Zážitky z tanzánie, časť 5:Odtlačky v blate cestou do Serengeti

Z Ngorongoro naša cesta pokračovala do najznámejšieho národného parku v Tanzánii, do Serengeti.  Masajovia nazývajú Serengeti "nikdy nekončiace pláne" a majú úplnú pravdu. V Serengeti sú miesta, kde sa obloha a buš stretávajú v jednej priamke bez ohľadu na to, ktorým smerom sa dívate. Žiadny strom, žiadny krík, kopec, či hora, iba nebo a zem. Na jednej zo safari ciest po tomto parku som precítila skutočnú podstatu človeka, jeho malosť oproti veľkosti prírody. Ale najskôr, čo sme videli cestou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
akácia
akácia (zdroj: simba safari)

Cesta z Ngorongoro do Serengeti nás zaviedla do Olduvai Gorge. Správny názov je Oldupai, podľa masajského pomenovania sisalovej rastliny rastúcej v úžine, ale znova to niekto pomotal. Táto časť Tanzánie sa preslávila vďaka Louis a Mary Leakeyových, ktorí tu objavili množstvo prehistorických fosílií predchodcu človeka Homo erectus. ((foto1)) Známe sú aj jeho stopy v blate nájdené v neďalekej jaskyni.((foto8)) Ich odliatok a aj množstvo lebiek pravekých zvierat sme si pozreli v miestnom maličkom múzeu. ((foto2)) Pozerali sme sa na tvory, ktoré žili pred 1,4 miliónmi rokov. Neviem si predstaviť toľko peňazí, nie to ešte toľko času.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ďalšou zastávkou na ceste do Serengeti sme strávili popoludnie a noc v národnom parku Lake Manyara. Podstatnú časť parku zaberá alkalické jazero Manyara, ktoré je domovom množstva vodného vtáctva. ((foto3)) Úžasnú scenériu na jazere vytvárajú najmä plameniaky, ktoré sfarbujú svojím perím hladinu do ružova, ale aj iné druhy sa tu vyskytujú v hojnom počte. Je tu vlhkejšie podnebie a vstup do parku, ktorý zároveň slúži aj ako východ, sa nachádza v hustom dažďovom lese. Jeho najhlasnejšmi obyvateľmi sú paviány, ktoré prvé vítajú návštevníkov. Mwitah nás varoval, aby sme nevystrkovali fotoaparáty z okna, lebo vedia byť veľmi mrštné a drzé. ((foto4))

SkryťVypnúť reklamu

Veľkou zvláštnosťou tohto parku sú levy, ktoré veľmi radi oddychujú na stromoch. Je tu veľa krovín, preto hľadajú lepší rozhľad do krajiny, ale my sme nemali to šťastie vidieť ich. Veľmi zaujímavé sú aj žirafy, ktoré sú v tejto časti Tanzánie tmavšie, aby lepšie splynuli s prostredím akáciových kríkov. Hovorím, že aha žirafa, ale hodnú chvíľu ju ostatní nevedeli rozoznať. ((foto5)).

Občas sa stane, že sa jazero vyleje z brehov. Slaná voda ponničí všetku vegetáciu naokolo a krajina vyzerá ako mŕtva. Ale nie je, len vtákov tu žije cez 300 druhov. Veľmi milý hotelík Lake Manyara Serena Lodge poskytuje unikátny pohľad z hotelového bazéna priamo na jazero. ((foto6)) Napriek tomu, že sme boli v horúcej Afrike vôbec nebolo tak teplo, aby sme si výhľad vychutnávali priamo z bazéna.

SkryťVypnúť reklamu

Aké vražedne horúce slnko vie byť v Tanzánii sme sa presvedčili už čoskoro na safari v Serengeti.

Katarína Serinová

Katarína Serinová

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Homo sapiens sapiens, ktory chape, ale nerozumie.Teda občas.V poslednej dobe trochu viac ako občas, ale da sa to predychat. Zoznam autorových rubrík:  AfrikaPrievan v peňaženke

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
INESS

INESS

108 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu