Peklo na zemi ....

150 minútová odysea na plátne podľa známej knižnej predlohy Motýľ vám pripomenie polo-šialený výraz Steva McQueena v zajatí ostrovov,vám pri pohľade na takmer idylické súostrovie Diablových ostrovov zmizne úsmev z tváre...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)
Mapa ostrovov
Mapa ostrovov 

Súostrovie pekla..

Diablove ostrovy sa stali súčasťou mojich plavieb už veľakrát , keďže nám" stoja v ceste " a máme ich v našom navigačnom pláne na trase do Južnej Ameriky, kotvíme tam 2 krát v roku. No zakaždým, keď sa blížime k súostroviu premkne ma znepokojenie a neodchádza ani pri pohľade na strapaté tropické palmy skláňajúce sa nad morom pri šelestiacom vánku. Minulosť tu stále straší a napohľad idylické ostrovy tu majú svojich duchov ponevierajúcich sa v rozvalinách stále hľadajúci stratený pokoj. V minulosti ostrovy známe pod názvom Trojuholníkové ostrovy alebo ostrovy Spásy , za svoj terajší názov vďačia hlavne neslávnemu väzeniu galejníctva - pekla na zemi pod správou Francúzskej Guayany.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Odkotvená loď na ostrov musíme pasažierov prevážať člnmi..
Odkotvená loď na ostrov musíme pasažierov prevážať člnmi.. 

Omývané nepokojným Atlantikom sa k sebe tisnú tri ostrovy Il Royale - kráľovský ostrov ten je aj najdostupnejší a najviac navštevovaný, druhý je Saint-Joseph - Svätý Jozef a najobávanejší z trojice - Ile du Diable čiže Diablov ostrov.

V čase Napoleóna III. v roku 1852 sa ostrovy stali nielen väzením ,ale hlavne hrobom tisícom väzňom prúdiacim sem z Francúzska . Umierali na tropické choroby najmä maláriu , dyzentériu , keďže na ostrove v tom čase bol nedostatok pitnej vody pri tropických teplotách 40 - 43 C a životných podmienkach sa niet ani čomu diviť. Vysoká úmrtnosť bola spojená aj s väzenským životom, zo samotky putovali telá rovno do mora na ktoré už čakali žraloky. Na miestnom cintoríne by ste zbytočne hľadali mená väzňov tu boli pochovaní len dozorcovia a niektorý členovia rodiny. 

SkryťVypnúť reklamu
Agouti, hlodavec mne prišiel milý..
Agouti, hlodavec mne prišiel milý.. 

Dnešným návštevníkom sa už nepodarí dostať na Diablov ostrov , je na ňom vstup zakázaný , v minulosti tam neboli ani strážcovia , ktorý by dávali pozor na vyvrheľov spoločnosti, jeho nedostupnosť je legendárna. Ak by sa predsa len našiel nejaký zúfalec, skočil by vo vlnách , ktoré by ho otrieskali o ostré hroty skál a povestného prúdu, alebo by skončil ako pokrm pre žraloky, ktorých je tu ešte aj dnes neúrekom. 

Pohľad na Diablov ostrov z Ille Royal
Pohľad na Diablov ostrov z Ille Royal 

Ille Royal..

My navštevujeme najväčší z ostrovov - Ille Royal (kráľovský ostrov), tu zakopnete o najväčšie množstvo pozostatkov z čias gelejníkov, stačí vám 1 hodina aby ste si "vychutnali" návštevu, vylodíte sa a od móla vás povedie cestička naprieč útrobami ostrova.Kľukatí sa v tropickom poraste a nad hlavami vám poskakujú malé opice z rodu makakov.

SkryťVypnúť reklamu

Starý maják, nemocnica, kostol tu stále stoja v tieni svojej zašlej slávy. Z tropickej vegetácie sa vynorí cintorín ,aj pri najväčšej páľave vám prebehne po chrbte mráz pri pohľade na polorozpadnuté kobky slúžiace ako márnice ,ktoré nahlodané zubom času stoja ako výkričníky minulosti. Cez cestičku sa mihne malý hlodavec Agouti , veľkosťou pripomína zajaca ,ale je bez uší a chvosta...v minulosti ho lovili , dnes si po ostrove šťastné hopká a užíva si slobodu. V centre ostrova je hotel ,ktorý ponúka dobrodruhom ubytovanie v tieni tropickej džungle a výhľadom na Diablov ostrov, nuž tí ktorí sem prídu dobrovoľne asi problémy so spaní nemajú.

SkryťVypnúť reklamu
Na ostrove žije malá kolónia makakov
Na ostrove žije malá kolónia makakov 

Ja sa teším, keď zozbieram naspäť celú skupinu dobrodruhov živú a zdravú a vôbec najradšej som keď mierime s člnom naspäť k lodi. So zrakom upretým na ostrov si spomínam na rok 2013, keď sme tu mali tri úrazy z toho dve zlomeniny dostať ich vtedy z pekla páľavy na nosidlách až na loď boli veru galeje...

Samotka alebo márnica vyberte si..
Samotka alebo márnica vyberte si.. 
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Silvia Kulichova

Silvia Kulichova

Bloger 
  • Počet článkov:  25
  •  | 
  • Páči sa:  7x

More čo ma drží nad vodou.. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu