V roku 2004 začali v Starej Bystrici rekonštruovať Rínok sv. Michala Archanjela. Architektovi Ivanovi Jarinovi sa podarilo z tuctového námestia vyčarovať zaujímavé kulisy moderného centra Starej Bystrice. Uprostred vydlaždeného námestia je moderná fontána so sochou sv. Michala Archanjela. Pri budove školy postavili Zbojnícku baštu z tradičných materiálov, kameňa a dreva. V prízemnej časti kamennej bašty je zopár obchodíkov a WC, na drevenom poschodí je reštaurácia a vo veži, pripomínajúcej kostol, je vyhliadka. Zmodernizovaná je aj budova Obecného úradu a ďalšie budovy na námestí. Námestiu dominuje prvý slovenský orloj, ktorý je označovaný aj ako najväčšia drevená socha na Slovensku. Celé námestie s orlojom odhalili verejnosti v roku 2009.






Autorom modelu orloja je akademický maliar Loviška, architektonické spracovanie podľa modelu vypracoval architekt Ivan Jarina. Vnútornú konštrukciu orloja tvorí 80 drevených ramien, na ktoré bolo možné nasadiť bohato tvarované šindľové zastrešenie. Vo výklenkoch na priečelí orloja je umiestnených 6 búst významných činiteľov Slovenska (Pribina, Svätopluk, Bernolák, Štúr, Štefánik, Hlinka). Kamenné prvky orloja sú zo slovenskej sopečnej horniny ryolit a slovenského mramoru zlatý ónyx z Levíc. Z ryolitu je postavený aj dolný portál orloja s informačnou kanceláriou a predajom suvenírov.

Uprostred priečelia orloja sa za dvojkrídlovými dvierkami skrýva 7 sôch svätcov, ktorí pôsobili na Slovensku (Cyril, Metod, Svorad, Benedikt, Gorazd, Bystrík, Vojtech). Ich autorom je sochár Peter Kuník z Tvrdošína, sú z dreva a ukazujú sa každú rovnú hodinu. Hlavnou súčasťou orloja je astroláb (ciferník s astronomickými údajmi), zostrojený v Prahe. Astroláb ukazuje znamenia zverokruhu, polohu slnka a mesiaca a mesačné fázy. Astronomické údaje na astrolábe sú vytvorené podľa polohy obce. Slovenský orloj ako jediný na svete ukazuje pravý slnečný čas, na 366 políčkach ukazuje aj dátum. Vo vežičke orloja sú umiestnené 2 zvony, jeden odbíja čas, druhý doprevádza svätcov počas promenády.


Na neďalekom kopci Bobovec otvorili v roku 2011 kamennú rozhľadňu. Z centra Starej Bystrice vedie k rozhľadni poldruhahodinový žltý turistický chodník. Pod kopcom, pri kaplnke Slezákovci, z turistického chodníka odbočuje miestne značená skratka so strmým stúpaním. Skratkou trvá výstup od orloja k rozhľadni hodinu. Vrch Bobovec (723 m n.m.) je súčasťou širšieho masívu Nocľahy (754 m n.m.). Oficiálny turistický chodník obchádza oblúkom celý masív, prechádza Nocľahmi a v záverečnom úseku klesá k rozhľadni. Najlepšie je prejsť celý okruh, ako sme to urobili my, strmou skratkou hore a pohodlným značkovaným chodníkom cez Nocľahy dole.


Rozhľadňa je v nadmorskej výške 723 metrov a je vysoká 16 metrov. Je z nej výhľad na Starú Bystricu a na okolité kopce (Malá Fatra, Martinské hole, Veľká Rača a Lysá hora v ČR).










Na záver prikladám priblížené pohľady na centrum Starej Bystrice.


