokuje negatívne emócie.... Neoprávnene! Vysvetlím, prečo.
Rada by som hodila do pléna, takú rečnícku otázku: " Koľko Emirátčanov, Libanoncov, Palestínčanov, Jordáncov, Egypťanov, čí Iráncov ste v živote stretli, obchodovali s nimi, či poznali ich rodiny, jedli s nimi pri jednom stole v ich domoch?"
Ja som mala to šťastie, bolo ich nespočetne veľa...a vďačím tomu životu v Dubaji, ktoré vám tieto nezabudnuteľné zážitky núka každý deň. Stačí mať len otvorené oči, chuť po poznaní a predovšetkým zahodiť akékoľvek predsudky za hlavu! A čo sa týka tých predsudkov, najhoršie sú tie z nevedomosti, čo podľa môjho názoru ústi až do ignorancie...čo je veľká škoda.
Dubaj má cca 1 mio obyvateľov, z ktorého viac ako 85percent tvoria expatrioti. Z čoho logicky vyplýva, že lokálni Emirátčania sú minoritou. Na pohľad ich rozoznáte najmä podľa bieleho národného odevu, tzv. kandora, alebo "diš daša" (viď. obrázok). Dámy majú oblečenú "abáju" čiernej farby a zahalené vlasy šatkou (tie prosím bez ich súhlasu nefoťte).
Expatom vedú v počte Indovia, väčšinou z južnej časti-Kerala (hovorí sa že z každej rodiny z Kerala je aspoň jeden člen v Dubaji), nasledujú Filipínci (pracujú v službách, nemocniciah ako zdravotné sestry, či záchranári), Iránčania (sú prevažne majiteľmi firiem a sú veľmi solventní), Jordánci, Libanonci, Egypťania, Číňania, veľká komunita európanov najmä z UK, Nemecka, Ruska atď., viac ako 120 národností.
Oficiálne dni voľna sú len počas moslimských sviatkov, ale to nebráni tomu, že počas Vianoc, je výzdoba honesnejšia ako v európskych metropolách...Oslavuje sa Veľká Noc, indické Diwali - festival svetiel, deň indickej nezávislosti, čínsky Nový rok, Ramadán, Eid, iránsky nový rok Nourúz...V podstate celý rok je nabitý festivalmi a každý oslavuje s každým...bez rozdielu na vyznanie...
Minulý rok (2007) som strávila napríklad celý mesiac Ramadán v Dubaji a musím vám povedať, že je to excelentný zážitok. Keď po mesiaci pôstu vyhlásili, na základe pozície mesiaca, EID, som sa tešila ako malé decko:) (v prípade záujmu sa môžem v nejakej z ďalších častí bližšie venovať Ramadánu)
Dubajská komunita, je zložená z ľudí, ktorí precestovali svet (a niekedy ani nemusíte fyzicky cestovať, stačí, ak máte dennú interakciu v práci s tým národnostným mixom), takže tolerancia je im vlastná a namiesto predsudkov majú rešpekt voči národným zvykom a tradíciám.
Prikladom spájania národov, je Dubai Shopping Festival, ktorý sa každoročne koná na začiatku roka a trvá jeden mesiac. (24.1.-24.2.2008). Okrem nákupných ošiaľov, v shopping malls, sa masy ľudí zabávajú v Global Village. Ako a čom to tam je? Pozri na www.globalvillage.ae.
Nabudúce možno o miestnych pravidlách a zákonoch, ktoré je dobré poznať, ak chcete patriť k uvedomelým obyvateľom Dubaja a nedostať sa do zbytočných konfliktných situácií.
Peace.