Túto cestu sme mali v pláne už dlhšie, ale stále sme ju odsúvali na úkor iných destinácií. Koniec leta však pre nás znamenal perfektnú príležitosť vydať sa konečne smerom do Rumunska.
Z Košíc ste na rumunských hraniciach za približne dve hodiny. Celú cestu vlastne idete po diaľnici, čo je výhodné. Menej príjemné je, že v Rumunsku ešte nemajú dokončené diaľnice, ale to nemáme ani my, takže máte možnosť zažiť aj "pravé" Rumunsko. Nech vás teda na cestách neprekvapí stádo kráv alebo premávajúce sa vozy s koňmi.
Pre nedostatok času sme upustili od nápadu ísť až k moru a rozhodli sme sa pre menší okruh krajinou.
Prvý deň sme sa chceli dostať čo najbližšie k nášmu cieľu, a tak sme to potiahli až k Balea Cascada, čo je miesto na začiatku nádhernej horskej a panoramatickej cesty Transfăgărășan. Na tomto mieste nájdete okrem hotela (za mňa skôr priemer), aj reštauráciu, stanicu lanovky a zopár stánkov s občerstvením a suvenírmi. Ale aj krásne výhľady a ten čerstvý vzduch – spalo sa nám naozaj výborne. :) Ráno sme s obdivom sledovali skupinku japonských turistov, ktorí cvičili na balkóne. Je úžasné, akú majú sebadisciplínu. Zo všetkých balkónov si ich ľudia fotili. :) Mali by sme si z nich brať príklad.
Po prekvapivo štedrých raňajkách sme sa vydali na zážitkovú cestu.
Transfăgărășan je jednou z najkrajších a najznámejších horských ciest v Rumunsku. Nachádza sa v južnej časti Karpát a spája historické regióny Transylvánia a Valašsko. Táto panoramatická cesta, sa vinie cez pohorie Făgăraș a dosahuje výšku až 2042 metrov nad morom, čím je druhou najvyššou spevnenou cestou v Rumunsku. Transfăgărășan bol vybudovaný v 70. rokoch 20. storočia na príkaz rumunského diktátora Nicolae Ceaușesca.
Cesta je dlhá približne 90 kilometrov a je plná ostrých zákrut, tunelov a mostov, čo z nej robí obľúbený cieľ pre milovníkov adrenalínu a motocyklistov. Na vrchole nájdete jazero Bâlea , reštaurácie a stánky s občerstvením a suvenírmy. Trdelník - Kürtőskalács tu kúpite na každom rohu , za necelých 6 eur. Ak sa sem nechcete vydať autom, dostanete sa sem z už spomínanej stanice lanovky pri Balea Cascada a za jednosmernú jazdu si zaplatíte 10 eur.
Cesta je zvyčajne otvorená len od konca júna do októbra, pretože v zime býva kvôli snehovým podmienkam neprejazdná. Transfăgărășan je často označovaný ako jedna z najmalebnejších ciest na svete a dostal pochvalu aj v populárnej motoristickej šou Top Gear.
A čo tam okrem zážitkovej cesty pre motoristov láka toľko turistov ? Medvede. Tie sú tak zvyknuté na turistov,ktorí ich kŕmia, že doslova postávajú pri zvodidlách, a čakajú čo dobrého dostanú. Podľa mňa to nie je úplne správne, ale už je to tak niekoľko rokov, takže sa k tomu vyjadrovať nebudem. Najviac sa ich zdržiavalo smerom dole v okolí priehrady. My sme narátali deväť kusov, z toho jednu medvedicu s mladým a jedného odvážlivca,ktorý sa prechádzal po frekventovanej vozovke rovno pri priehrade. Čo ma ale mrzelo najviac bol všadeprítomný neporiadok, popri ceste plno vreckoviek a plastových fliaš a prázdnych sáčkov. Na celej trase máte iba jednu toaletu( chemický záchod pri stanici lanovky),takto to potom vyzerá ,bohužiaľ. A ešte ma zarazilo, množstvo voľne sa potulujúcich psov .














Ďalšia zastávka je na hrade Bran.
Lístky si môžete pohodlne kúpiť online alebo v jednom z viacerých automatov pri vstupe. Vstupné stojí 11 eur. Pripravte sa na obrovské množstvo turistov – ide totiž o jednu z najnavštevovanejších pamiatok v Rumunsku, a to je naozaj cítiť. Hrad je pomerne malý, a ak sa ocitnete uprostred davu, prejdete ho rýchlejšie, než by ste chceli. Úzke chodby a nízke stropy – dávajte si pozor na hlavy. :) Inak sa mi hrad aj jeho expozície veľmi páčili. Okolie hradu má aj pekný park. Pri vstupe nájdete množstvo stánkov s jedlom a suvenírmi, a tiež atrakcie, ako napríklad strašidelný hrad. :)
V blízkosti sú dve záchytné parkoviská, vstupné je 15 lei. Keďže boli plné, zaparkovali sme pozdĺž cesty na neplatenom úseku a prešli sme sa pešo asi desať minút.








Popoludní prichádzame do mesta Brašov
Brašov je jedno z najkrajších a najnavštevovanejších miest v Rumunsku. Nachádza sa v srdci Transylvánie, obklopené pohorím Karpaty. Mesto je známe svojou bohatou históriou, stredovekou architektúrou a malebným starým mestom. Hlavné námestie Piața Sfatului je centrom mesta a je obklopené farebnými domami, historickými budovami a kaviarňami. Dominantou mesta je Čierny kostol (Biserica Neagră), gotická stavba, ktorá je najväčším kostolom v Rumunsku a je známa svojimi tmavými stenami spôsobenými požiarom v 17. storočí. Ak sa chcete pozrieť dnu, zaplatíte si vstupné 25 lei , čo je cca 5 eur .
Malebné, úzke uličky vás určite očaria rovnako ako nás. Večer to v meste doslova ožíva. Pešiu zónu tvorí niekoľko ulíc, pričom atmosféru dotvárajú pouliční umelci a kaviarenský ruch. Nezabudnite navštíviť Bielu a Čiernu vežu, ktoré sú prepojené lesným chodníkom.
Pre milovníkov turistiky odporúčam vydať sa na horu Tampa, ktorá sa týči nad mestom. Z námestia ju ľahko spoznáte podľa ikonického nápisu BRAŠOV, podobného tomu v Hollywoode :) Ak sa vám nechce ísť peši, môžete sa pohodlne vyviezť lanovkou.
Budúci rok máme v pláne prejsť aj slávnu Transalpinu, takže sa do Brašova určite ešte raz vrátime. Mesto nás naozaj príjemne prekvapilo a radi by sme ho preskúmali ešte viac.







Ak sa rozhodnete Brašov navštíviť a prespať tu,odporúčam veľmi príjemný 4* hotel v kopcoch nad mestom,napriek tomu iba 950 m peši od centra mesta . Hotel Belvedere Spa . Nájdete tu parádne wellness, posilku aj vonkajší bazén. V Brašove funguje Bolt , takže ak sa zdržíte prehliadkou mesta a už sa vám nechce po tme šľapať na hotel , môžete s kľudom využiť práve túto službu. My sme boli so všetkým maximálne spokojní.
No a našou poslednou zastávkou pri potulkách Transylvániou je Salina Turda
Salina Turda je jednou z najznámejších turistických atrakcií v Rumunsku, nachádza sa neďaleko mesta Turda. Ide o historickú soľnú baňu, ktorá bola v prevádzke už od stredoveku, a dnes slúži ako unikátne podzemné múzeum a zábavný park . Návštevníci môžu obdivovať veľkolepé soľné jaskyne, historické expozície a užiť si rôzne atrakcie, ako sú podzemné jazero s člnkovaním, amfiteáter, minigolf,ping pong či ruské koleso. Salina Turda je považovaná za jednu z najzaujímavejších soľných baní na svete. Podľa mňa poteší najmä rodiny s deťmi . Hore a dole vás odvezie výťah ,ale rady sú také dlhé , že si počkáte aj pol hodiny a viac ,dá sa ale ísť aj po vlastných . Dole sme sa zviezli a hore sme vyšľapali cca 15 poschodí . V jaskyni sa odporúča pobudnúť minimálne dve hodinky a viac, a dýchať . Je to prírodný zdroj zdravia.
Jaskyňa má dva vstupy , odporúčam ísť vstupom B, je menej frekventovaný . Lístky si kúpte pohodlne vopred online, vyhnete sa radom.
Vstupné nezahŕňa ceny za atrakcie , takže si zameňte lei (RON), dole kartou nezaplatíte.





My sme sa ubytovali vo 4* hoteli Hotel Salis & Medical Spa , s raňajkami a wellnesom za príjemných 85 eur/noc pre dvoch. Je v tichej uličke a bonusom je určite dostupnosť to jaskyne. 600 m peši k vstupu B.
V okolí mesta nájdete niekoľko zaujímavých miest na turistiku, ako napríklad Cheile Turzii ( Turzove kľúče)– prírodná rezervácia, ktorá nám pripomínala našu Zádielsku tiesňavu :)
Aj keď samotné mesto Turda nás neohúrilo,bola to skôr jazda priemyselnou zónou, Salina Turda ponúka ešte jednu zaujímavú lokalitu a tou je slané jazero Strand Durgău. Funguje to ako normálne kúpalisko, rozhodne to stojí za návštevu.
Ale nájdete tu aj miesto ,kam ľudia chodia natierať sa liečivým bahnom, ale lokalitu neprezradím, je to tajný tip od kamaráta :) My sme si ho doniesli domov a teraz testujeme, či naozaj lieči :)
Tipy a postrehy na záver:
Okrem jaskyne a zopár stánkov sme všade platili kartou. Miestnu menu si zameňte len v prípade, že sa chystáte navštíviť jaskyňu a chcete využiť ponúkané atrakcie, inak je to na vás.
Diaľnice , hmm, rátajte s tým, že na odpočívadlách natrafíte na čistučké udržiavané normálne toalety ,ale aj na takzvané turecké , tie boli špinavé a šíril sa odtiaľ taký zápach, že si to s tou potrebou rozmyslíte.
Hoci nás dediny, ktorými sme prechádzali, trochu sklamali, ( rozbité cesty, neporiadok )s Brašovom sme boli maximálne spokojní. Trasa z Transylvánie na Valašsko pripomína toskánske kopce. Až neskôr sme sa dozvedeli, že tie kopce sú posiate vinicami. V Rumunsku majú dokonca špeciálnu odrodu vína, takže pri najbližšej návšteve...
Ceny sú v Rumunsku viac ako príjemné , pohonné hmoty za cca 1,44 /l , večera s drinkom pre dvoch cca 35 eur . Dialničá známka nás stála 9 eur.
V Rumunsku platí východoeurópsky čas, takže tam máte o hodinku viac. No a na hraniciach medzi Maďarskom a Rumunskom ,obojsmerne , vás čakajú kontroly. Takže rátajte s miernym zdržaním.
Do videnia ,alebo Do widzenia :)