
Už viac ako storočie je Port Lockroy domovom prieskumníkov, veľrybárov, vedcov a námorníkov, ktorí významne prispeli k histórii Antarktídy. Prvá stála britská základňa v Antarktíde, Port Lockroy, je chránený prístav pri pobreží ostrova Wiencke na mieste stretnutia troch morských ciest a ponúka jedny z najaromatickejších horských a ľadovcových scenérií na západnej strane Antarktického polostrova
Prístav Lockroy je známy tým, že má najjužnejšiu poštu na svete, ktorá bola v roku 1996 zrekonštruovaná, aby slúžila aj ako múzeum. Obsahuje tiež obchod so suvenírmi, ktorý financuje údržbu Port Lockroy a ďalších antarktických pamiatok.
Najjužnejšia pošta na svete posiela každú sezónu viac ako 70 000 kusov pošty. Stojí to 1 americký dolár za kus bez ohľadu na destináciu. Každý kus je ručne frankovaný a potom odoslaný loďou na Falklandské ostrovy, kde ho medzinárodne prepravuje Kráľovské letectvo.
Pohľadnica sa môže dostať do cieľa už za dva týždne, ale často to trvá podstatne dlhšie. Ak ste v týchto končinách a na Port Lockroy dorazíte neskoro v sezóne, pravdepodobne tu zostane vaša zásielka v prístave na zimu a do zámoria bude odoslaná až na jar. Takže kým sa vianočná pohľadnica dostane k vám, už dávno máte vymenené snehule za tenisky, i keď dnes to už nie je nič čudné. Otepľuje sa všade, nielen u nás, ale aj na Antarktíde.

A odkiaľ to viem? Nuž navštívila som "zem nikoho" ,ale ešte v čase, keď sa na juh dalo odletieť len z Čile a lode na Antarktídu sa plavili len so špeciálnym povolením - na vedecké alebo expedičné účely. Nehovorím o prvých expedíciách z roku 1950, keď vyplávali prvé komerčné plavby do Antarktídy. Úplne prvá plavba sa uskutočnila v januári 1958 na argentínskej nákladnej lodi s názvom Les Eclaireurs. Vzala 194 cestujúcich okolo Južných Shetlandských ostrovov a Antarktického polostrova, kde zásobovala základne na ostrovoch Deception Island, Brown Station a Melchior Bay – všetky miesta, ktoré dnes bežne navštevujú expedičné výletné lode. Myslím skôr výletné lode, ktoré dnes brázdia hlava nehlava aj tak panenské vody južného oceánu .
Moja bázlivá noha vstúpila na najjužnejší svetadiel v roku 2006 a bol to zážitok na celý život. Nozdry sa mi rozšírili vzrušením, nie chladom, keďže -11C bolo v tom čase aj v Košiciach. Ako dlho trvá let do Antarktídy? Lety sa organizujú z mesta Punta Arenas v Čile a let trvá 2,5 hodiny, čo je pomerne rýchle vzhľadom na to, že Antarktída je jednou z najodľahlejších destinácií na svete. Prečo teda neobjaviť krásu 7. kontinentu na palube lode? Nuž, ak sa nebojíte draka, tak smelo do toho.
Musíte sa preplaviť cez najjužnejší Drakeov prieliv ( občas ho námorníci volajú drak). Tento výlet je dlhý, dvojdňový a často veľmi búrlivý. Drak sa vlní a i keď nechrlí síru, rozpúta nemilosrdnú vodnú smršť, metá svojim chvostom na všetky strany a vy máte čo robiť, aby ste sa udržali na jeho chrbte.

Dnes je to dobrodružstvo, výzva a adrenalín. Plavby sú zväčša 10 dňové, máte pohodlnú kajutu a stará sa o vás 30-členný personál - od expedičného tímu s miestnym biológom na palube, cez barmana, až po šéfkuchára, aby ste nedajbože po takom výkone hladom nepomreli.
A tu je tá odvrátená strana pre tých, ktorí vám tento zážitok spríjemnia. Myslím tým personál. Od kapitána cez chyžnú a končiac strojníkom. Iste, je to naša práca, ale i v čase Vianoc, a v tak krásnom svete biela a ešte stále ticha, nie je veľa možností na sledovanie tučniakov či ľadových krýh inak ako cez okno podpalubia. Ľadové sochy stoja mlčky a ako nemí svedkovia, ktorí toho už videli nemálo, nás nechajú preplaviť sa ďalej do svojich útrob. Veď sú predsa Vianoce.

A čo s tým listom? Nuž, ideme to vyskúšať a potom Vám poviem, kedy prišiel. Vhodiť ho do červenej schránky musí už môj manžel . Ale najprv musí on a jeho tím dobre navariť, a tak aby sa nikto z hostí kosťou nezadrhol.
Veselé Vianoce!