Rozhľadňu sa rozhodlo vybudovať ako pripomienku 700. výročia bitky pri Rozhanovciach občianske združenie Čerešenka. Predpokladané náklady na výstavbu rozhľadne boli 35 000 eur. Košický samosprávny kraj prispel dotáciou 15 000 eur, zvyšok sa pokryl od sponzorov a zo zbierok. Stavať sa začalo po minuloročných oslavách sedemstoročnice, slávnostné otvorenie rozhľadne bolo teraz v nedeľu popoludní. Naša 5-členná skupina michalovských turistov prišla na oslavu z Herlian po erupcii gejzíru cez Rankovce, Kecerovce a Čižatice s malým meškaním. Z Čižatíc novú rozhľadňu nebolo vidieť, pútače nás navigovali na rozbitú cestu smerom na Chrastné. Na provizórnom parkovisku v poli medzi Čižaticami a Chrastným boli desiatky áut. Pred nami sa objavila v pahorkovitom kraji na plochej vyvýšenine pekná nová kamenná rozhľadňa, z ktorej práve do okolia zneli fanfáry.

Ekumenickú svätú omšu aj príhovory sme zmeškali, práve začínal program v historických kostýmoch.

Dobové tance predviedlo detské tanečné štúdio z Rozhanoviec.





Počasie usporiadatelia vymodlili perfektné, v improvizovanom hľadisku boli stovky divákov.

Skupina historického šermu Sagremor predviedla scénku z bitky pri Rozhanovciach.










Nasledovalo vystúpenie tria historických trubačov.

Všimol som si, že sme zrejme zmeškali aj strihanie pásky na rozhľadni. Vystupovali na ňu zvedavci, tak som sa pripojil ešte počas koncertu trubačov.









Rozhľadňa prežila zaťažkávaciu skúšku. So strieškou nad dreveným schodišťom je vysoká 11,65 metra.




Rozhľadňa Čerešenka poskytuje pekné vyhliadky do okolia. Na obvodovom múriku rozhľadne sú umiestnené panely s fotkami a označením okolia. Toto je panel a reálny pohľad smerom na juhozápad na bojisko a v pozadí na Volovské vrchy.


Tu je na paneli smerom na západ odfotená slávna čerešenka, osamelý strom v poli, ktorý dal meno občianskemu združeniu, aj samotnej rozhľadni.

Čerešenku, hraničný bod katastrov troch obcí, ako aj žúp Abov a Šariš, som objavil na svojom zábere vpravo.

Toto je už pohľad na juhovýchod, na Slanské vrchy a vrch Bogota.


Pohľad na východ, na Čižatice a Rankovské skaly (v pozadí vpravo), na ktorých sme boli pred pár hodinami, na začiatku nedeľného výletu. Najvyšší vrch vľavo je Šimonka.



Tento pohľad sa mi bližšie nepodarilo identifikovať, predpokladám, že je to smerom na juh.

Náš bradatý expredseda turistického klubu Zdeno, organizátor výletu, ktorý pred pár mesiacmi odovzdal vedenie klubu mladšiemu, sa tu stretol so starým turistickým kolegom z Košíc. Postrážil som Košičanovi bicykel, nech sa môžu kolegovia rozhliadnuť z veže.






Zdenov výlet sa nám perfektne vydaril, za jeden deň sme sa rozcvičili na Rankovských skalách, videli sme erupciu Herlianského gejzíru a zúčastnili sme sa slávnostného otvorenia prvej kamennej rozhľadne na východnom Slovensku. Ďakujeme Zdeno!