Včera večer ma zaskočila táto agentúrna správa:
Európske lode v Stredomorí zachránili vyše 4700 migrantov
SITA | 19.09.2015 20:54
Európske lode v sobotu počas koordinovaných operácií pri pobreží Líbye zachránili 4 343 migrantov, ktorí sa na lodiach prevádzačov vydali na plavbu cez Stredozemné more do Európy, informovala agentúra AP.
Do operácie sa zapojili lode talianskej pobrežnej stráže, námorníctva a colnej správy, ako aj dve lode dobrovoľníckych a mimovládnych organizácií, jedna nákladná loď a plavidlá z Nemecka, Británie a Chorvátska. Migranti sa plavili na ôsmich rybárskych lodiach a 12 gumených člnoch. Všetky pašerácke lode boli preplnené.
Zachránených migrantov previezli do záchytných táborov na juhu Talianska. Ďalších 400 migrantov plaviacich sa na drevených lodiach zachránila dnes pri pobreží Líbye posádka nemeckej fregaty Schleswig-Holstein. Väčšina zachránených pochádza zo Sudánu a Eritrey.
Líbya so svojimi 1770 kilometrami pobrežia sa v posledných mesiacoch stala centrom pre nelegálne prisťahovalectvo do Európy. Prevádzači využívajú chaos panujúci v krajine sužovanej násilím a bezvládím, aj keď v Líbyi existujú dve vlády sporiace sa o moc. Pašerákom nahráva aj prakticky minimálna kontrola na líbyjských hraniciach i to, že taliansky ostrov Lampedusa sa nachádza len asi 300 kilometrov od pobrežia Líbye.
Na túto tému som písal pred mesiacom v článku Migranti zaplavujú Európu. Odvtedy sa pohyb migrantov do Európy balkánskou cestou znásobil a zdramatizoval. V posledných dňoch sa ukázalo, že skutočných sýrskych utečencov je len jedna tretina. Minimálne polovica z migrantov, prichádzajúcich balkánskou cestou, sú ekonomickí migranti z rôznych ázijských, či afrických štátov. Po Angele Merkelovej, ktorá svojou pozvánkou pre 800 000 utečencov spôsobila znásobenie pohybu más cez Európu na sever, podobnú chybu urobil aj chorvátsky premiér po zablokovaní južnej hranice Maďarmi. Kým Angela Merkelová skorigovala svoju pozvánku zhruba po týždni, Zoran Milanovič už po necelých dvoch dňoch. Veľmi rýchlo zistil, že pri rozhodovaní netreba používať iba srdce, ale aj hlavu, ako to sám povedal.
Prílev migrantov balkánskou cestou sa tak ľahko nezastaví, kým EÚ nepríjme rozhodné opatrenia na ochranu vonkajších schengenských hraníc. To isté platí aj o stredomorskej ceste, kde pomôžu len austrálske skúsenosti. Európske lode, zvážajúce migrantov od afrických brehov do Európy, bude nutné využiť na vracanie pašeráckych plavidiel späť do Afriky.