Wladimir Klitschko v akváriu a.k.a. Betta splendens

Písmo: A- | A+

Betta splendens a.k.a. akváriový Wladimir Klitschko.

Zopár faktov o Bojovnici:

Bojovnica pestrá (Betta splendens) je druh ryby z čeľade labyrintkovité a obľúbená akváriová rybka. Vo voľnej prírode žije v stojatých vodách južnej a juhovýchodnej Ázie , ktoré sú často chudobné na kyslík. Preto sa im vyvinul pomocný dýchací orgán tzv. labyrint , ktorý rybám umožňuje prijímať kyslík priamo zo vzduchu

Betta splendens
Betta splendens (zdroj: www.aquariumdomain.com)

. Bojovnice obvykle dosahujú veľkosť 6 až 8 cm a dožívajú sa zhruba 4 – 6 rokov, vo veľmi dobrých podmienkach aj 8 – 10 rokov. Betta splendens bola po dlhý čas hlavným účastníkom obdoby známych kohútich zápasov.

Správanie bojovnice:

 • Samci Betta by nemali byť spolu v jednom akváriu. Budú bojovať až na smrť.

 • Samci a samičky Bojovnice by mali byť na jednom mieste spolu iba v čase rozmnožovania. Dajte ich ku sebe len dočasne a dozerajte nato, aby nedošlo k zraneniu ani úmrtiu rybičky.

 • Samičky Betta je možné chovať v skupinkách (minimálne po 5 rybičiek). V tom prípade je potrebné mať aspoň 40 litrové akvárium. Vždy ich oddeľte, keď začínajú bojovať.

 • Betty majú špeciálny orgán (labyrint), ktorý im umožňuje dýchať vzduch.Nikdy nezakrývajte povrch vody, lebo vaša Betta nebude môcť dýchať!

 • Betta splendens sú samotárske ryby a najlepšie sa im darí samým. Ak im predsa len chcete vybrať ďalšie „spolubývajúce,“ vyberajte malé, neagresívne ryby.

  Bojovnica pestrá
  Bojovnica pestrá (zdroj: cdn2.arkive.org)

   

A prečo prirovnávam Bojovnicu pestrú ku Wladimirovi Klitschovi ?

V niektorých štátoch sveta ešte stále prebiehajú stávky na zápasy dospelých samčekov. Používajú na ne pôvodné krátkoplutvové druhy Bojovnice pestrej – s označením „Pla Kat“ (kusavé ryby).

Priebeh súboja samcov Betta Splendens:

Zápas prebieha v štyroch fázach

 1. Imponovanie – samci rozťahujú plutvy a žiabre. Vyzerajú tak mohutnejšie, aby zastrašili protivníka.

 2. Vlnením vytvárajú samci prúd, aby zatlačili protivníka späť. Narážajú do protivníka chvostovou plutvou. Vo voľnej prírode by sa týmto súboj ukončil a slabšia Betta by ušla hľadať úkryt v rastlinách. V stiesnenej nádobe však nemá kam utiecť, preto dochádza k súboju na život a na smrť.

 3. Samci v útokoch mieria na citlivé miesta – žiabre a oblasť očí. Krúžia okolo seba, aby našli najlepšiu pozíciu na útok. Okrem toho sa stále snažia nárazmi telom a chvostovou plutvou zahnať protivníka.

 4. Samci sa do seba zahryznú. Silnejší ťahá slabšieho ku dnu a bráni mu dostať sa k hladine.Tretia a štvrtá fáza sa opakujú do smrti jedného samca. Prinajlepšom sa súboj končí len potrhanými plutvami a odhryzenými kusmi mäsa. Dĺžka boja sa môže trvať aj vyše hodiny, pričom v boji môžu zomrieť obaja samci a súboj ostane bez víťaza.

  Zdroj: http://sk.wikipedia.org/wiki/Bojovnica_pestr%C3%A1 Pre ďalšie info klikaj TU :http://www.betta-splendens.php5.sk/ , http://silesky.blog.sme.sk/c/372051/wladimir-klitschko-v-akvariu-a-k-a-betta-splendens.html

Skryť Zatvoriť reklamu