Chlapec zabíjal, nemocnica platí, ...

Je to asi príznačné pre našu spoločnosť dnešných čias. Najmä pre tú humanistickú spoločnosť reprezentovanú ideami tolerancie a pochopenia, ktoré sú vydávané za základné piliere myslenia modernej Európy, ale pritom sa s nimi nevie ani zaobchádzať. Následkom toho je nerovnaký meter pre hodnotenie vecí, ktoré sa prakticky v ničom od seba neodlišujú.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (69)

Chlapec v Topoľčanoch sa napriahol a bodol. Štetcu na koncichlapcovej ruky sa postavil do cesty hrudník iného chlapca a nešťasiebolo na svete. Bola to náhoda? Chvíľková skratková reakcia? Afekt?Dlhodobé nepriateľstvo a nenávisť? Čo na to už teraz záleží, povie simožno niekto. Čin sa stal a chlapec zomrel. Avšak omnoho viac zaujímamédiá a tým pádom aj verejnosť, za akých okolností chlapec zomrel, keďpodľa všetkého zranenie nebolo nezúčiteľné so životom. A už máme ajvýsledky vyšetrovania Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou(ÚDZS). Chlapcovi nebola poskytnutá adekvátna zdravotná starostlivosť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V dnešných časoch to skutočne nie je nič neobvyklé. V médiáchniekoľkokrát týždenne prebehne správa o vyšetrovaní ÚD-u. V mnohýchprípadoch ešte nie je ani ukončené, a médiá už majú vinníka. Podľavyjadrenia šéfa ÚDZS Gajdoša je asi tretina podaní na úrad oprávnená.Dojem, ktorý však vzniká, je, že aj zvyšné dve tretiny obvinených súvinní z ublíženia, zanedbania, neposkytnutia,... Nie je preto ničzvláštne, ak má verejnosť pocit, že zdravotníci celé dni a noci hútajúa vymýšľajú čoraz rafinovanejšie spôsoby, ako úbohému pacientovispôsobiť ujmu.

Nechcem týmto spochybňovať závery ÚDZS. Pravdepodobne boli správne alekári naozaj pochybili. Ale vrátil by som sa k podstate veci a tou je,či chceme či nie, útok v topoľčianskej škole. A bez dlhých rečí trebapovedať, že to bol práve útočník, kto zabíjal. Áno, ZABÍJAL ÚTOČNÍK,nie lekár. Podieľ viny lekára je tu v NAJHORŠOM PRÍPADE taký, ženeurobil nič preto, aby chlapca zachránil. Ale aj to je zrejme prehnanétvrdenie. Skôr len podcenil vážnosť situácie a potom ju už nedokázalzvládnuť. Pointa je však v tom, že ÚTOČNÍK NEMÁ PRAKTICKY ŽIADNUNEGATÍVNU PUBLICITU. A zaslúžil by si ju omnoho viac, lebo to bol on,kto zapríčinil celé nešťastie. Je však jasné, že takáto správa by sa vmédiách stratila v mori iných správ a už na druhý deň by jej venovalipozornosť iba zainteresovaní. Preto treba nájsť niekoho, do koho budemožné "navážať sa" aspoň týždeň.

SkryťVypnúť reklamu

Chyby sa stávajú a nie je možné sa im vyhnúť ani v prostredízdravotníctva. Niektoré chyby majú fatálne následky a končia mediálne asúdne. Iné chyby sú menšie, následky nezanechávajú a bežný človek ichani zaregistruje alebo pochopí, že niečo také sa stať môže. Existujúvšak aj jednotlivci, ktorých zmyslom je "vytrieskať" aj z minimálnehopochybenia škandál. (Niežeby topolčiansky prípad bol z tejtokategórie...) Pritom zvyšujú tlak na zdravotníkov, čo v podmienkachextrémne náročnej psychickej práce rozhodne nie je rozumné a iba tozvyšuje riziko ďalších chýb. Dve tretiny neoprávnených podaní na ÚDZSsvedčia o tom, že možnosť sťažovať sa na zdravotníkov SA ZNEUŽÍVA.

Branislav Sepeši

Branislav Sepeši

Bloger 
  • Počet článkov:  46
  •  | 
  • Páči sa:  0x

predseda Fóra nezávislých názorov; radiačný onkológ Proton Therapy Center Czech s.r.o. Zoznam autorových rubrík:  EtikaMedicínaRôzneSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

53 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu