Tisíc míľ po prúde ...

Ako je možné dostať 186 metrov dlhú loď, vážiacu nejakých 28 200 ton, do prúdu najväčšej rieky sveta a pritom mať pocit, že sa plavíte v zápalkovej škatuľke?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Nuž môže zato ona, rozťahuje ramená do šírky od 1 kilometra až do 100 podľa toho, v ktorom úseku jej vláčneho tela práve manévrujete. Hĺbka v " hlavnom koryte" dosahuje okolo 40 - 50 metrov . Naša loď plaví rieku Amazonku z Brazílskej časti od MACAPY AZ PO PARINTINS, ťahá sa po prúde 1600 kilometrov a jej cieľom je dosiahnuť jej stred - mesto MANAUS .

Obrázok blogu

Podarí sa jej to za 4 dni, a keď unavená prikotví, všetci uvítame pevnú pôdu pod nohami a 3 dni v tejto "metropole" pobudneme. Manaus je hlavné mesto, a inak to veru nazvať neviem, keďže tu žije okolo 1,8 milióna ľudí! Dokonca tu nájdete futbalový štadión s kapacitou 46 000 ľudí, koniec koncov sme v Brazílii!

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Hlavné mesto na dolnom toku ríeku Amazon v Brazílii
Hlavné mesto na dolnom toku ríeku Amazon v Brazílii 

MANAUS - mesto pokroku alebo kanibalov?

Je to najbizarnejšie mesto, ktoré som doteraz videla, vaše očakávania môžete rovno zavesiť na harpúnu, ktorými sa tu oháňajú stovky rybárov priamo v dokoch. Nebudete pripravení na to, čo uvidíte, zabudnite preto na to kde ste, nečakajte, že uvidíte tropický prales, ten je na míle vzdialený. Je to ako keby ste boli v Riu, a hneď na to preskočili do Kolumbijskej Bogoty. V dokoch sa to množí stovkami plavidiel, tisnú sa k sebe presne tak ako čerstvo ulovené pirane navlečené na šnúrach, hlava pri hlave, a opekajúce sa v nemilosrdnom slnku. Loďky sú pomaľované výjavmi z pralesa , pomedzi ne naťahané hamaky, z ktorých spustené hompaľajúce sa nohy predajcov vábia potenciálnych zákaznikov. 

SkryťVypnúť reklamu
Organizovaný chaoz v dokoch Manaus
Organizovaný chaoz v dokoch Manaus 

Prúd domorodcov vynáša z lodeníc čerstvo ulovené ryby, stačí keď sa vyberiete po stope zápachu a dovedie vás až k hlavnému trhu. Tu vládne organizovaný chaos, vykrikujúci , zjednávajúci a kupujucí ryk, spojený so škriekaním papagájov a kotkodákaním, splýva do kakofónie, ktorá sa nesie vetrom až k rieke.

Pre našinca je asi najzaujímavejší trh s rastlinami určenými na medikálne užívanie, ako napríklad zo stromu Jatoba nastruháná kôra vo vývare pôsobí proti hnačke, čistí krv a odpudzuje komáre . No veľa druhov rastlín je ilegálnych a nesmú sa predávať ako napríklad aruera, ktorá ma jedovaté účinky a vyvoláva halucinácie. No stavím sa, že ak by ste chceli otráviť svoju polovičku, " liek" by sa našiel aj na to.

SkryťVypnúť reklamu
Dary z pralesa , lieky i jedy , stačí si vybrať..
Dary z pralesa , lieky i jedy , stačí si vybrať.. 

Mojou obľúbenou postavičkou je Mamma banana , rozvalená mohutná postava domorodej ženy odpočívajúca medzi trsmi banánov, patrí neodmysliteľne ku koloritu tohto miesta.

Mamma banana
Mamma banana 

Manaus je ako krajina OZ odtiaľto môžte vyštartovať do hlbín amazonského pralesa a zažiť stretnutia s najčudestnejšími tvormi tejto planéty alebo sa túlať ulicami v centre a mať pocit že ste v Hong-Kongu, odvšadiaľ na vás bzučia nové techno hračky, blikajú obrazovky a pokutní predajcovi sa bezzubo usmievajú s dlaňou plnou digitálnych hodiniek. 

Obrázok blogu

No vy ste sem prišli na stretnutie s iným druhom rodu Homo sapiens, konkrétne s človekom rodu TUPI. Obývajú toto územie už od 16 storočia, to že "bieli " portugalci sem priplávali, zotročili si túto kolóniu ľudí a vydrancovali lesy kvôli kaučukovníkom, sa im nezabudlo. Ich pokrvní príbuzní stále žijú v tieni Amazonského pralesa a len zriedkakedy sa nechajú "prekvapiť. Existuje spôsob ako ich navštíviť, ak presedíte 5 hodín vo vratkom člne a necháte sa unášať do ramien rieky smerom na východ , dostane sa vám odmeny a vy sa stretnete s jedným z kmeňov TUPI. Nie, nenapichnú si vás na kôl ani nepriviažu k stromu s vražednými mravcami, a keď vám odpadávajú kusy mäsa s pôžitkom sa na vás vrhnú.. nič z toho sa nedeje,sú len... plachí a vyhýbajú sa kontaktu. Nepodávajte im ruky, a ak môžte priveľmi sa im nedívajte do očí, nemajú to radi...Predsa len ich povesť kanibalov ich sprevádza stáročia. TUPI bojovali so susednými kmeňmi o územie, zajatých bojovníkov zabili a zjedli, ale pozor, len tých najstatnejších, pretože verili, že ich odvaha a sila sa znásobí aj v nich samích. Nuž neradno sa zahrávať a radšej s nimi zostávame v mieri. 

SkryťVypnúť reklamu
"pra-obyvatelia" rieky , kmeň Tupinambá
"pra-obyvatelia" rieky , kmeň Tupinambá 

OPERA V PRALESE?

Veru áno a stavím sa, že keď si vyhľadáte toto mesto na internete, vyvalí sa na vás ako prvá fotka prekrásnej neo - klasicistickéj budovy cukríkovej farby s kupolou pripominjúcu mešitu - je to Amazónska Opera. Kľudne by ste si mohli myslieť, že je to budova kdesi v Miláne alebo Paríži, a odtiaľ si aj stavitelia brali inšpiráciu. Kým tisíce ľudí otročili na kaučukovníkových poliach , kaučukovníkoví baróni si dali podovážať mramor z Talianska, železo na stavbu z Anglicka a nábytok z Paríža. Divadlo malo veľkolepé uvítanie do života v roku 1987 a na otvorenie prišiel sám veľký taliansky tenor - Enrico Caruso. 

Teatro Amazonia
Teatro Amazonia 

Len pár kilometrov od tejto teatrálnej opachy by ste počuli spievať iné mužné hlasy, no tenorami by som ich práve nenazvala ... sedia totižto v miestnej väznici. Jej kontroverzná povesť sa nedávno dostala až k nám. Vzbura trvala len jeden deň, no za obeť jej padlo 60 väzňov a väčšine z nich odťali hlavu. Išlo o vojnu gangov priamo vo väznici, keďže za výrobu, distribúciu drog tu sedí väčšina priateľov, samozrejme ak neopomenieme vraždu. Preto sa neradno potulovať osamote po zotmení v prístave, i tu číhajú na vás priekupníci vyhladovaní ako vlci.

Väznica v Manaus je štvrtou najstráženejšou v Brazílii
Väznica v Manaus je štvrtou najstráženejšou v Brazílii 

Na záver už spomeniem len CIGS ZOO, ak nemáte odvahu vstúpiť do pralesa a nechať a oddať zvukom džungle, aby vám nebodaj neprebehla cez nohu farebná tarantula (ako mne), alebo sa do vás zahryzol neslávne známy " mravec strela", ktorého uhryznutie by ste už nemuseli rozchodiť. Pre takýchto " bojkov" sa otvárajú brány Zoo. Je to zvláštne miesto, ostatne ako všetko tu v Amazonke, patrí vojsku a aj zvieratá tu držané boli nájdené v džungli počas treníngových misii. Či už to bolo mláďa jaguára alebo poranený tukan, tu našli útočisko. Nech je ako chce, ale vidieť anakondu pražiť sa na betóne, či tapíra zúfalo krčiaceho sa v kúte úzkeho výbehu, nie je práve to, čo v tomto kúte sveta očakávate.

Pustite ma von...Zoo má aj svoje obete a to priamo v najväčšom pralese na svete..
Pustite ma von...Zoo má aj svoje obete a to priamo v najväčšom pralese na svete.. 

Začína sa stmievať a nad riekou ožívajú démoni pralesa, my sa sťahuje späť na loď ako slimáky do ulít. Zajtra nás čaká ďalšie dobrodružstvo .

Silvia Kulichova

Silvia Kulichova

Bloger 
  • Počet článkov:  25
  •  | 
  • Páči sa:  7x

More čo ma drží nad vodou.. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Iveta Rall

Iveta Rall

52 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu