Jednou z takýchto kníh je pre mňa Tajomstvo čínskej izby od Stanislawa Lema. Pocit prvolezca som aj v tomto prípade veľmi rád vymenil za rýchlejší výstup hore, dokonca po cestách a nádherných zákutiach, ktoré by som sám nechal pravdepodobne nepovšimnuté.
Síce na vrchole nemôžem zakričať "prvý", ale vďaka rýchlejšiemu výstupu mi zostane čas vyliezť ďalší kopec.
Tu je prvá časť poznámok z Tajomstva čínskej izby, ktoré som si vypísal. Nejde o doslovné citáty, zväčša o moje parafrázy. Knihu vydala Mladá fronta, 1999.
* Každý živočích je vybavený senzormi, cez ktoré vníma svet. Naše senzórium je iné ako senzórium živočíchov. Schválne nevravím lepšie, ale iba iné. Pes má iné vnímanie sveta ako všetky živočíchy, a nie je pritom nutne najlepšie.
* Etnický jazyk je ako širokopásmový, polysémantický nosič informácie a matematika ako z tohto jazyka odvodený úzkopásmový jazyk so zosilenou "presnou" ostrosťou tvorí naše tykadlá, naše barličky, naše protézy. Tak, ako si slepec vyťukáva paličkou a podľa zvuku zistí tvar miestnosti, tak my vyťukávame týmito nástrojmi to, čo je mimo nášho senzória, mimo nášho rozsahu.
* Sedíme pri stole alebo pri oblaku elektrónov? Čo je skutočné?
* Aký je vplyv stolu na vesmír?
*Humanistický svetonázorový šovinizmus: myslíme si, že skutočne existuje svet, ktorý dokážeme zmyslovo aj s barličkami vnímať, a že ostatné svety sú len nedokonalé úlomky toho nášho.
* To, že sa blížime k pravde, vôbec nemusí byť pravda. História ľudského myslenia nemusí byť hyperbola, môže byť krivka, ktorá sa raz približuje a raz vzďaluje pravde.
* Dokázaný pre nás často znamená experimentálne nevyvrátený.
* Predčasne sme sa korunovali: ľudstvo má len skromnú úlohu vo vesmíre.
* Výklady výsledkov zmatematizovanej fyziky môžu byť rôzne, a čo je horšie, ich preklady do bežného jazyka, ktorým sa dorozumievame v našej ekologickej nike, môžu byť vzájomne rozporné. Nenarušiteľné zákony logiky, napríklad kauzalita, strácajú univerzálnu platnosť v mikrosvete.
----
* Asimove pravidlá robotiky sú idealistické a do stredu mysle robota dávajú človeka:
1) bráň človeka
2) počúvaj človeka
3) zachovaj samého seba
Naproti tomu veda, ktorá vytvorila biomorfov, ich nastavila takto:
1) bojuj o život
2) získaj viac energie ako vydávaš
3) samostatne sa pohybuj
* Hmyz ako všetko živé v prírode neslúži ničomu.
* Rozdiel medzi inteligenciou a inštinktom je v tom, že inteligencia sa môže sama programovať a preprogramovávať, kým inštikt to nevie.