Pamätníku dominuje 28 metrov vysoký kamenný pylón s monumentálnou sochou a obradnou sieňou. Ako je u nás na Slovensku zvykom, sochy sa menia so zmenou režimu. Pri odhalení pamätníka 4. októbra 1949 tu bola socha čs. vojaka, ktorý vzdáva na poctu zbraň svojim mŕtvym spolubojovníkom. Bolo to dielo sochára Jána Vítka, celý pamätník bol dielom Ing. arch. Josefa Grusa. Pôvodná socha bola v 50-tych rokoch zničená a nahradená v roku 1964 súsoším akad. sochára Jána Kulicha s názvom "Žalujem". Žena na ňom ďakuje sovietskemu vojakovi za oslobodenie.

Na pylóne bol pôvodne československý štátny znak s levom, v roku 1964 bol prekrytý kovovým znakom s päťcípou hviezdou a symbolom SNP (partizánska vatra). Za socializmu bol pamätník celoročne udržiavaný, konali sa tu veľkolepé oslavy, končili tu štafety, skladali sa pionierske sľuby a pod.


Po nežnej revolúcii význam pamätníka upadal, bol čoraz viac zanedbaný. V roku 2012 pristúpil Vojenský historický ústav k rekonštrukcii pamätníka. Opravili pylón, odstránili z neho kovový znak a zreštaurovali pôvodný kamenný československý štátny znak. Podľa fotografií zhotovili vernú kópiu sochy čs. vojaka a osadili ju na miesto Kulichovho súsošia. Kovový znak a Kulichovo súsošie umiestnili vo vyhliadkovej veži, ktorá sa upravuje pre výstavnú expozíciu. Dali do poriadku celý areál včítane cintorína, všetko sa to stihlo do októbrových osláv 2014.







Po obvode cintorína je umiestnených 15 búst najvýznamnejších hrdinov Karpatsko - duklianskej operácie.







