Tatry Ice Master je medzinárodná súťaž v ľadovom sochárstve, ktorá sa na Hrebienku vo Vysokých Tatrách koná od roku 2013. V súťaži bojujú o prvenstvo najlepší ľadoví sochári z celého sveta, aj preto si súťaž získala povesť neoficiálnych majstrovstiev sveta v tesaní ľadových sôch. Ľadosochárov obdivujem od začiatku ich pôsobenia na tatranskom Hrebienku. Prvých ročníkov januárových medzinárodných súťaží Tatry Ice Master som sa zúčastnil naživo, pre veľký nával divákov už radšej chodím až po ich skončení. Počas dvoch dní ľadoví sochári z desiatich krajín sveta (Slovensko, Česko, Maďarsko, Poľsko, Rakúsko, Anglicko, Keňa, Indonézia, Japonsko a Mongolsko) vytvorili 35 ľadových sôch. Časť z nich umiestnili na voľnom priestranstve pri hornej stanici pozemnej lanovky, ďalšie pod chladenou kupolou Galéria ľadových majstrov. V sobotu tvorili dvojčlenné družstvá sochy na tému "Anjeli medzi nami" a v nedeľu na tému "Svet bez hraníc". Najprv som si pozrel ľadové sochy pod holým nebom. Vybral som len fotky tých, ktoré sa mi najviac páčili.







Pre vysoké teploty na Hrebienku cez víkend sa ľadové sochy na voľnom priestranstve veľmi rýchlo roztápali, najhoršie dopadla britská socha "Anjeli v stromoch". Presunul som sa do kupoly Galéria ľadových majstrov, kde by sochy v chladenom priestore mali vydržať až do apríla.

Dole je japonská socha "Veľké množstvo nádeje".









Posledná ľadová socha je z produkcie maďarského tímu s názvom "Buď anjelom". K výsledkom súťaže sa mi do dnešného dňa na rozdiel od predchádzajúcich rokov nepodarilo dopracovať. Média sa tomuto podujatiu v minulosti viac venovali, teraz nie je o výsledkoch súťaže nikde ani zmienka. Napokon som sa zašiel pozrieť na Tatranský ľadový dóm, postavený a otvorený ešte 15. novembra 2024 na tému 30. výročia návštevy pápeža Jana Pavla II. v Tatrách. Predstavuje Wawelsku katedrálu a na jej stavbu bolo použité 225 ton ľadových kociek. Kupola Tatranského dómu ma priemer 25 m a je v nej udržiavaná teplota -6 až -10 stupňov Celzia.






Pri stene kupoly Tatranského ľadového chrámu sú umiestnené sklenené umelecké diela, predstavujúce planéty.








Počasie bolo v pondelok v Tatrách nádherné, slnečno, teplota nad 5 stupňov Celzia. Vďaka teplotnej inverzii bola v podhorí celý deň nepríjemné mrazivé a hmlisté počasie, takže sa oplatilo ísť hore nad mraky.



Foto: Viliam Serbák a Ján Serbák