Oslavy začali už v sobotu dopoludnia Svätou liturgiou s posviackou obecných symbolov a novej knihy o obci. Popoludní sa na miestnom ihrisku so stálym pódiom rozprúdila zábava zásluhou hudobno - zábavnej skupiny "Ščamba" (preklad pre neznalcov východniarčiny - trieska). Počul som ich prvýkrát, je to skupina v štýle "Drišľak", majú vtipné vlastné pesničky, popretkávané zábavným pokecom a vtipmi, občas na hranici vulgárnosti.

Nasledovali tradičné Podvihorlatské folklórne slávnosti, na ktorých sa pravidelne zúčastňujú družobné obce s podobným názvom, ako usporiadateľská obec - Oravská Poruba a Ruská Poruba. Spišský folklór už tradične reprezentovala folklórna skupina zo Smižian, z Liptova účinkovala folklórna skupina Chabenec z Dúbravy. Najširšie spektrum vystúpení mala hostiteľská folklórna skupina Porubjan, vystúpila aj domáca detská folklórna skupina Lupienok.


A tu je už domáca dedinská folklórna skupina Porubjan s pásmom sobášnych zvykov.


Folklórna skupina Porubľanka z Ruskej Poruby (okr. Humenné).


Najviac sa mi páčil spev folklórnej skupiny Porubanka z Oravskej Poruby.


Pravidelným hosťom na porubských folklórnych slávnostiach je aj skupina Smižančanka zo Smižian.


Obec Poruba pod Vihorlatom vznikla v roku 1410 na zákupnom práve. Prvými obyvateľmi boli nemeckí kolonisti, preto mala obec názov Nemecká Poruba. Na Porubu pod Vihorlatom sa premenovala až po 2. svetovej vone. Nemeckí kolonisti sa neskôr pesťahovali bližšie k nálezisku železnej rudy a založili obec Remetské Hámre. Do obce Poruba prišli noví osadníci "Rusíni" a po ich príchode sa obec začala rozrastať. Obyvatelia sa okrem poľnohospodárstva zaoberali aj prácou v lese a pálením drevného uhlia. Boli veľmi zručnými tesármi, spracovali množstvo podvalov pre potreby železníc a trámy pre stavby drevených domov. Vyrábali aj andezitové dlažobné kocky a obrubníky, ktoré sa použili aj na dláždenie cesty Košice - Užhorod.




Keďže takéto okrúhle jubileum obec už 100 rokov nemala, pri 600-ročnici sa udeľovali aj ocenenia in memoriam. Jedno z nich dostal aj legendárny kapitán Ján Nálepka-Repkin, ktorý v Porube pred vojnou učil, stadiaľ narukoval a zomrel hrdinskou smrťou v ukrajinskej Ovruči. Ocenenie bol prevziať ešte čulý a výrečný kapitánov brat Ing. Jozef Nálepka z Prahy.

V nedeľu program osláv 600-ročnice pokračoval archijerejskou svätou liturgiou, ktorú slúžil vladyka Milan Chautur, košický eparcha. Popoludní sa účastníci osláv mohli opäť za pekného počasia potešiť z galaprogramu, na ktorom vystúpili folklórne súbory z Košíc, Humenného a Vranova nad Topľou
Prvý vystúpil súbor Železiar z Košíc. Mal veľmi dobre zostavený program, počuli sme výbornú kapelu, krásny spev a skvelý tanec.








V galaprograme druhý nastúpil súbor Orgonina z Vranova n/T, aj on si za svoj výkon vyslúžil búrlivý aplauz.





Tretím a posledným súborom, ktorý vystúpil v nedeľnom galaprograme, bol Chemlon z Humenného.




