Tu sme doma my! No ste, ale už nie ste sami.

Skoro dva roky trvalo pokým ľudia začali zdravotníkom nadávať do vrahov a iba mesiac, aby

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

sa vlna hnevu obrátila na stranu vojnových utečencov z Ukrajiny.

Ale dajme si na začiatok trochu čísel. Na územie Slovenska prišlo za prvý mesiac vojny z Ukrajiny 269 111 utečencov, o dočasné útočisko požiadalo 52 042 osôb a iba 164 ľudí požiadalo o azyl. Áno, iba 164 ľudí chce ostať žiť na Slovensku. Z Ukrajiny momentálne utieklo viac ako 4 milióny ľudí a teraz sa podržte milí nacionalisti, viac ako polovica z nich odišla do Poľska. A čo z toho všetkého vyplýva? Že väčšina utečencov z Ukrajiny u nás ostať nechce. A úprimne, ani sa im nedivím.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pomýlené existencie začali chodiť na hranice a chudákov utečencov si natáčali na kamery. Veľmi prekvapivo svoju pozornosť zamerali na ľudí tmavej farby pleti a začali strašiť ostatných, ako sem migranti prišli znásilňovať naše ženy, využívať náš sociálny systém a tak ďalej, veď to už poznáte. Na čo promptne zareagovala Polícia SR a odlet týchto ľudí do svojich rodných krajín naživo „streamovala“ na svojej Facebookovej stránke. Nepomohlo to a nezmysly si ľudia vymýšľali ďalej.

Začali sa šíriť bludy o tom, ako si ukrajinskí utečenci agresívne nárokujú právo na bývanie a české rodiny sú vyhadzované z ich vlastných domovov. A keď už konečne niekde bývajú, majú prísnejšie požiadavky než Madonna vo svojej šatni pred koncertom. A keď má niekto z nich náhodou auto, tak praví nacionalisti dostávajú rovno infarkty. Ukrajinské ženy si dovolili mať nalakované nechty a ukrajinskí muži majú dokonca nové mobily. Neviem, ako presne má vyzerať „správny“ vojnový utečenec, ale správny Slovák a Čech to vie už dávno. Utečenec má podľa nich vyzerať ako bezdomovec zo Stropkova, má potrhané oblečenie, je strapatý ako vaša metla a na obed bežne jedáva podošvy od topánok, lebo 40 kilo má, „dobre“ vyzerá. 

SkryťVypnúť reklamu

Hudobná kapela Extra Band, ktorú doteraz nikto nepoznal, zašla ešte ďalej. Pred pár dňami zverejnila na svojej Facebookovej stránke celkom zaujímavý status. V statuse sa píše, že ľudia českej národnosti budú mať ich koncerty zadarmo, zatiaľ čo cudzinci si koncert zaplatia. Priam „dokonalá“ marketingová stratégia. Túto kapelu nikto nepozná, tí ktorí ju spoznali na základe tohto statusu, s ňou nechcú mať nič spoločné a cudzinci, tí o nej nepočuli doteraz, takže na ich koncerty nepríde asi už nikto. Len tak mimochodom, ak budete verejne šíriť takéto a podobné naratívy, dopúšťate sa trestného činu a na kapelu Extra Band už bolo podané aj trestné oznámenie.

SkryťVypnúť reklamu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Česi a Slováci sa zrazu začali báť o ten svoj malý piesoček, ktorý si tu vybudovali. Začali kričať ako malé dieťa, keď mu zoberiete hračku, až na to, že im nikto nič nezobral. Začali mať obavy, že keď si doma otvoria chladničku, nájdu tam okrem Adely Banášovej aj Ukrajinca. Ale tak prečo si nekopnúť do slabšieho, keď sa naskytne príležitosť. Ľudia, ktorí predtým šírili bludy o pandémii sa okamžite postavili na prokremeľskú stranu alebo v tom lepšom prípade, sa stali horlivými nacionalistami s hrdou českou alebo slovenskou vlajkou v profilovom obrázku. Veď, keď oni majú ukrajinskú vlajku, my zas musíte byť iní a dáme si tú našu. Lebo tu sme doma my! No ste, ale už tu nie ste sami.

SkryťVypnúť reklamu

Prepojenie konšpiračných teórií o covide 19 a proruskej propagandy jasne ukázal prieskum vedeckého kolektívu z Ústavu experimentálnej psychológie Centra spoločenských a psychologických vied Slovenskej akadémie vied. Z prieskumu ďalej okrem iného vyplynulo, že skoro 28% ľudí verí, že Rusko sa vojenskou inváziou na Ukrajine snaží iba o denacifikáciu a odzbrojenie svojho suseda a neuveriteľných 34% všetkých opýtaných si myslí, že Rusko iba reagovalo na provokáciu západných veľmocí.  

Strach je jedna vec, rasizmus, nenávisť a klamstvá druhá. Ak máte o trochu väčšiu empatiu než zdochnutá dážďovka, aspoň na chvíľu by ste mali byť schopný sa vcítiť do toho, čo títo ľudia musia teraz prežívať. Títo ľudia totiž prišli o svojich blízkych. Zo dňa na deň si museli zbaliť celý svoj život do jedného kufra a odísť do úplne cudzej krajiny. Alebo si len skúste predstaviť, že niečo podobné by sa stalo vám, s dieťaťom v naručí by ste museli odísť z toho vášho malého rasistického piesočku a namiesto pomoci, by vás čakalo len opovrhnutie.

Putin nezaútočil na Ukrajinu, zaútočil na nás všetkých. Náš slobodný svet sa 24. februára zrútil ako domček z karát a vojna ešte nikdy nebola tak blízko pri nás ako teraz. Je našou ľudskou a morálnou povinnosťou za každých okolností pomôcť slabšiemu. A v tomto prípade sú to ľudia z Ukrajiny. Oni bojujú tam, my musíme proti nenávisti bojovať tu. Neverte klamstvám a prokremeľskej propagande z internetu. Pretože zlo nesmie zvíťaziť, nikde a nikdy.

Naďa Serafínová

Naďa Serafínová

Bloger 
  • Počet článkov:  30
  •  | 
  • Páči sa:  351x

Adiktologička, blogerka a tak :) Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
SkryťZatvoriť reklamu