Po minuloročnom barokovom chráme tohtoročný Tatranský dóm je v štýle spišskej gotiky. Osem sochárov a sedem pomocníkov sa pohralo s 90 tonami ľadu a premenili ho na chrám s jedinečnou atmosférou.

Hlavným staviteľom gotickej krásy je umelecký sochár Adam Bakoš a tvorbu sklenených oltárnych vitráží realizoval sklár a dizajnér grécko-slovenského pôvodu Achilleas Sdoukos.

Umelci sa inšpirovali sakrálnymi stavbami regiónu Spiš. Pozadie je tvorené mohutnými, vyše štyrimetrovými vitrážnymi oknami. V centre oltárnej skrine stojí plastika Panny Márie s Ježiškom z obce Klčov. Oltár ďalej pozostáva so štyroch krídel, z ktorých každé patrí inému patrónovi z regiónu. V ľavom hornom krídle sa nachádza sv. Mária Magdaléna z Danišoviec, pod ním sv. Anton Pustovník zo Spišskej Belej. Pravé horné krídlo patrí sv. Barbore z Okoličného a krídlo vpravo dole sv. Jakubovi z Levoče.


V bočných lodiach chrámu sú postava pastiera a socha Majstra Pavla z Levoče.









Ľadový dóm otvorili minulý víkend, ja som si ho bol pozrieť uprostred týždňa, v stredu, za pekného počasia a bez návalu návštevníkov. Gotický chrám stavali počas troch týždňov pod špeciálnou kupolou pri mínusových teplotách, ktoré zabezpečuje klimatizácia. Okrem nedeľných koncertov sa ľadový chrám aj tohto roku využije na poriadanie sobášov a zásnub. Okrem kupoly Tatranského dómu je na Hrebienku tohto roku prvý raz nachystaná aj druhá, zatiaľ prázdna kupola, pripravená na januárové majstrovstvá sveta v tesaní ľadových sôch.







Počasie bolo pekné (polooblačno, teplota tesne pod nulou, 20 cm snehu, takmer bezvetrie), tak som sa po prehliadke Tatranského dómu išiel prejsť na Rainerovu útulňu.






Pred Rainerovou útulňou už zhromažďujú sneh na tradičný snehový Betlehem.





