
Na úvod by sa patrilo, napísať zopár obligatórnych informácií, ktoré na moje počudovanie, stále nie sú známe pre mnohých ľudí...ak áno, tak som rada a verím, že to beriete podľa hesla: opakovanie je matka múdrosti. Spojené arabské emiráty (SAE), federácia emirátov: Dubai, Abú Dhabi(hlavné mesto), Sharjah, Ras al Khaimah, Fujeirah, Ajman, Um al Quwaim.
Každý emirát má vlastné zákony, a royal family, čiže šejkov, ktorí sú zákonodarcami. (napríklad v Dubaji je alkohol dostupný v baroch, hoteloch a špeciálnych liquer obchodoch, v Sharjah ho nikde nedostane) SAE sú moslimskou krajinou, preto sa očakáva rešpektovať miestne tradície a zvyky.
Pracovný týždeň začína v nedeľu, víkend je piatok a sobota. Do polovice roku 2007, bolo víkendom štvrtok a piatok, to sa však zmenilo najmä abby obchodovanie s ostatným svetom, bolo o deň dlhšie.(stále sa tým zachoval pracovný pokoj počas piatku, čo je pre moslimov ako nedeľa pre nás).
Oficiálnym jazykom je arabčina, ale busines komunikácia ako aj všetky úrady fungujú po anglicky. Nonstop let z Viedne vás tam dopraví za cca 5 a pol hodiny. Časový rozdiel je momentálne plus tri hodiny v prospech Dubaja, v lete je to len 2 hodiny, kvôli letnému času v našich končinách.
Minúta telefónneho hovoru na SR vás vyjde na cca 20SKK.
Lokálne platidlo nie sú ťavy ale AED = arab emirates dirham. Za jeden USD dostanete v každej zmenárni štandardne 3.67AED. Výmenný kurz sa nemenil cca 20 rokov, keďže exchange rate je viazaná na USD, čo sa v súčasnosti zvažuje zmeniť, vzhľadom na slabnúci dolár...
Infraštruktúra je na veľmi kvalitná, ešte kvalitnejší je životný štandard, ktorý umožňuje vlastníctvo niekoľkých automobilov v rámci jednej rodiny (auto pre rodinu, na víkend, na off road, na nákupy atď.), preto sú ranné dopravné zápchy na dennom poriadku. Ale keďže šejk Mohamed Al Maktoum nespí na vavrínoch, už o dva roky bude celý Dubaj prepojený metrom.
Bezpečnosť je asi samostatná kapitola o ktorej napíšem v ďalších častiach. Stručne: NULOVÁ KRIMINALITA. Super safe...
Počasie je buď teplo, alebo sakra teplo:) Klimatizácia vás, ale môže riadne prekvapiť, a až natoľko že budete drkotať zubami. Väčšinou je nastavená na max 20 stupňov, takže v nákupných strediskách či officoch sa chodí pekne naobliekane, aj keď je vonku 45 stupňov. Chvíľku mi trvalo kým som si na tieto termo šoky zvykla. Momentálne mám napríklad na SR problém, že mi je vo vykúrenom byte alebo kancelárii horúco:)
Na zahriatie by hádam, už aj stačilo... do skorého čítania priatelia, rada privítam otázky, čo by vás zaujímalo a podľa toho produkovať ďalšie časti.
Massalama=dovidenia