Začali sme tým najcennejším, Chrámom svätého Michala Archanjela v obci Ladomirová. Táto drevená cerkov so zvonicou bola postavená v roku 1742 bez jediného klinca. Od roku 1968 je národnou kultúrnou pamiatkou a od roku 2008 je zapísaná v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Zrubový chrám je trojpriestorový, trojvežový s troma dvojramennými krížmi. Pri chráme je postavená mohutná zvonica stĺpikovej konštrukcie, nad cibuľkou je jednoramenný kríž.

V prednej časti oplotenia sa zachovala časť palanku - drevenej trámovej ohrady so šindľovou strieškou a vstupná bránička. Kompletná rekonštrukcia cerkvi, zvonice a vstupnej bráničky bola ukončená v roku 2009.


Umelecky hodnotný je ikonostas z polovice 18. storočia.





Uprostred ikonostasu, nad cárskymi dverami, je obraz poslednej večere. Je to veľká kuriozita, pri stole je totiž okrem Ježiša Krista 13 osôb a nikto nevie, kto je tá nadbytočná osoba popri 12 apoštoloch.






Ešte spoločné foto a sťahujeme sa do neďalekej obce Krajné Čierno k Chrámu svätého Bazila Veľkého. Pred vchodom do chrámu ma zaujal pekne udržiavaný dedinský dom so šindľom pokrytou strechou.



Podobne ako v Ladomirovej, aj tu je cerkov ohradená drevenou trámovou ohradou so šindľovou strieškou. Vstup do objektu je cez bráničku s kužeľovitou strieškou, pokrytou šindľom, ukončenou trojramenným krížom.



Trojramenné kované kríže sú aj na všetkých troch vežičkách trojdielnej zrubovej cerkvi. Nielen strecha, ale aj zrub je z exteriéru pokrytý šindľom, iba veža nad predsieňou (babincom) je chránená doskami.


Chrámovú loď od svätyne oddeľuje barokový ikonostas z 18. storočia.







Presúvame sa k autobusom, aby sme sa previezli pár kilometrov severnejšie do Nižného Komárnika. Na kopci na nás čaká Cerkov Ochrany Presvätej Bohorodičky.




Na rozdiel od dvoch predchádzajúcich cerkvi, postavených za Márie Terézie, táto bola postavená až v roku 1938 vedľa starej cerkvi, poškodenej v 1. svetovej vojne, ktorá už neexistuje. Aj keď je nová cerkov z 20. storočia, zaradili ju do súboru 27 národných kultúrnych pamiatok "Východoslovenské drevené kostolíky". Dôvodom je niekoľko výnimočností tohto chrámu. Na území Slovenska je to jediná cerkov bojkovského typu, je tu jediná v exteréri takmer dokonalá drevená zrubová kupola. Je to hádam jediná drevená sakrálna stavba na Slovensku, ktorú pomáhal realizovať profesionálny architekt. Projektoval ho ukrajinsky architekt a kunsthistorik Volodymyr Sičynskyj, ktorý je autorom chrámu Zoslania Svätého Ducha v Michalovciach. Na rozdiel od starých chrámov lemkovského typu, tento chrám bojkovského typu zvýrazňuje pokrytie chrámovej lode.


Chrám stojí na kamennej podmurovke, na kupolách sú ihlanovité vežičky. Pred vchodom je tympanonom zakončený portikus s krížom a vyrezávanými stĺpmi.


Ikonostas bol privezený zo Zemplína, pochádza z ikonopiseckej dielne poľskej rodiny Bohdanských. V rokoch 2004-2005 bol ikonostas zrekonštruovaný a zreštaurovaný.








Od chrámu je pekný výhľad na dedinu Nižný Komárnik.


Z Nižného Komárnika sme sa presunuli k pamätníku na Dukle, o ktorom napíšem samostatný článok.