Na hrad som vystúpil s početnou skupinou michalovských gymnazistov a turistov z 1. michalovského KST. Prišli sme po žlto značkovanom turistickom chodníku z obce Dlhá Lúka. Je to pohodlná trištvrtehodinová prechádzka s prevýšením necelých 200 metrov. Trochu nás zaskočila dlhotrvajúca hmla, ktorá definitívne zmizla až na pravé poludnie. Pred hradom sú zvyšky dubovej aleje Františka Rákociho, ktorý bol posledným majiteľom hradu pred jeho zničením po potlačení protihabsburských povstaní.






Pred vstupom na hrad sa nás ujal predstaviteľ občianského združenia na záchranu Zborovského hradu. Oboznámil nás s históriou hradu a s postupom záchranných prác.


Pôvodný kráľovský gotický hrad z 13. storočia tvorilo návorie s obranným múrom, hranolovou vežou a kaplnkou. Neskôr bolo k hradu pristavané druhé nádvorie s dvoma kruhovými baštami. K zásadnej prestavbe gotického jadra došlo v 16. storočí, kedy bolo dobudované aj tretie nádvorie s polkruhovou a polygonálnou baštou, obranným múrom s ochodzou a strielňami, ako aj bránou s padacím mostom.
Prehliadka hradu začala obchôdzkou jeho múrov zvonku, pričom sme si uvedomili jeho veľkú rozlohu a mohutnosť.










Týmto otvorom sme vstúpili do útrob hradu.


Vystúpili sme na horné nádvorie a postupne sme si prezreli celý hrad.





























Hmla sa úplne rozplynula až pri našom schádzaní z hradu.









Popoludní sme už za pekného slnečného počasia absolvovali prechádzku po lesníckom náučnom chodníku Čierna mláka v Bardejovských kúpeľoch. Vedľa chodníka je vyhliadka na Zborovský hrad s vyhliadkovou vežou.



