Najznámejším a najväčším kúpeľným mestom Českej republiky sú Karlove Vary. Horúce liečivé pramene podľa povesti objavil v 14. storočí na poľovačke Karol IV. s družinou. Zo 79 teplých liečivých prameňov je 13 zachytených a používa sa k liečebným kúram. Minerálne vody sú svojim zložením podobné, ale pre rozličnú teplotu a obsah oxidu uhličitého majú rozličné účinky. Voda z prameňov je návštevníkom k dispozícii na piatich kolonádach.






Najvýdatnejším prameňom je Vřídlo, ktorého gejzír vydá 2000 litrov 72-stupňovej minerálnej vody za minútu. Je to dnes jediný prameň, využívaný na kúpanie, slúži však aj na pitie o teplote 72, 52 a 41 stupňov Celzia.



14. karlovarský prameň na 2 týždne uschol.



Vyšli sme si aj na vyhliadkovú vežu Diana nad hotelom Pupp. Pre pohodlných k veži premáva pozemná lanovka a v 35-metrovej veži je výťah.





Františkové Lázne sa nachádzajú pri nemeckých hraniciach v blízkosti historického Chebu. Nazvané sú podľa cisára Františka I., založené boli v roku 1793. Je to veľmi pekné, usporiadané a čisté kúpeľné mestečko. Okrem iných diagnóz sa tam liečia gynekologické ochorenia, takže je tam väčšina žien.













Druhými najslávnejšími a najväčšími českými kúpeľmi sú Mariánske Lázne. Ležia južnejšie od svojich konkurentov, v malebnom údolí Slavkovského lesa. Toto územie patrilo Premonštrátskemu kláštoru v Teplej, prvý kúpeľný dom tu postavili v roku 1804. Mariánske Lázne oplývajú množtvom liečivých minerálnych prameňov, v kúpeľoch a okolí je ich až 140. Na rozdiel od Karlových Varov sú všetky tunajše minerálne pramene studené. Ďalší rozdiel je v tom, že kým pramene v Karlových Varoch majú veľmi podobné chemické zloženie, v Mariánskych Lázňach ho majú odlišné. Pramene sa tu využívajú aj na kúpele a inhalácie. Na pitné kúry sa tu používa 6 hlavných prameňov, voľne prístupných je ďalších 7.















