Gdansk - skvost Baltského pobrežia .
Autom ste tu z Košíc za deväť hodín, letecky necelé tri hodinky.
Na check-in bolo ešte priskoro, a tak naše prvé kroky viedli k pamätníku 2. svetovej vojny na Westerplatte. Práve tu 1. septembra 1939 zaútočili nemecké vojská, čím začala druhá svetová vojna. Celá oblasť bola počas bojov zbombardovaná. Je až neuveriteľné, ako sa Poliakom podarilo toto miesto obnoviť . Dnes tu nájdete pamätník, ktorý pripomína tragické udalosti, ktoré tu prebiehali. Westerplatte nie je len miestom spomienky, je to miesto,ktoré vo vás vyvoláva emócie.
Zaparkujte na jednom z blízkych parkovísk, parkovné stojí okolo 5 zlotých.





Ubytovali sme sa v hoteli Arche Dwor Uphagena , štýlový hotel v industriálnom štýle. Máte tu dve možnosti ubytovania, tá lacnejšia v jednom krídle, noc s raňajkami 58 eur/2 os. V luxusnejšom krídle je cena dvojnásobok. Celý hotel je ale veľmi pekný a pohodlný , a ani na lacnejšom krídle nešetrili kvalitou . Mne sa tu veľmi páčilo a preto pridám aj zopár fotiek ako inšpiráciu. Do centra starého mesta to máte z hotela cca 15 min peši . Hotel je v príjemnej tichej štvrti ,blízko Motlawy.




Poďme sa vydať na prehliadku mesta. Dominantou je jedna z najkrajších peších zón, Dlhá ulica, ktorá vedie od Zlatej brány po Zelenú bránu. Táto ulica sa nazýva aj Kráľovská cesta, a v minulosti tu mohli bývať len tí najbohatší obyvatelia mesta. Už pri vstupe cez Zlatú bránu vás očaria honosné farebné domy, ich zdobené priečelia a vysoké strechy. Pokračujte až na Dlhý trh, kde nájdete Neptúnovu fontánu. Dominantou mesta je stará radnica, z ktorej veže každú hodinu zaznieva Óda na radosť.
Cez Zelenú bránu sa dostanete k Zelenému zdvíhaciemu mostu, ktorý vedie cez rieku Motlawa. V minulosti slúžil ako brána, ktorou sa mesto chránilo pred neželanými návštevníkmi. Na nábreží si urobte prestávku v ikonickej reštaurácii Chleb i Wino. Odporúčam rezerváciu, ale možno budete mať šťastie a dostanete sa aj bez nej – inak sú tam dlhé čakačky. Jedlo je vynikajúce, obsluha príjemná a bonusom je výhľad na nábrežie Motlawy.
Ak budete pokračovať po nábreží, dostanete sa k pamiatke, ktorá sa objavuje na každej pohľadnici – starý drevený žeriav. Ten slúžil na manipuláciu a vykladanie morského tovaru. Bol ikonou gdaňského prístavu a dnes v ňom sídli Národné námorné múzeum.
Určite nevynechajte prechádzku nábrežím a marínou. Prejdite cez malý otočný most a dostanete sa k najmalebnejšej ulici mesta – Ulica Mariacka.
Táto ulica bola kedysi domovom obchodníkov a zlatníkov, dnes je známa ako ulica jantáru. Každý dom je architektonickým skvostom s nádhernými terasovými priečeliami a obchodmi s jantárom. Nachádza sa tu aj Mariánska bazilika, najväčší murovaný kostol na svete, ktorý vás ohúri orlojom a obrovským organom.









Ak sa vydáte na sever, smerom k moru, dostanete sa k lodeniciam a Národnému centru solidarity. Nachádza sa tu aj pamätník obetiam komunistického útlaku.
My sme sa rozhodli navštíviť Múzeum 2. svetovej vojny. Už samotná budova vás zaujme svojou modernou architektúrou . Vnútri sa nachádza jedna z najväčších expozícií na svete a je rozmiestnená na niekoľkých poschodiach. Múzeum sa sústreďuje na reálne príbehy civilistov a vojakov, ktoré sú veľmi pôsobivé .Táto interaktívna výstava zaujme každého a rozhodne ju pri svojej návšteve Gdansku nevynechajte. Vstupné je necelých 7 eur.
Je tu ešte aj Múzeum vody, to sme ale nestihli, rovnako ako kopu iných zaujímavých miest. Tak nabudúce. Gdansk vás očarí a určite sa sem ešte budete chieť vrátiť. Rovnako ako my. Je to moja nová srdcovka.







Ďalší deň mierime do mesta Sopot .
Počas leta je obľúbeným letoviskom, často nazývaným "poľská riviéra." Nájdete tu najdlhšie drevené mólo v Európe, postavené v roku 1827. Vstup na mólo je spoplatnený, no rozhodne stojí za návštevu. Jednou z dominánt mesta je aj ikonický Hotel Grand, ktorý má bohatú históriu a krásny výhľad na more.
Nezabudnite navštíviť Krivý domček (Krzywy Domek), unikátnu architektonickú atrakciu, a vychutnať si prechádzky malebnými uličkami mesta či blízkymi parkmi. Sopot je skvelým miestom na relax .





Približne hodinu cesty z Gdansku sa nachádza mesto Łeba, neďaleko ktorého nájdete najväčšiu pohyblivú piesočnú dunu v Poľsku – Wydma Łącka. Jej výška môže dosahovať až 42 metrov a vplyvom vetra sa každoročne posúva o niekoľko metrov, čo neustále mení jej tvar. Zo záchytného parkoviska sa môžete vydať na 6-kilometrovú prechádzku, alebo si za približne 7 eur na osobu zakúpiť lístok na vláčik, ktorý vás zavezie priamo k dunám. Určite sa sem vyberte, je to fascinujúce miesto.




Poloostrov HEL
Ide o 35 kilometrov dlhý pás pieskových dún, ktorý vznikol pôsobením morských prúdov a vetra. V najužších častiach je široký 100 metrov a v najširšej časti má 3 kilometre. Dovolenkový raj, dlhé piesočnaté pláže, cyklotrasy a žiaden pretlak turistov. Môžete tu vyskúšať adrenalínové vodné športy, alebo navštíviť miestnu záchrannú stanicu pre tulene. Hel ponúka kempy aj hotely s wellnessom. Na každom rohu nájdete stánky ,v ktorých predávajú údené ryby. Je tu naozaj krásne.





A keďže máme 96 dní do Vianoc :) , dávam ešte jeden tip na návštevu vianočných trhov .
Wroclaw
Najmalebnejšie adventné mesto v Poľsku. Prezývané aj poľské Benátky, či mesto trpaslíkov, a patrí k najstarším mestám v Poľsku.
Tu zažijete tie najkrajšie vianočné trhy, rozprávajúceho soba, kolotoče, milión svetielok, pierogy, výborný syr na všetky možné spôsoby, zapiekanky,varené víno( to podávajú v štýlových hrnčekoch ) a punč, a kopu ďalších dobrôt. Trhy sú rozľahlé , sústredené na najväčšom historickom námestí Poľska " Rynek " a na susednom Plac Solny. Strávite tu niekoľko hodín . Dovolím si tvrdiť , že za mňa to boli najkrajšie vianočné trhy, ktoré som navštívila.






Do Poľska radi chodievame, keďže to máme blízko. Musím povedať, že Poliaci majú oveľa lepšie diaľnice. No áno, my vlastne máme iba diaľničné úseky. Smutné je, že kým v Poľsku prejdete diaľnicami cez celú krajinu až po Gdansk, zaplatíte v prepočte len okolo 10 eur, zatiaľ čo u nás to čoskoro bude až 60 eur za zápchy v Ružomberku a pod Strečnom. Poľské diaľnice majú odpočívadlá, kde nájdete oddychové zóny, detské ihriská a čisté toalety.
Inak, v Poľsku sú spoplatnené len niektoré úseky diaľnic. Diaľničná známka sa kupuje online cez aplikácie e-TOLL PL alebo e-TOLL PL TICKET, podľa toho, či si chcete kúpiť známku na konkrétnu trasu alebo si vytvoriť niečo ako diaľničnú peňaženku, z ktorej sa suma odpočíta podľa prejdenej vzdialenosti za pomoci GPS.
Pri cestovaní po Európe si človek všimne ešte jednu vec. Zhodou okolností som včera dočítala knižku (áno, ľudia stále čítajú, a nie, nepatrím k bohatej vrstve) – rozhovory s našou úžasnou herečkou Zuzkou Kronerovou. A tá to vystihla dokonale. V zahraničí si ľudia cenia svoju históriu, staré budovy a pamiatky, zreštaurujú ich a vytvoria z nich niečo nové (úžasným príkladom je Ostrava - Vítkovice).V Gdansk je to napr. FoodHall- Monttownia ,ide o mestskú jedáleň v historickej sále lodenice .( rozumej streetfood v parádnych priestoroch, koncerty, výstavy). Na Slovensku sa radšej všetko staré zbúra a postaví sa niečo nové, ale často oveľa škaredšie. Najlepšie ďalšie nákupné centrum,lebo tých je stále málo :(
Čo sa týka turizmu a ponúkaných služieb, Poliaci nás už dávno predbehli. Lacnejšie diaľnice, pohonné hmoty, ceny za ubytovanie aj za jedlo v reštaurácii.
( Zakopané je výnimkou :) čo sa cien týka ).
Tak hor sa spoznávať našich severných susedov! :)