V obci Runina zaparkovali v sobotu dva plné autobusy turistov Prvého michalovského KST a študentov Gymnázia Pavla Horova. Podľa miestnych takúto početnú návštevu táto obec na konci sveta už dávno nezaznamenala.

Využili sme priaznivú predpoveď počasia na jesenný výstup na tretí najvyšší vrch Polonín Jarabú skalu (1199 m n.m.). Pre označenie vrchu sa častejšie používa poľský názov Riaba skala, Poliaci vrch označujú aj názvom Rabia skala. Na hrebeň Bukovských vrchov, na území ktorých sa Národný park Poloniny nachádza, vedie z Runiny zelená turistická značka. Chodník vedie cez nádhernú lúku a potom prudkým stúpaním cez les až do sedla pod Ďurkovcom.








Počas výstupu bola optimálna teplota, oblačnosť zatiaľ neustupovala. Pokračovali sme po červenej hrebeňovej značke na štvrtý najvyšší vrch Polonín Ďurkovec (1188 m.n.), z ktorého je za dobrej viditeľnosti výborný výhľad najmä do Poľska. Z Ďurkovca sme pokračovali po hrebeni na Riabu skalu a dúfali sme, že pri spiatočnej ceste si výhľad z Ďurkovca užijeme.







Z Riabej skaly vedie po severnej rázsoche žltá značka na poľský vrch Jawornik a do obce Wetlina. Keďže z vrcholu Riabej skaly veľmi dobrá vyhliadka nie je, ďalej po hrebeni na východ je v nadmorskej výške 1167 m drevená vyhliadková plošina s pekným výhľadom na slovenské kopce. Po krátkej prestávke sme preto pokračovali cca 20 minút po hrebeni smerom na východ.





Z vyhliadkovej plošiny bol nádherný výhľad na pestrofarebné zmiešané lesy dole pod Riabou skalou, s vyhliadkou na vzdialené kopce to bolo horšie, aj keď sa už postupne vyjasňovalo.




Po vrcholových fotografiach sme sa vydali na cestu späť po vlastných stopách. Bola tu aj možnosť zísť po žltej značke cez Medovú babu do Novej Sedlice, to by sa však museli presunúť autobusy. Pri návrate sa postupne vyjasňovalo, takže sme si cestou späť užili lepší výhľad z Ďurkovca.





Pochutnali sme si aj na čučoriedkach, ktorých je priamo pri chodníku bohato.

















Cestou domov sme sa ešte zastavili na dvoch zaujímavých miestach. Prvá zastávka bola v obci Topoľa pri drevenom kostolíku a vojenskom cintoríne z 1. svetovej vojny.










Druhá zastávka bola pri vyhliadkovom prístrešku nad vodnou nádržou Starina, ktorá zásobuje pitnou vodou veľkú časť východného Slovenska.





Foto: Ján Serbák a Marek Bali