Ako funguje proruská propaganda. V Rusku.

Rusko. Dokonalá, zasnúbená krajina, ktorá vám dá viac nesplnených snov než samotný Hollywood.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Napísal prednedávnom na americký papier (čítaj Farcebook) jeden neznámy Rus. Po fľaške tej najlacnejšej ruskej vodky, keď sedel na tých špinavých schodoch, a v tom radostno depresívno alkoholovom opojení sa tešil, že už nesedí v base. Čo iné mu nakoniec aj ostávalo. A Mark Zuckerberg si v tom momente na druhom konci vesmíru otvoril šampanské.

Manipulácia zo strany Ruska nabrala plné obrátky v roku 2014 a trollie farmy začali pracovať aktívnejšej ako kedykoľvek predtým. A táto ruská hybridná vojna sa postupne rozšírila do celého sveta.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ruské štátne televízie bežne vysielajú klamstvá a bludy. Vlastný ruský Facebook, vlastné televízie, vlastne všetko, vlastný celý svet.

V ruskej televízii tak uvidíte zaručene pravdivú nekvalitnú reportáž o „americkom" vojakovi tmavej farby pleti čuduj sa svete s ruským prízvukom, ktorý strieľa ruskou puškou na Korán. Realita je ale taká,  že je to len obyčajný herec, ktorý dostal zaplatené v rubľoch. Rusi sú tak pravidelne kŕmení zmanipulovanými zle graficky upravenými videami s jediným cieľom, zdiskreditovať západný svet.

Ruský politik vám len tak medzi rečou v politickej diskusii hodí do tváre, ako musia Ukrajinci zdochnúť, veď sú to iba zlí nacisti a ukrajinské územie odnepamäti patrilo Rusku. Nemihne pri tom ani brvou, rovnako ako Putin, keď sa vyhrážal vo videu jadrovými zbraňami. Myslím, že každý si ešte pamätá ďalšie graficky nezvládnuté video, ako sa pán prezident prihováral k svojim oddaným občanom za prítomnosti ruských letušiek. Len tak mimochodom, jedna z tých „letušiek“ už bola niekoľkokrát videná po boku Putina. Ako jeho poradkyňa, kuchárka, sekretárka a možno už tá psia mater. Koľko dostáva za tento oscarový herecký výkon, nevieme.

SkryťVypnúť reklamu

Ak si ale naozaj chcete vychovať oddaného zväzáka, musíte predsa začať od jeho detstva. Malým deťom v škôlkach sú premietané kúzelné rozprávky o zlom západe, nad ktorým vyhrá dobrý Kremeľ.  Deti sú obliekané do ruských uniforiem, fotené a prezentované na sociálnych sieťach ako zvieratá. Priam rozprávkové detstvo. Teenageri samozrejme tiež nezaostávajú. S hrdosťou nosia na hrudi tričko s potlačou s tak veľavravným písmenom Z a hrdo točia videa na svoj naivný Tik tok o víťaznom Rusku. Ruské influencerky, ktoré už prestali vyplakávať nad zrušeným Instagramom, pália kabelky značky Chanel a tvária sa pri tom viac mierotvorne než samotný Dalajláma.

SkryťVypnúť reklamu

Facebookoví ruskí trollovia si zaslúžia špeciálnu kategóriu. Títo Kremľom platení ľudia, sú totiž od začiatku inštruovaní a statusy a komentáre, ktoré bežne na ruské aj americké sociálne siete píšu, majú vopred dané. Cieľ je opäť ten istý, bojovať proti zlému západu a velebiť Rusko. Poprípade podľa najnovšej stratégie, využiť whataboutizmus a priviesť človeka do stavu, aby začal pochybovať. Však pravda bude niekde uprostred. Pravda možno je niekde uprostred, ale manipulácia a zlo sú na jednej strane. Ich vyhrážky, sprosté urážky a bludy nemôže brať nikto príčetný vážne. Nezabúdajme, že sú za to platení. Zlo sa totiž v tomto prípade zadarmo nepácha.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia v Rusku sú už roky kŕmení odpadom a keď tak dlho sledujete len odpad, tak mu nakoniec aj uveríte. Na ulici nesmiete vysloviť konkrétne slová, do hlavy vám je denne vtĺkaná mantra, že Rusi sú mučeníci, ktorí pôjdu po svojom fiktívnom ukrižovaní do neba. A ak si náhodou dovolíte povedať opak a vysloviť svoj vlastný názor, skončíte v tom lepšom prípade v base. V tom horšom, niekde na Sibíri v klietke.  Rusko od začiatku vojny na Ukrajine, ale pritvrdilo v hybridnej vojne ešte viac a len mizivé percento Rusov sa dostane k nezávislým relevantným informáciám a táto dezinformačná bublina len tak ľahko nepraskne. Podľa posledných odhadov, len 10% Rusov má v súčasnej dobe prístup k VPN sieti. A relevantné zdroje si prevažne hľadajú len mladí ľudia a ľudia s vyšším vzdelaním.

Odcudzovať je veľmi ľahké, zamyslenie sa, už také ľahké nie je. A pravé preto tento môj článok ukončím týmito skromnými dvomi „slniečkárskymi“ naivnými riadkami.

Okrem tejto patológie tu predsa ale ešte stále máme ruskú literatúru, kuchyňu, kultúru, jazyk, prečo to všetko zo dňa na deň vymazať z povrchu zemského. Kvôli jednej pomätenej existencií nemôžme predsa prestať veriť v dobro. Z morálneho hľadiska a z nášho obľúbeného vyššieho princípu nemôžeme zo zla obviňovať zmanipulovaného človeka, môžeme o ňom tak nanajvýš povedať, že je hlúpy, ale nie zlý.

A čo tak začať úplne od znova, občas je to potrebné. Nie všetko ruské je zlé, nebuďme zaslepení čierno bielym videním sveta. Svet nie je jednoduchý, je komplexný. Ukrajinská propaganda je tu v rade s tou ruskou, čo je úplne bežná súčasť vojny, hlavne v tejto dobe internetovej. Len tá ruská propaganda je tak asi 30 rokov za opicami a je hlučnejšia. Kolektívna vina nie je riešenie a nikdy ani nebude. Nedajme sa zmiasť primitívnymi pudmi. Bojujme, ale racionálne. Oveľa dôležitejšie je nebyť ignorant. To bude na začiatok možno stačiť. Odsudzujme ľudí, ktorí zverstvá páchajú, nie krajinu. Veď oni za to predsa nemôžu, veď my sme predsa iní ako ony, my sa zmanipulovať nedáme, či?

Naďa Serafínová

Naďa Serafínová

Bloger 
  • Počet článkov:  30
  •  | 
  • Páči sa:  347x

Adiktologička, blogerka a tak :) Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu