To je také slovenské...

Písmo: A- | A+

Niektoré krajiny sa prezentujú kultúrou, iné kulinárskymi špecialitami alebo históriou. A Slovensko?

V Taliansku majú Koloseum, najlepšie opery alebo pizzu, v Rusku boršč alebo vodku, Francúzsko sa prezentuje šampanským, módou a láskou. A čo Slovensko? Čím je významná naša republika?

Nechcem byť len kritická to nie, máme aj my predsa tie svoje NAJ, napríklad bryndzové halušky, skalický trdelník, čo sa týka geografie máme veľa hradov, zámkov, jaskýň a podobných vecí. Na to môžeme byť právom hrdí. Ale v poslednej dobe sa prezentujeme aj dosť trápnym spôsobom.

Kedysi, asi 3 roky dozadu som videla jedno video. Ukazovali v ňom to NAJ tej-ktorej krajiny, všetky krajiny ukazovali svoje kultúrne pamiatky, národné jedlá alebo tradície. Teda skoro všetky, Slovensko sa prezentovalo tak trošku odlišne. Tak slovensky - opití chlapi s výzorom bezdomovcov naháňali svine po dedine a hrešili pri tom ako dlaždiči. TOTO je teda zrejme jedno z NAJ našej krajiny, teda ak nepočítame istú menšinu, ktorá sa stane s odstupom času väčšinou alebo naše ,,významné a poučné" televízne relácie typu Farma alebo Vyvolení. Ako sa hovorí, to je také slovenské.

Nedávno dávali v správach jednu vec, nad ktorou by sa patrilo zamyslieť: Slovenská republika je štát s najväčším počtom alkoholikov. Jasné prieskumy a štatistiky netreba brať vážne, aj tak to vždy dopadne podľa predstáv štatistov, ale aj tak je to podľa mňa dosť úbohé zistenie. Veď čo sme my nejakí ,,oní" z jaskyne alebo čo?

Smutná realita - úrovňou sme na tom horšie ako Rumunsko. Ale čo sa s tým dá robiť? Jedine myslieť na to, že tu máme aj to pozitívne a nemyslieť na to negatívne. Len keby sa to vždy dalo, lebo toho negatívneho je v médiach viac ako toho pozitívneho. A ignorovať médiá je celkom dosť ťažké v dnešnej dobe.

Skryť Zatvoriť reklamu