Zopár faktov o Bojovnici:
Bojovnica pestrá (Betta splendens) je druh ryby z čeľade labyrintkovité a obľúbená akváriová rybka. Vo voľnej prírode žije v stojatých vodách južnej a juhovýchodnej Ázie , ktoré sú často chudobné na kyslík. Preto sa im vyvinul pomocný dýchací orgán tzv. labyrint , ktorý rybám umožňuje prijímať kyslík priamo zo vzduchu

. Bojovnice obvykle dosahujú veľkosť 6 až 8 cm a dožívajú sa zhruba 4 – 6 rokov, vo veľmi dobrých podmienkach aj 8 – 10 rokov. Betta splendens bola po dlhý čas hlavným účastníkom obdoby známych kohútich zápasov.
Správanie bojovnice:
Samci Betta by nemali byť spolu v jednom akváriu. Budú bojovať až na smrť.
Samci a samičky Bojovnice by mali byť na jednom mieste spolu iba v čase rozmnožovania. Dajte ich ku sebe len dočasne a dozerajte nato, aby nedošlo k zraneniu ani úmrtiu rybičky.
Samičky Betta je možné chovať v skupinkách (minimálne po 5 rybičiek). V tom prípade je potrebné mať aspoň 40 litrové akvárium. Vždy ich oddeľte, keď začínajú bojovať.
Betty majú špeciálny orgán (labyrint), ktorý im umožňuje dýchať vzduch.Nikdy nezakrývajte povrch vody, lebo vaša Betta nebude môcť dýchať!
Betta splendens sú samotárske ryby a najlepšie sa im darí samým. Ak im predsa len chcete vybrať ďalšie „spolubývajúce,“ vyberajte malé, neagresívne ryby.
Bojovnica pestrá (zdroj: cdn2.arkive.org)
A prečo prirovnávam Bojovnicu pestrú ku Wladimirovi Klitschovi ?
V niektorých štátoch sveta ešte stále prebiehajú stávky na zápasy dospelých samčekov. Používajú na ne pôvodné krátkoplutvové druhy Bojovnice pestrej – s označením „Pla Kat“ (kusavé ryby).
Priebeh súboja samcov Betta Splendens:
Zápas prebieha v štyroch fázach
Imponovanie – samci rozťahujú plutvy a žiabre. Vyzerajú tak mohutnejšie, aby zastrašili protivníka.
Vlnením vytvárajú samci prúd, aby zatlačili protivníka späť. Narážajú do protivníka chvostovou plutvou. Vo voľnej prírode by sa týmto súboj ukončil a slabšia Betta by ušla hľadať úkryt v rastlinách. V stiesnenej nádobe však nemá kam utiecť, preto dochádza k súboju na život a na smrť.
Samci v útokoch mieria na citlivé miesta – žiabre a oblasť očí. Krúžia okolo seba, aby našli najlepšiu pozíciu na útok. Okrem toho sa stále snažia nárazmi telom a chvostovou plutvou zahnať protivníka.
Samci sa do seba zahryznú. Silnejší ťahá slabšieho ku dnu a bráni mu dostať sa k hladine.Tretia a štvrtá fáza sa opakujú do smrti jedného samca. Prinajlepšom sa súboj končí len potrhanými plutvami a odhryzenými kusmi mäsa. Dĺžka boja sa môže trvať aj vyše hodiny, pričom v boji môžu zomrieť obaja samci a súboj ostane bez víťaza.
Zdroj: http://sk.wikipedia.org/wiki/Bojovnica_pestr%C3%A1 Pre ďalšie info klikaj TU :http://www.betta-splendens.php5.sk/ , http://silesky.blog.sme.sk/c/372051/wladimir-klitschko-v-akvariu-a-k-a-betta-splendens.html