Značkovaný turistický chodník na hrad vedie od autobusovej zastávky z obce Brekov odbočkou za kostolom. V uličke za kostolom je záchytné parkovisko.


Zrúcaniny hradu sa už niekoľko rokov renovujú, vstup do útrob hradu je preto na vlastnú zodpovednosť. Hrad pozostával z dvoch nádvorí a paláca s kaplnkou a obytnými priestormi.





Z druhého nádvoria už môžme obdivovať zvyšky hradu a pekný výhľad do okolia.











Drevenými schodíkmi sa dostaneme do útrob zrúcanín paláca a po rebríku aj na vyššie podlažie.








Pri studničke pod hradom je vybudovaný prístrešok, pri ktorom sa už pripravuje otvorenie jarnej turistickej sezóny. Turistický klub zo Strážskeho organizuje v prvú jarnú nedeľu túto akciu už od roku 1975. Zúčastňoval som sa akcie spolu s rodinkou od jej prvého ročníka, 23 rokov som žil v Strážskom. V roku 1990 som sa presťahoval a teraz som prišiel na Brekovský hrad po 25-ročnej prestávke. Stretol som tam minimálne 20 starých známych, ktorých som dlhé roky nevidel.





Ako správni turisti sme sa snažili využiť pekné počasie a tak sme sa z Brekova presunuli do obce Brestov, ležiacej západne od Humenného. Najprv sme si pohoveli pri kávičke na terase reštaurácie pri miesnom rybníku.










Nasledovala krátka túra k brestovskej Grófke. Je to symbolický hrob grófky Antónie Vandernathovej a jej dcérky Johanny, nachádzajúci sa na kopci v lese medzi Brestovom a Humenným.





Cestou domov sme sa zastavili v historickom parku v Strážskom na medvedí cesnak.

