Geomorfologický celok Slanské vrchy sa rozprestiera od Prešova juhovýchodným smerom až po maďarské hranice. Delí sa na päť podcelkov: Šimonka, Makovica, Mošník, Bogota a Milič. Dargovský priesmyk, oddeľujúci podcelky Mošník a Bogota, je známy ťažkými bojmi pred koncom 2. svetovej vojny. Od 9. decembra 1944 do 18. januára 1945 tu padlo takmer 5 000 vojakov Červenej armády, vojakov Wehrmachtu padlo vďaka dobre vybudovanej obrane v členitom teréne oveľa menej. Pamätník víťazstva, ležiaci južne od hlavnej cesty, bol odhalený pri príležitosti 10. výročia bojov o Dargovský priesmyk. Jeho autorom je sochár Vojtech Loffler. Symbolizuje privítanie červenoarmejca východoslovenským ľudom, ktorý reprezentuje robotník a roľníčka. Do štátneho zoznamu kultúrnych pamiatok východoslovenského kraja bol zapísaný dňa 26.6.1963 pod názvom "Pamätník oslobodenia východného Slovenska sovietskou armádou". Pôvodne bol umiestnený v tesnej blízkosti hlavnej cesty. Na súčasné miesto ho v súvislosti s výstavbou areálu premiestnili až v roku 1975. Už z pôvodného názvu pamätníka vyplýva, že bol odhalený na počesť nielen padlým sovietskym vojakom v Dargovskom priesmyku, ale celkovo padlým sovietskym vojakom na území východného Slovenska. Oficiálne tradovaný počet padlých 22 000, je teda počet padlých sovietskych vojakov na území východného Slovenska, zodpovedajúci celkovému počtu pochovaných vojakov na cintorínoch Červenej armády v Michalovciach, Košiciach, Trebišove a Humennom. Pamätník sa netýka Karpatsko-duklianskej operácie, nakoľko tá má svoje vlastné pietne miesto s priľahlými hrobmi.





Pozvánka na túru od Mira Kubu, šéfa pešej sekcie nášho Prvého michalovského KST, ma potešila. Aj keď Miro organizuje turistické akcie prakticky každý týždeň, ja si už pri svojom veku a zdravotnom stave na ťažšie túry netrúfam. Naplánovaná túra z Dargovského priesmyku smerom na juh na kopce Malý a Veľký Žiar bola z tých ľahších a dokonca to bola aj jedna z mála túr na východnom Slovensku, na ktorej som ešte nebol. Južnú časť podcelku Slanských vrchov Bogota som prešiel už dávnejšie zo Slanca na vrch Bogota a naplánovaná túra bola v severnej časti podcelku Bogota. V prvú marcovú nedeľu nás prišlo autami na parkovisko v Dargovskom priesmyku cca 20, boli s nami aj naši priatelia turisti z Trebišova. Viedol nás kamarát Majo z Trebišova, ktorý pozná Slanské vrchy ako vlastnú dlaň. Išli sme cca 5 km na juh po lesnej ceste - červenom turistickom chodníku. Potom sme odbočili doľava do neznačeného lesného terénu smerom na kopec Malý Žiar.




Po krátkom oddychu na kopci Malý Žiar sme z neho zostúpili a vydali sa stúpať na Veľký Žiar, ktorého vrchol je skalnatý, ale napriek názvu je nižší ako Malý Žiar (podobné je to aj so Sninskými kameňmi, kde je Malý vyšší, ako Veľký).

















Túru necelých 13 km dlhú s prevýšením 320 m zvládlo aj 11-ročné dievčatko, dcérka nášho kolegu.



Foto: Miroslav Kuba, Majo Majoja, Ján Serbák a Cyril Kríž