TOP-10 rozšírení pre Firefox za rok 2007

Keďže sa skončil rok, často sa hodnotí, ako to dopadlo. Bol úspešný alebo nie? Pre Mozillu určite bol. Jej podiel v internetových prehliadačoch stúpol na 17% a v postkomunistických krajinách na podstatne viac (Poľsko, Česko, Bulharsko, Rumunsko, Ukrajina i Slovensko) ako 25%. Stále síce globálne prevláda Internet Explorer, ale...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)
Logo Firefox, Mozilla SK, IceWeasel a Mozilla,
Logo Firefox, Mozilla SK, IceWeasel a Mozilla, (zdroj: Miroslav Šido z wikipedie)


Podľa časopisu PC Pro získala za svoj Firefox cenu program roka 2007 (spolu s AVG Free Edition).
Všetkých ocenených si môžete pozrieť tu v PDF dokumente

Nuž a keďže sa Firefox stáva stále populárnejším, tak si pozrime, ktoré rozšírenia boli najčastejšie sťahované. (podľa Cnet a ich download.com):

AdBlock Plus a jeho slovenská verzia je rozšírenie na na efektívne blokovanie vyskakovacích okien, reklám a flash animácií. Istým spôsobom sa ochudobníte o reklamu a obohatíte si surfovanie.
Auto Copy a jeho slovenská verzia je šikovné rozšírenie, ktoré skopíruje označený text. Má rôzne možnosti nastavenia.
Pre tých ktorí radi sťahujú obrázky, je tu DownThemAll, ktorý stiahne všetko (alebo len výber) zo stránky. Samozrejmosťou je slovenská verzia.
FireFTP vytvorí z Firefoxu plnohodnotného FTP klienta. Slovenskú verziu pripravili taktiež.

Zaujímavosťou je, že do Top 10 sa dostali 3 rozšírenia pre Google a jeho služby.
Z toho sú dve pre Gmail a to Gmail Space, ktorý vytvorí z e-mailovej schránky niekoľko gigabajtový priestor pre dáta. Samozrejmosťou je slovenská verzia.Druhým rozšírením je Better Gmail, ktoré rozšíri možnosti komunikácie so schránkou Gmailu.
CustomizeGoogle je posledné rozšírenie pre skupinu Google a vylepšuje vyhľadávanie a triedenie v Google. Napríklad vyradí reklamy a podobne. Toto rozšírenie má dosť široké spektrum nastavení.
Ďalšou pomôckou je pripojenie k Gmailu (lepší je však Better Gmail) či ku Google kalendáru. Samozrejme cez HTTPS protokol (zabezpečený webový protokol). Nechýba ani slovenská lokalizácia.
Ďalšie rozšírenie bolo inšpirované Operou. Sidebar (bočný panel) All-in-One Sidebar vytvorí lištu s ikonami na ľavej strane a umožní lepší prístup k histórii či niektorým funkciám Firefoxu. Slovenská verzia je samozrejme k dispozícií tiež. MR Tech Local Install je rozšírenie na prácu s doplnkami (xpi a jar), má široké možnosti na hromadnú inštaláciu, či dokonca mnohé rozšírenia nahradí zlepšenými funkciami. Slovenskú verziu si môžete taktiež stiahnuť.

Pri tom množstve rozšírení sa ťažko určuje Top 1, ale najviac stiahnutí malo rozšírenie Tab Mix Plus. Toto rozšírenie umožňuje zlepšiť a sprehľadniť vyhľadávanie na kartách. Nuž takže to bolo top 10 najsťahovanejších rozšírení podľa download.com.

Slovenské rozšírenia sa nachádzajú na komunitnej stránke. Novo je tam štatistika prístupov za rok 2007, ktorá dáva prehľad o počte užívateľov a ich operačných systémoch.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A toto je top 10 najsťahovanejších na slovenskom portáli (01-10/2007)

1. TV Program (6500)
2. Webmail (6144)
3. VideoDownloader (5784).
4. Adblock Plus (5720),
5. Fasterfox (4531),
6. Forecastfox Enhanced (4170),
7. Fast Video Download (4072),
8. LCD Clock (3403),
9. Download Manager Tweak (2530),
10. NoScript (2312).


Osobne používam iba Firefox (momentálne vo verzii 2.0.0.11 pre Windows a 2.0.0.5 pre Linux) a to od verzie 1.2.0.3 z dôvodu portovania bookmarkov (záložiek) medzi oboma platformami, na ktorých pracujem.
Osobne používam tieto rozšírenia: AddBookmark here, All-In-One Sidebar, BabelZilla Glossary Extension, Better Gmail, Bookmark Backup, Bookmark Duplicate Detector, Calculator, Card games (kartičky kartičky) :-), Clines (Color lines) hru s farebnými guličkami ;-), Dictionary Search, Download Manager Tweak, Fast video dovnload, Forecastfox Enhanced (počasie), Gmail space, Html validator, IE Tab a IE view (aby som sa tváril ako internet Explorer), MR Tech Local Install, Show IP, Slovník slovenského pravopisu s diakritikou, Sourceforge Direct download, TV program a Videodownloader. Takže ako vidieť, mám ich dosť.

Pre úplnosť ešte doplním, že v linuxovej distribúcii Debian už nie je Firefox, ale Ice Weasel (Ľadová lasica (Hranostaj)) a to od verzie Debian 4.0Etch.

Miroslav Šido

Miroslav Šido

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Informatik / fotograf na voľnej nohe. špecializujem sa na analýzy v oblasti bezpečnosti a manažmentu IT, Mám certifikáty z BI, projektového manažmentu, testovania, systémovej a aplikačnej integrácie a správy systémov na platforme Microsoftu.jeden z bývalých ľudí okolo projektu wug.sk Zoznam autorových rubrík:  testy ITITSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu