Z Michaloviec sme prišli desiati na dvoch autách. Keďže sa miesto štartu nezhodovalo s miestom cieľa, použili sme obvyklú logistickú operáciu. Vodiči áut sa presunuli s autami z Temného lesa na Sigord, kde jedno auto nechali a druhým sa vrátili k nám na štart túry. Na štarte sa s nami zvečnil aj náš kamarát cyklista Vojto, ktorý za nami prišiel na bicykli zo Šarišských Michalian.

Turistické rázcestie Temný les je nad obcou Zlatá Baňa, pri ceste smerom na juhovýchod k Slovenským opálovým baniam. Z Temného lesa sme išli po žltej turistickej značke smerom na západ ku hradu Bodoň.





Hrad Bodoň z 13. storočia bol postavený na vyčnievajúcich skalách v nadmorskej výške 855 m n.m. Po výstupe na skalné podložie je badateľný štvorcový pôdorys obytnej plochy hradu. Vidieť aj kruhový pôdorys hradnej veže. Vrch Bodoň tvoria andezitové skaly, usporiadané do nepravidelného oblúka, na ktorých je viacero lezeckých ciest.










Po oddychu na hrade sme sa chvíľu pozerali na skalolezcov, potom sme pokračovali po žltom chodníku smerom na Raslavkameň. Kameň má elipsovitú ležiacu podobu, tvarom pripomína bochník chleba a je porastený machom. Zobrazuje ľudskú tvár s otvormi očí, nosa a úst. Od nepamäti sa do otvorov vkladali mince aj lyžičky, ktoré tam boli aj teraz. Hovorí sa, že dažďová voda z jamiek má liečivú moc, ľudia si lyžičkami naberali vodu a potierali ňou choré miesta na tele. Dôležité bolo, aby sa človek nedotkol kameňa, lebo by na seba preniesol choroby, ktoré kameň vyliečil iným. Minca bola platbou za liečebný úkon. Ženy tu skúšali mágiu na krásu a získanie partnera. Platidlom boli stužky, uviazané na stromy v okolí kameňa.



Pokračovali sme po žltom turistickom chodníku do obce Abranovce a z Abranoviec po poľnej ceste k vodnej nádrži a rekreačnému miestu Sigord, kde sme túru ukončili pri pive.






Foto: Miroslav Kuba, Ján Nemčík a Ján Serbák