Čo bude rastie na tuk v bruchu?

SLOVENSKO/SVET- Pozriete na informácií,tak bude na čo bude rastie na tuk v bruchu?

Čo bude rastie na tuk v bruchu?
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Pozeral som si obľúbené návody na chudnutie z brucha na slovenskom internete. Čo vám poviem – buď jeden bulšit za druhým, alebo je to úplne vytrhnuté z kontextu, alebo to vôbec nie je také účinné, ako sa tvrdí:

 • jedzte určité potraviny a to vám pomôže schudnúť

 • cvičte HIIT a zbavíte sa tuku raz a navždy

 • cvičte pilates

 • cvičte podľa svojho somatotypu

 • využite spaľovač karnitín

 • nemáte dostatok rastového hormónu

 • máte nadbytok stresového hormónu

 • a tak ďalej a tak ďalej

V takomto stave informácií jediné čo väčšina ľudí zažije, je sklamanie. Veľké sklamanie. Či už to je v rámci predsavzatia po Novom roku, pred dovolenkou alebo kedykoľvek počas roka, určite sa im centimeter dva podarí zhodiť na bruchu, ale potom sa to často zastaví a nevedia, prečo sa im nedarí zbaviť viac tuku na bruchu.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nielenže sa riadia tým, čo nikdy nefungovalo ani nebude, pretože vaše telo sa riadi iba tým, ako je biologicky nastavené, ale takisto sú to často len nejaké tipy na chudnutie z brucha. Lenže vy potrebujete stratégiu a systém, aby ste sa toho nepoddajného tuku z brucha zbavili.

A o tom je tento článok. Žiadne tipy, ale systém. Systém, ktorý funguje pre mužov aj pre ženy.

Žiadne dohady, ale vedecky overené odporúčania.

Takže ak chcete raz a navždy zhodiť brucho, toto pre vás bude to najdôležitejšie čítanie za poslednú dobu.Ak neviete, ako sa zbaviť tuku na bruchu, nezúfajte:

 • nie ste geneticky prekliaty

 • nemusíte robiť špeciálne cviky na chudnutie brucha

 • na vine nie je spomalený metabolizmus

 • vaše hormóny sú najskôr úplne v poriadku

 • nebránia vám v tom nesprávne jedlá

 • nebránia vám v tom sacharidy ani hormón inzulín

V skutočnosti by ste mohli robiť všetko podľa najnovších trendov v cvičení, sledovať fitnessákov s vypracovaným brušným svalstvom, robiť tisícky brušákov, eliminovať všetky jedlá, ktoré vám vraj bránia spaľovať tuk na bruchu, kompletne odstrániť sacharidy zo stravy… alebo sa riadili akýmikoľvek inými radami z lifestyle magazínov, aj tak by ste mohli stále mať kopu sádla a od plochého brucha by ste boli na svetelné roky ďaleko.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako je to možné? Sú na to dva dôvody.

Prvý: Vaše telo nezaujímajú trendy cvičenia. Má evolúciou pevne stanovené mechanizmy a väčšina rád o cvikoch na chudnutie to vôbec neberie do úvahy.

Druhý: 99% fitnesákov je na steroidoch. Nehovorím to v zlom. Nech si každý robí čo chce. Problém je v tom, že steroidy dokážu efektívne spáliť tuk a nabrať svaly a to bez ohľadu na to, ako cvičíte. Do prdele, ani si neuvedomujete, čo vôbec dokážu. S nimi naberiete kilá svalov a to nemusíte pohnúť v posilke ani prstom. Dokonca s nimi bez cvičenia naberiete viac, ako keby ste cvičili naturálne.

Aby som to iba zhrnul, väčšinu práce za nich urobia steroidy a teda väčšina fitnesákov o cvičení vlastne nevie nič a vonkoncom nevie vôbec nič o cvičení pre vás ako naturálne cvičiach, keďže na steroidoch pravdepodobne sú od začiatku ich „fitness cesty“.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako funguje spaľovanie tukov?

Keď sa bavíme o procese spaľovania tuku, tak sa vlastne bavíme o dvoch procesoch: lipolýza a oxidácia.

Lipolýza je proces, počas ktorého tukové bunky uvoľňujú tukové molekuly (mastné kyseliny) do krvného obehu a oxidácia je proces, ktorým vaše bunky využijú (spaľujú) energiu z voľných mastných kyselín.

Hlavným spôsobom, akým nastáva lipolýza, je produkcia hormónov a neurotransmiterov adrenalínu a noradrenalínu, ktoré patria pod tzv. katecholamíny.

Tieto látky sú produkované v dreni nadobličiek a keď sa krvným obehom dostanú k tukovým bunkám, napájajú sa na rôzne receptory, čo spúšťa uvoľňovanie mastných kyselín.

Skryť Vypnúť reklamu

Toto pre vás ani pre mnohých trénerov nemusí byť novinka, ak sa v tom aspoň trochu vyznajú, avšak o čom už veľa ľudí vonkoncom nevie, je že všetky tukové bunky nie sú rovnaké. Spomenul som pár riadkov vyššie slovo receptory a ide o to, že niektoré na katecholamíny reagujú veľmi dobre, zatiaľ čo iné nie.

Možno ste už zažili to, že keď ste chceli schudnúť, tak na niektorých partiách to išlo ľahšie: ruky, hrudník, tvár… ale ostatné ako boky, brucho, stehná… tie sa veľmi nezmenili.

Vysvetlenie je veľmi jednoduché. Tukové bunky obsahujú dva typy receptorov pre katecholamíny a majú rozdielne funkcie.

Existujú alfa receptory, ktoré bránia lipolýze a beta receptory, ktoré ju spúšťajú.

V jednoduchosti povedané, tukové bunky s veľkým množstvom beta receptorov sa ľahko mobilizujú, zatiaľ čo tukové bunky s veľkým množstvom alfa receptorov veľmi nie.

Práve preto, že niektoré problémové partie majú veľa alfa receptorov, tak sa z nich ťažšie chudne a na iných partiách to zasa ide rýchlejšie.

4 mýty o chudnutí z brucha:

Trochu pogúglite o tom, ako schudnúť z brucha, a viete čo sa dočítate? Veľmi veľa bulšitov. Somariny ako :

 • cvičte x a y na brucho

 • plankové výzvy pre štíhle brucho

 • strava na spaľovanie z brucha

 • zázračná tabletka na zmenšenie brucha bez cvičenia

 • atď.

Cvikmi sa nechudne – žiadny cvik sám o sebe nespôsobuje zmenšenie brucha, iba platí, že niektoré cviky sú na chudnutie vhodnejšie ako iné. Navyše, žiadne brušáky, skracovačky, planky ani cviky na brucho vám nepomôžu schudnúť tuk na bruchu. Tieto cviky vám pomôžu len na formovanie a spevnenie brucha. Pokiaľ však budete mať veľkú vrstvu tuku, svaly na bruchu neuvidíte.

Potraviny nemajú zázračné schopnosti spaľovania tuku – nikdy nemali a nikdy mať nebudú. Dokonca môžete schudnúť aj na nezdravých a spracovaných potravinách, hoci to nie je práve najlepšia cesta. Žiadna zdravá strava, smoothie, zelenina ani nič vám samo o sebe nezhodí tuk na bruchu.

Ako často jete nemá vplyv na metabolizmus – častejšia pravidelná strava vám nezrýchli metabolizmus a menej časté stravovanie vám nespomalí metabolizmus a neprepne vás do šetriaceho módu.

Kedy jete takisto nemá vplyv na priberanie/chudnutie – 300 kalórií v jedle o 17:59 je rovnakých 300 kalórií aj o 19:00 alebo 22:00 a štúdie hovoria to isté.

Slovo na záver k chudnutiu z brucha

Milióny ľudí po celom svete vôbec nevedia, ako schudnúť z brucha. Dávajú si predsavzatia, skúšajú jednu diétu alebo pofidérny produkt za druhým sľubujúci ploché brucho a nič.

Našťastie pre vás, vy už viete ako na to:

 • buďte v kalorickom deficite,

 • občas cvičte nalačno,

 • využite HIIT kardio,

 • na udržanie svalov robte silový tréning,

 • využite len doplnky, ktoré preukázateľne môžu pomôcť.

Ak sa tým všetkým budete riadiť, budete chudnúť celkovo a teda sa vám tiež podarí zhodiť tuk z brucha.

Ako sa pripraviť na cviky v bruchu?

Pozriete na obrázku, ak za dvakrát alebo trikrát série aj niekoľko krát asi 20-30 opakovaní.

Opakovanie: 2 série po 15 opakovaní na každú stranu.
Opakovanie: 2 série po 15 opakovaní na každú stranu. 

Simona Kmeťová

Simona Kmeťová

Bloger 
Politik
 • Počet článkov:  8
 •  | 
 • Páči sa:  6x

Ahojte, Volám sa Simona Kmeťová, som nepočujúci, súčasťou YouTuberka aj pomocná kuchárka. NOVÉ : Cvičenie Životný štýl Ukážka z cvičení CESTOVANIE A TURISTIKA Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu