Janteloven (zákon Jante) je pojem, ktorý vytvoril dánsko-nórsky spisovateľ Aksel Sandemose v románe Utečenec križuje svoje stopy (A Fugitive Crosses His Tracks), ktorý vyšiel v roku 1933. Sandemose v románe zobrazuje fiktívne mestečko Jante, ktoré má však veľa spoločné s autorovým vlastným rodným mestom Nykøbing Mors na začiatku 20. storočia.
Jante je mesto, kde sa ľudia navzájom podceňujú a nedovolia nikomu, aby si všimol ich schopnosti. Janteloven je zákon, ktorý občania uplatňujú voči sebe navzájom, a funguje ako neformálny trestný zákon. Rovnako ako biblické desatoro, aj Janteloven pozostáva z desiatich prikázaní. Ich celé znenie si môžete prečítať tu.
Kolektívne šťastie a prosperita
Sociálny kódex Janteloven kladie dôraz na kolektívnu prosperitu a blahobyt a opovrhuje zameraním sa na individuálne úspechy. Ide o základný princíp škandinávskej filozofie, ktorý platí v Dánsku, Nórsku, Švédsku, Fínsku a na Islande. Hoci dielo Axela Sandemose je chápané ako satira, v mnohom odzrkadľuje nastavenie spoločnosti v škandinávskych štátoch a vysvetľuje prečo sa tieto krajiny dlhodobo radia medzi šťastné a prosperujúce národy sveta.
Hoci všetky škandinávske krajiny majú socialistický model blahobytu, ich ekonomickým modelom je kapitalizmus a zvýšený globálny obchod to len podčiarkuje. Výsledkom je, že škandinávske krajiny podporujú systém, v ktorom sa jednotlivci snažia byť finančne a sociálne úspešní, pričom sa zároveň vyhýbajú propagácii individuálnych úspechov. V Dánsku najväčšiu skupinu obyvateľstva tvorí stredná trieda. Je tam len malé percento veľmi bohatých či veľmi chudobných. Pre Dánov byť „v strede“ je v poriadku.
Všetci na jednej úrovni
Dáni nie sú zvyknutí na ľudí, ktorí vyčnievajú z davu. Všetci musia byť na rovnakej úrovni; nikto nechce, aby sa ostatní cítili zle tým, že sa predvádza. Zákon Jante sa v rôznych podobách prejavuje aj vo výchove detí a vzdelávaní. Úspechy kolektívu sú dôležitejšie ako úspechy jednotlivca.
Na dánskych pracoviskách je výška platu kolegov tabu, tykanie a oslovovanie menom šéfa a kolegov len podčiarkuje úsilie o rovnosť v spoločnosti. Nepovažovať sa za nadradeného voči ostatným funguje pre Dánov ako univerzálne spoločenské pravidlo. Viac o nepísaných pravidlách dánskej spoločnosti píšem tu.