Najvýchodnejší slovenský región Zemplín, tiahnuci sa pozdĺž ukrajinských hraníc od Poľska po Maďarsko, rozdeľujú na horný a dolný Zemplín Vihorlatské vrchy. Najvyšším vrchom tohto sopečného pohoria je Vihorlat (1076 m n.m.), vypínajúci sa nad východným okrajom Zemplínskej šíravy. Najkrajším a najnavštevovanejším vrchom je Sninský kameň (1005 m n.m.), pozostávajúci z dvoch samostatných skalných blokov. Prvýkrát som na Sninský kameň vystúpil pred 60 rokmi a odvtedy asi stokrát, takže by sa dalo povedať, že je to môj domovský kopec. Žijem v rodnej dedine Úbrež, 17 km juhozápadne od perly Vihorlatu, horského jazera Morské oko, ktoré je nástupným miestom pre výstup na Sninský kameň z južnej strany.
Keďže mám 75 rokov a závažné medicínske diagnózy, od septembra som sa napriek plnej zaočkovanosti proti ochoreniu Covid-19 dobrovoľne vzdal svojho najobľúbenejšieho koníčka - kolektívnej turistiky. Keď som sa v sobotu večer dozvedel, že kamaráti z turistického klubu idú na Štefana na Sninský kameň, neodolal som a pridal som sa. V zime je Sninský kameň najkrajší, veď posúďte sami.












Vystihli sme pekné mrazivé počasie s dobrými výhľadmi. Spod kríža na západnom okraji veľkého Sninského kameňa je vidieť v popredí obec Zemplínske Hámre a v diaľke v pozadí aj Vysoké Tatry.





Uprostred je vrch Vihorlat.














Z malého Sninského kameňa je pekný výhľad na Morské oko a smerom na východ na Ukrajinu.




























Pri návrate zo Sninského kameňa do sedla Tri tably sme stretávali čoraz viac ľudí, ktorí ešte len vystupovali. Tu sme sa rozhodli, že nezostúpime priamo na Morské oko, ale pôjdeme ďalej po hrebeni na Jedlinky a odtiaľ zostúpime po žltej značke cez Malé morské oko. Na hrebeni sme sa trochu potrápili brodením v polmetrovom, málo prešľapanom snehu.











Foto: Ján Serbák a Miroslav Kuba
Prajem všetkým kolegom turistom a priaznivcom turistiky a prírody veselého Silvestra a veľa šťastia a zdravia do nového roku 2022!