Slovenský kostol v New Yorku

Písmo: A- | A+

Asi pred mesiacom a pol som s kamarátkami ukončila cestovanie po USA, v New Yorku. Videli sme naozaj všetko čo nám toto mesto ponúklo a do odletu nám zostali dva dni. Už predtým sme sa s dievčatami rozprávali o tom, že by bola veľká škoda nenavštíviť slovenský kostol a slovenskú svätú omšu priamo v meste New York.

Na internete sme si vyhľadali kostol sv. Jána Nepomuckého a trasu, ktorou sa máme pobrať a čas kedy bývajú v nedeľu slovenské omše. Ráno sme utekali na raňajky a ako sa na tri mladé dievčatá patrí (nepatrí), meškali sme. Vstúpili sme a začuli sme v reproduktore omšu v angličtine. Pozreli sme na tabuľu, kde bol rozpis a zistili, že omša bude až o jedenástej hodine. Na stránke bola napísaná aj o deviatej. Vôbec sme nesmútili, vybehli sme zatiaľ na Brooklyn Bridge, uvideli mesto New York ako na dlani a vrátili sa späť do kostola. Vstúpili sme a omša už prebiehala. Opäť sme meškali. Cestovanie po NY nie je ale také jednoduché, na moju obhajobu.

Po piatich mesiacoch počuť slovenskú omšu, spev a kázeň, vidieť toľko Slovákov naraz, priznám sa, nedokázala som udržať slzy. Znovu som pocítila domov, tam v slovenskom kostole v NY. Bol to naozaj zvláštny a zároveň krásny pocit v mojom srdci.

Po skončení omše nás kňaz všetkých pozval na „poomšovú „ štrúdľu a kávu. V ten deň sme vystihli aj otvorenie tried pre slovenských žiakov- nedeľnú školu. Pre deti, ktoré sa chcú zdokonaliť v slovenčine. Vstúpili sme do miestnosti za kostolom a tam už štebotali Slováci. Mladí, starí, rodiny, deti, či mladé páriky s deťmi v kočíkoch. Ponúkli sme sa štrúdľou,prispeli sme zopár dolármi a vybrali sa na prehliadku tried. Zoznámili sme sa so skvelými ľuďmi, ktorí nás po omši zobrali do mesta a ukázali práve tú neturistickú časť NY. Ja osobne som im veľmi vďačná a som veľmi rada, že ten deň mi dal možno viac, ako som v to ráno očakávala.

Na záver by som možno ešte dodala pre zaujímavosť, že pri vychádzaní z kostola každému kňaz podal s úsmevom ruku, porozprával sa s ľuďmi a tam bola vidieť súdržnosť ľudí a skutočné priateľstvá. Po tom ako sme kňazovi povedali, že sme prišli o deviatej na omšu a nebola v slovenčine, nám vysvetlil, že o jedenástej je preto, lebo niektorí ľudia musia do tohto kostola cestovať dve až tri hodiny. Pre nich normálne, pre nás možno nepredstaviteľné. Viete si predstaviť cestovanie v nedeľu do kostola tri hodiny??? Odpovedzte si sami..

Posielam pozdrav všetkým Slovákom žijúcim v NY. Ďakujem!

Skryť Zatvoriť reklamu