reklama

Silvestrovský výstup na Sninský kameň

Po dvojročnej pandemickej prestávke som sa stretol s priateľmi na tradičnom silvestrovskom Sninskom kameni.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Tešil som sa, že sa stretnem aj so svojim dlhoročným kamarátom, rímskokatolíckym kňazom Mariánom Fencákom, ktorý tradíciu silvestrovských výstupov na najkrajší vrchol Vihorlatských vrchov v roku 1996 založil. Vtedy tento rodák zo severnej strany Vihorlatu slúžil ako mladý farár v Remetských Hámroch, základni pre výstup na Morské oko a Sninský kameň z južnej strany. Vystúpil na Silvestra so štvoricou svojich farníkov na Sninský kameň na snežniciach po rekordnom, miestami takmer dvojmetrovom snehu. Na pravé poludnie udelil pod krížom na veľkom Sninskom kameni požehnanie a novoročný prípitok. Zo silvestrovského výstupu sa stala tradícia s tým, že výstup nikto oficiálne neorganizoval a k Hamorčanom sa postupne pridávali milovníci prírody z čoraz širšieho okolia. Účastníkov výstupu postupne pribúdalo, v predpandemickom roku 2019 odhadol Marián ich počet na rekordných 700.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

N parkovisko Krivec pod Morským okom som sa vyviezol ako obvykle s kolegami z Prvého michalovského KST. S kňazom Mariánom som sa stretol ako obvykle v sedle Tri tably. On vystupuje zo severnej strany, ja z južnej a v sedle sa naše cesty stretajú. Marián je v sedle vždy skôr, monitoruje približný počet účastníkov a prví z nich už okolo 10. hodiny zo Sninského kameňa zostupujú. Tohto roku sme sa s Mariánom zvítali mimoriadne srdečne. Dozvedel som sa, že ani on nebol posledné 2 roky na silvestrovskom výstupe. Tento športovec, turista a horolezec, ktorý bol na všetkých významnejších európskych kopcoch okrem Matterhornu mal za 2 roky sedemkrát covid 19, ledva ušiel hrobárovi z lopaty a teraz sa vydal na prvú pokovidovú túru.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Obrázok blogu

Spolu sme vystúpili do závetria medzi dva Sninské kamene a keďže do 12. hodiny, kedy tradične začína požehnanie pod krížom na veľkom Sninskom kameni ešte zostávalo vyše polhodiny času, ja som spolu s kolegami z turistického klubu najprv vystúpil na malý, ale vyšší Sninský kameň.

Obrázok blogu

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Snáď prvýkrát za 26-ročnú históriu silvestrovských výstupov nebol na Sninskom kameni mráz. Silný vietor a celodenná hmla nám pocit chladu vynahradili. Rýchlo sme zostúpili a vystúpili na veľký Sninský kameň, kde bol vietor ešte silnejší. Presne o 12. hodine požehnal kňaz Marián prítomným a okolitým obciam a mestám, ako aj neďalekej, vojnou strádanej Ukrajine.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Obrázok blogu

Do nového roku 2023 prajem všetkým milovníkom prírody, ako aj všetkým mojim čitateľom veľa šťastia a zdravia a aby bol tento rok lepší ako predchádzajúci!

Foto a video: Miro Kuba

Ján Serbák

Ján Serbák

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  806
  •  | 
  • Páči sa:  1 801x

Dôchodca s pestrou škálou záujmov. Zoznam autorových rubrík:  GenealógiaTuristikaCykloturistikaCestovanieFotoreportážeSúkromnéNezaradenéAko to vidím jaStoročné novinyŠariština

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

79 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

292 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu