Jej názov pochádza od dreveného hradiska, ktoré tu stálo v minulosti. Travertínové kopy vznikajú tak, že voda pod zemou rozpúšťa vápenec a erupciami ho vynáša na povrch. Odparovaním sa vrstvičky vápenca usádzajú, ukladajú jedna na druhú, až napokon vytvárajú celé kopce. Pri tom obaľujú a zanášajú všetko, čo im príde do cesty, preto sú zvetrané travertíny po stáročiach a tisícročiach aj archeologickými lokalitami. Vo vrstvách travertínu sa nachádzajú kostry ľudí aj zvierat, ale aj odumreté tela rastlín a živočíchov a rôzne dobové predmety. Aj z Dreveníka pochádza množstvo archeologických nálezov, uložených v mnohých múzeách. Zvetraný východný okraj travertínovej kopy Dreveník vytvoril bizarné skaly, pripomínajúce sochy, bašty, hradby a mohutné budovy. Vzniklo tak skalné mestečko s názvom "Kamenný raj", ktoré je sprístupnené žltým turistickým chodníkom z parkoviska pod Spišským hradom a z obce Žehra.

Od Spišského hradu, ktorý sa týči na travertínovej kope Hradný vrch, prechádza turistický chodník vyše kilometra smerom na juh po južnom úbočí zvetranej travertínovej kopy Ostrá hora.


V týchto miestach začína spleť chodníkov pomedzi skaly Kamenného raja.































Na travertínovej kope Dreveník je nad okrajovými skalami Kamenného raja náhorná plošina, široká až 800 metrov. Na juhozápadnom okraji Dreveníka je roklina Peklo, ktorá je v najvyššom, 5. stupni ochrany, nevedie tam turistický chodník a je tam vstup zakázaný.















Po mojom návrate na parkovisko pod hradom začalo pršať. Polhodinový dážď som prečkal pod prístreškom na parkovisku. Do odchodu autobusu zo Spišského Podhradia zostávalo 25 minút, dážď poľavil, tak som začal v pláštenke zostupovať. Ešte som bol pri hradbách, keď sa strhla búrka s prudkým lejakom. Autobus som stihol, hneď som sa prezliekol, takže som to prežil v zdraví.