Škandinávska krajina je najohľaduplnejšia voči životnému prostrediu. Tvrdia to experti z amerických univerzít v Yale a Kolumbii. Tí každé dva roky zostavujú rebríček najudržateľnejších krajín sveta. V indexe figuruje 180 krajín, ktoré sú merané na základe 40 rôznych ukazovateľov. Tie sa týkajú, napríklad, opatrení, ktoré zmierňujú zmenu klímy a zlepšujú stav životného prostredia a ekosystémov.
EPI uvádza, že Dánsko je svetovým lídrom, pokiaľ ide o environmentálnu udržateľnosť a riešenie klimatickej krízy. Krajina výrazne znížila emisie CO2, obmedzila fosílne palivá a zamerala sa na obnoviteľnú energiu. V správe sa tiež spomína, že Dánsko nastavuje ostatným krajinám latku vysoko so svojimi záväznými klimatickými cieľmi a z dlhodobého hľadiska i klimatickou neutralitou. Spolu so Spojeným kráľovstvom je jedinou krajinou, ktorá podľa EPI dosiahne cieľ klimatickej neutrality ešte pred rokom 2050.
„V Dánsku môžeme byť hrdí na to, že nás opäť vyhlásili za najudržateľnejšiu krajinu sveta. Je to výsledok enormného úsilia širokej väčšiny vo Folketingu, občianskej spoločnosti, občanov a podnikateľskej komunity. Sme malá krajina, ale snažíme sa ísť príkladom a prvé miesto nám dáva silnejší hlas v globálnej klimatickej diskusii. A v tomto rozsahu sú potrebné oveľa globálnejšie opatrenia, ak chceme dosiahnuť ciele Parížskej dohody, “ povedal pre tlačovú agentúru Ritzau minister pre klímu a energetiku Dan Jørgensen.
Podľa Daniela Esty, riaditeľa Centra pre environmentálne právo a politiku v Yale, skutočnosť, že Dánsko je na čele rebríčka najudržateľnejších krajín sveta, je výsledkom ambicióznej politiky – najmä rozsiahlym úsilím o dekarbonizáciu krajiny. Esty zároveň verí, že Dánsko dokáže inšpirovať aj ostatné štáty, ktoré potrebujú naštartovať zelenú transformáciu. Ukazuje sa, že napríklad Čína, India a USA nedosiahnu cieľ klimatickej neutrality do roku 2050.
„Klimatický boj je celosvetový a je dôležité, aby Dánsko pomáhalo znižovať emisie i mimo vlastných hraníc. Aj keď je umiestenie v rebríčku pre Dánsko veľkým potľapkaním po pleci, práca sa pri tom nekončí. Úzko spolupracujeme s krajinami s najväčšími emisiami a musíme zvýšiť i naše globálne ambície,“ dodal Dan Jørgensen.