Na Ukrajine nakúpi Slovák všetko lacnejšie ako doma. Na tom si založila biznis takmer polovica obyvateľov ukrajinskej obce Mali Slemenci po zriadení hraničného priechodu pre peších a cyklistov v decembri 2005. Obec Slemence sa po vytýčení hraníc medzi ČSR a ZSSR v roku 1945 rozdelila na slovenské Veľké a ukrajinské Malé Slemence. Zriadenie hraničného priechodu umožnilo kontakt rozdeleným rodinám, ale najmä lacné nákupy obyvateľom prihraničných obcí, aj širšieho okolia. Prvé tri roky boli na hraničnom priechode aj vyše stometrové rady vďaka lacnému alkoholu a najmä superlacným cigaretám na Ukrajine. Po obmedzení dovozu cigariet na 40 ks na osobu sa čakacie doby na hranici výrazne skrátili.
Zaparkovali sme na stráženom parkovisku vo Veľkých Slemenciach cca 200 m od hraničného priechodu. Pred závorou čakalo 15 ľudí, ktorí sa plynule po kontrole cestovného pasu presúvali k Ukrajincom. Tam sme vypísali dvojdielne imigračné kartičky v ukrajinčine podľa priloženého návodu a predložili spolu s pasom fešnej colníčke. Jednu časť kartičky nám vrátila, odovzdáva sa pri návrate. A boli sme na Ukrajine, celé to trvalo asi 20 minút, nezaznamenali sme žiadnu aroganciu, ani úmyselné zdržiavanie.

Nechcel som zbytočne provokovať, fotil som od pása, ...

... potom som foťák radšej odložil.

Pri prvom obchode pár metrov za hranicou som opäť začal fotiť, ...

... nedalo mi, aby som ešte raz neotočil objektív smerom k colnici.

Tesne za hranicou sú obchody takmer v každom dome, ...

... v rôznych prístavbách, ...


... búdkach a iných nedefinovateľných objektoch.






Nápisy sú väčšinou v slovenčine, ...


... niekedy aj v maďarčine, ...

... aj v kombinácii jazykov.


Obchody majú zaujímavé názvy, ...

... aj reklamy, ...


... aj zaujímavý pravopis.




Predávajú tam všetko možné, ...


... aj metly, ...

... aj koberce.

Majú „široký výber a lacné ceny“.


Všade sa automaticky platí v eurách, hrivny nepotrebujete.

Dá sa tam lacno najesť, ...



... aj napiť.

Majú aj figuríny, ...



aj pekné kočky.

Späť sme prešli colnicu za 10 minút bez najmenších problémov. Nakúpil som dve pollitrové fľaše osvedčeného alkoholu (pšeničná vodka a 40%-ný bylinkový likér 7 nebes) po 1,6 euro, 40 cigariet po 50 centov za balíček, 4 litre emailovej farby za 6,7 euro, 2 pollitrové riedidlá, štetec, špachtľu, balík čokoladových napolitánok pre vnúčatá.
Výlet sa nám vydaril, cestou sme si ešte obzreli finalistu súťaže o strom roka 2009, 199-ročný orech čierny v parku v Pavlovciach nad Uhom. Má obvod kmeňa 630 cm a výšku 25m. Strom je jeden z dvoch vysadených exemplárov v roku 1810 grófom Barkócim a celý park je dnes evidovaný ako národná kultúrna pamiatka.
