O pocite prvolezca

Mám rád knihy, ktoré ma zbavia pocitu prvolezca. Možno to poznáte - v hlave sa vám črtá hypotéza, teória o čomkoľvek, prúdení teplej vody v bytovke či o tom, ako žiť. Kým na jednej strane dúfate, že na vrchol leziete predtým ešte nikdy neprejdenou cestou, zároveň vo vás rastie neistota, či náhodou znovu neobjavujete koleso. A vtedy pác - rana po papuli, začítate sa do knihy alebo článku, ktorý neistotu premení na fakt. To, čo ste práve objavili, tu už dávno bolo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Jednou z takýchto kníh je pre mňa Tajomstvo čínskej izby od Stanislawa Lema. Pocit prvolezca som aj v tomto prípade veľmi rád vymenil za rýchlejší výstup hore, dokonca po cestách a nádherných zákutiach, ktoré by som sám nechal pravdepodobne nepovšimnuté.

Síce na vrchole nemôžem zakričať "prvý", ale vďaka rýchlejšiemu výstupu mi zostane čas vyliezť ďalší kopec.

Tu je prvá časť poznámok z Tajomstva čínskej izby, ktoré som si vypísal. Nejde o doslovné citáty, zväčša o moje parafrázy. Knihu vydala Mladá fronta, 1999.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

* Každý živočích je vybavený senzormi, cez ktoré vníma svet. Naše senzórium je iné ako senzórium živočíchov. Schválne nevravím lepšie, ale iba iné. Pes má iné vnímanie sveta ako všetky živočíchy, a nie je pritom nutne najlepšie.

* Etnický jazyk je ako širokopásmový, polysémantický nosič informácie a matematika ako z tohto jazyka odvodený úzkopásmový jazyk so zosilenou "presnou" ostrosťou tvorí naše tykadlá, naše barličky, naše protézy. Tak, ako si slepec vyťukáva paličkou a podľa zvuku zistí tvar miestnosti, tak my vyťukávame týmito nástrojmi to, čo je mimo nášho senzória, mimo nášho rozsahu.

* Sedíme pri stole alebo pri oblaku elektrónov? Čo je skutočné?

SkryťVypnúť reklamu

* Aký je vplyv stolu na vesmír?

*Humanistický svetonázorový šovinizmus: myslíme si, že skutočne existuje svet, ktorý dokážeme zmyslovo aj s barličkami vnímať, a že ostatné svety sú len nedokonalé úlomky toho nášho.

* To, že sa blížime k pravde, vôbec nemusí byť pravda. História ľudského myslenia nemusí byť hyperbola, môže byť krivka, ktorá sa raz približuje a raz vzďaluje pravde.

* Dokázaný pre nás často znamená experimentálne nevyvrátený.

* Predčasne sme sa korunovali: ľudstvo má len skromnú úlohu vo vesmíre.

* Výklady výsledkov zmatematizovanej fyziky môžu byť rôzne, a čo je horšie, ich preklady do bežného jazyka, ktorým sa dorozumievame v našej ekologickej nike, môžu byť vzájomne rozporné. Nenarušiteľné zákony logiky, napríklad kauzalita, strácajú univerzálnu platnosť v mikrosvete.

SkryťVypnúť reklamu

----

* Asimove pravidlá robotiky sú idealistické a do stredu mysle robota dávajú človeka:

1) bráň človeka

2) počúvaj človeka

3) zachovaj samého seba

Naproti tomu veda, ktorá vytvorila biomorfov, ich nastavila takto:

1) bojuj o život

2) získaj viac energie ako vydávaš

3) samostatne sa pohybuj

* Hmyz ako všetko živé v prírode neslúži ničomu.

* Rozdiel medzi inteligenciou a inštinktom je v tom, že inteligencia sa môže sama programovať a preprogramovávať, kým inštikt to nevie.

Ján Šifra

Ján Šifra

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Šifra Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáAko ľudia mysliaHocičoInternetČo som našiel na webe

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
SkryťZatvoriť reklamu