V stredu 18. mája sa v dánskom Esbjergu konal dôležitý samit (The North Sea Summit), na ktorom sa spolu s dánskou premiérkou Mette Frederiksenovou zišiel nemecký kancelár Olaf Scholz, holandský premiér Mark Rutte a belgický premiér Alexander De Croo, aby spoločne podpísali deklaráciu, ktorou sa zaviazali urobiť zo Severného mora veľmoc zelenej energie v Európe.
Ich ambicióznym cieľom je štvornásobne zvýšiť celkovú kapacitu veternej energie na mori (cca 65 GW) do roku 2030 a do roku 2050 ju navýšiť najmenej na 150 GW. Dohoda, okrem iného, hovorí aj o spolupráci na prepojení a maximalizácii kapacity na prvom energetickom ostrove, ktorý Dánsko plánuje vybudovať 80 kilometrov od západného pobrežia Jutska.
Tento umelý „eko“ ostrov o veľkosti 18 futbalových ihrísk by mal disponovať dvestovkou veterných fariem a mal by na začiatku fungovania pokryť potreby troch miliónov európskych domácností. Po následnom rozšírení narastie kapacita až na 650 turbín, čo v praxi znamená zásobu energie pre 10 miliónov domácností.
V rámci deklarácie z Esbjergu sa krajiny rozhodli zriadiť v budúcnosti i ďalší energetický ostrov alebo uzol v Severnom mori. Spoločne by mali pracovať aj na zrýchlení schvaľovacích procesov na vnútroštátnej úrovni i v rámci EÚ, a zabezpečiť tiež viac finančných prostriedkov EÚ na projekty veternej energie na mori s cieľom znížiť riziká pre investorov.

Táto dohoda, okrem dosiahnutia klimatickej neutrality, tiež zníži závislosť Európy od dovozu plynu. Ruská invázia na Ukrajinu totiž ponechala EÚ v novej geopolitickej situácii a potreba udržateľných riešení a väčšieho množstva obnoviteľnej energie je naliehavejšia ako kedykoľvek predtým.
„Záväzky prijaté v Esbjergu tiež pomôžu Európe stať sa nezávislou od fosílnych palív udržateľným spôsobom. Týmto zeleným skokom sa Severné more stane obnoviteľným uzlom pre Európu a poskytne energiu miliónom Európanov,“ povedal po skončení samitu dánsky minister pre klímu a energetiku Dan Jørgensen.
Severné more by sa mohlo stať najväčšou zelenou elektrárňou v Európe. Všetky štyri krajiny totiž majú jedinečnú pozíciu na využitie prírodných zdrojov, ktoré Severné more poskytuje: dostatok veternej energie v kombinácii s plytkým morským dnom. Je symbolické, že túto deklaráciu podpísali predstavitelia európskych štátov práve v Dánsku. Krajina je totiž lídrom v inováciách v oblasti veternej energie.
Pre viac zaujímavostí z Dánska sledujte môj web www.mamavdansku.com alebo môj Instagram.
Dánsko a veterná energia
Na veterné turbíny narazíte v Dánsku doslova všade. Rozmach veternej energie v Dánsku nastal po roku 1973, keď bola v krajine ropná kríza. Prvá komerčná veterná turbína bola postavená v roku 1979. O viac ako dvadsať rokov neskôr postavili aj prvú, vtedy najväčšiu, veternú farmu na mori. Horns Reef 1 v Severnom mori, ktorá sa nachádza 20 kilometrov od pobrežia Jutského polostrova, si vyslúžila svetové prvenstvo.Dnes až 50 percent elektrickej energie v Dánsku pochádza z veternej a solárnej energie. Na ostrove Samsø veterné turbíny pokrývajú celý energetický dopyt tamojších obyvateľov. Územie má dĺžku 28 kilometrov a štyri tisícky obyvateľov. Do roku 2030 má ostrov v pláne kompletne zastaviť používanie fosílnych palív. Zaujímavosťou tiež je, že Dánsko je popredným výrobcom veterných turbín a nainštalovalo už viac ako 90 percent pobrežných veterných turbín vo svete.