Keď dlhšie nedostanem od kolegov turistov pozvánku na turistickú akciu, vyberiem sa na túru sám. Väčšinu značkovaných turistických chodníkov v dostupnej vzdialenosti v okolí železničných tratí mám prejdenú a mimo značkovaných chodníkov v neznámom teréne už radšej nechodím. Okrem hôr, ktoré mám najradšej, si občas zájdem aj do nejakej urbanizovanej oblasti, v ktorej som už dávno nebol. Tentoraz prišlo na rad mesto Prešov, v ktorom som už nebol 15 rokov. Aby som nabehal aj nejaké kilometre, zo železničnej stanice som sa uličkami Prešova vydal hľadať prešovskú kalváriu, ktorá je vraj po banskoštiavnickej druhá najkrajšia na Slovensku. Času som mal nadostač, motal som sa uličkami Prešova dovtedy, kým som nezbadal kostolík na vrchole neveľkého kopca západne od mesta. Prešiel som mostíkom ponad rieku Torysa a popri športovej hale.


Prešovská kalvária bola vybudovaná v rokoch 1720 - 1869. Kaplnky majú štítové priečelie, zdobené ornamentami a polkruhovito zaklenutým vstupným portálom. Ochranné mreže kaplniek sú bohato zdobené.




Kaplnka svätých schodov bola postavená v roku 1765, v súčasnosti sa spolu s ďalšími kaplnkami reštauruje.






Barokový Kostol sv. Kríža postavili na Kalvárii v rokoch 1752 - 1753. Stavbu celej Kalvárie aj s kostolom viedol jezuita František Perger, ktorý postavil aj Kalváriu v Banskej Štiavnici. Z kalvárie je pekný výhľad na mesto Prešov.





Pekný výhľad je aj z veže konkatedrály svätého Mikuláša.












Veža je vysoká 71 metrov, je v nej 200 schodov, na jednotlivých poschodiach veže sú uložené sochy.




Kostol postavili v 14. storočí na základoch staršej sakrálnej stavby z 13. storočia. Je to jeden z najstarších a najvýznamnejších kostolov na Slovensku. Kostol sv. Mikuláša je neskorogotická stavba s 3 loďami rovnakej výšky, 3 presbytériami, so sieťovou a hviezdicovou klenbou.

Prešov je centrom gréckokatolíckej a pravoslávnej cirkvi.

Hore je Chrám svätého Jána Krstiteľa (gréckokatolícky metropolitný chrám), dole je Chrám svätého Alexandra Nevského (katedrálny chrám pravoslávnej cirkvi).


Konkatedrála sv. Mikuláša sa nachádza uprostred najširšej časti Hlavnej ulice, Chrám sv. Jána Krstiteľa je na jej západnej strane.


















Na severnom konci Hlavnej ulice je známy Bosákov dom.






Prešov je známy aj svojim Solivarom, kde sa ťažila soľ už od 16. storočia. Táto národná kultúrna pamiatka, pozostávajúca zo 17 technických objektov, stojí za samostatnú návštevu.