Využijúc mesačný sieťový lístok ŽSR Slovak senior som pricestoval prvým vlakom z Michaloviec a IC rýchlikom z Košíc do Liptovského Mikuláša. Na prvý deň výletu som si naplánoval prechod Kvačianskou a Prosieckou dolinou. 2 hodiny do odchodu autobusu do Kvačian som využil na obhliadku metropoly Liptova. Najviac ma zaujal gotický kostol sv. Mikuláša z 13. storočia. Páčila sa mi aj architektonicky zaujímavá budova Gymnázia M. M. Hodžu.
Z druhej zástavky autobusu v Kvačanoch som vykročil asfaltovou cestou na sever. Necelý kilometer za dedinou pri vstupe do Kvačianskej doliny je platené záchytné parkovisko.

Lesná štrková, miestami kamenistá cesta je pohodlná, stretal som na nej aj rodinky s detskými kočíkmi.


Cesta stúpa po svahu ľavého brehu potoka Kvačianka 40 - 60 metrov nad potokom. Turisticky nie je natoľko zaujímavá, ako keď chodník vedie dnom doliny, ešteže sú sem - tam vyhliadky, z ktorých je vidieť potok a skalné útesy.



Pred záverom doliny je veľmi pekné miesto, kam sa vyplatí prísť. Miesto zvané Oblazy sa nachádza pri sútoku Hutianky, Borovianky a Ráztočianky. Po príchode na toto čarovné miesto vás privítajú dobrovoľníci, ktorí sa každoročne na tomto mieste striedajú, sú tu ubytovaní a žijú tu uprostred prírody, bez elektriny ako za starých čias. Mňa osobne sa mladík pri osievaní piesku spýtal, či som nevidel kozy, ktoré sa im zatúlali. Trojica jeho kolegov pilne pracovala pri oprave kamenného múra.

Pôvodne boli v Kvačianskej doline tri mlyny. Horný mlyn – gejdošovský, bol postavený v 1. polovici 19. storočia obcou Sviňarky, dnes Malé Borové, pre potreby miestnych obyvateľov. V roku 1920 ho prenajali manželia Gejdošovci. Dnes tu môžeme pozorovať zrekonštruované mlynské zariadenie, ako aj pozostatky zo starej histórie mlyna. Dolný mlyn - brunčiakovský, bol postavený obcou Veľké Borové v rovnakom čase. Sú na ňom dve kolesá, ktoré poháňali mlynské zariadenia, ale aj starý typ píly. Dnes si túto pílu môžeme pozrieť v rekonštruovanom stave. Tzv. “3. mlyn” predstavovala furmanská krčma. V roku 1944 však ustupujúci fašisti krčmu podpálili a dnes nájdeme sotva jej základy.





Mlyny postupne chradli, až sa stali skoro úplnými zrúcaninami. Od roku 1980 však ochranári začali tieto skvosty vidieckej architektúry zachraňovať a dnes sú už úplne zrekonštruované, dokonca prednedávnom bol uvedený do prevádzky horný mlyn. Návštevníci si tak môžu na vlastné oči pozrieť technológiu mletia múky starodávnym spôsobom. Počas mojej návštevy bol v prevádzke dolný mlyn.




Bolo pekné počasie, tak sa tu nachádzalo množstvo návštevníkov, dokonca aj početná výprava detí zo Žiliny.














5 minút cesty od Oblazov sa nachádza neveľký vodopád.

Keď som opúšťal Oblazy, zistil som, že zatúlané kozy sa vrátili.

Keďže Oblazy sú významnou križovatkou, dá sa odtiaľto pokračovať rôznymi smermi. Možno sa vrátiť do Kvačian. Môžete pokračovať na Huty, alebo na Veľké Borové a teda pokračovať po náučnom chodníku Prosiecka - Kvačianska dolina. Poslednú možnosť som si zvolil aj ja, ale o tom už nabudúce.