Čo je znamená BMI alebo BMR?

SLOVENSKO/ SVET- Ako sa používa na BMI alebo BMR? Ako sa jednoduché jedlo alebo cvičenie?

Čo je znamená BMI alebo BMR?
Ktoré nezdravé jedlá alebo zdravé jedlo?
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Index telesnej hmotnosti (angl. body mass indexBMI) patrí medzi najviac používané metódy merania obezity. Počíta sa ako hmotnosť v kilogramoch delená druhou mocninou výšky v metroch. Vo všeobecnosti sa dá považovať len za štatistický nástroj pre porovnávanie v populácii. U konkrétneho jedinca ignoruje veľké množstvo dôležitých faktorov (napr. stavbu tela, množstvo svalstva a pod). Vzorec pre výpočet.

 • m – telesná hmotnosť v kilogramoch

h – telesná výška v metroch

Výsledky BMI

Pre európsku populáciu platia tieto kritériá:

 • do 18,5: podvýživa. Čím je číslo menšie, tým viac sa približujete k podvýžive. Týka sa predovšetkým trpiacich anorexiou či bulímiou. Telo nie je dostatočne vyživované, chýbajú mu základné stopové prvky, čo sa prejavuje častými ochoreniami a celkovým oslabením organizmu.

 • 18,5 – 25: ideálna a zdravá váha. Človek s týmto BMI by si mal svoju váhu udržať vyváženou stravou a dostatkom pohybu. Zdravotné komplikácie spojené s hmotnosťou sú v tejto skupine najmenej časté.

 • 25 – 30: mierna nadváha. Riziko vysokého tlaku či srdcových ťažkostí sa tu mierne zvyšuje. Poväčšine ide o nesprávne stravovacie návyky, napríklad nadmerné konzumovanie večer a v noci, alebo nevyvážený podiel tukov a iných zložiek potravy. Takisto je tu častý nedostatok pohybu či sedavé zamestnanie.

 • 30 – 40: obezita. V tomto prípade ide o pomerne vážne zdravotné riziko.

 • 40 a viac: ťažká obezita. V tomto štádiu je potrebná radikálna zmena stravovacieho režimu a návykov.

Hranice hodnôt BMI sa líšia pre rôzne rasy. Napr. Ázijci používajú o niečo nižšie hranice, za obéznych sa tam považujú už ľudia s BMI nad 27,5, ako ideálni sa ustanovujú BMI v rozmedzí 18,5 – 23.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obrázok blogu

Tabuľka je výška a váha.
Tabuľka je výška a váha.  

Ešte inak povedané - je to množstvo energie, ktoré tvoje telo spáli, aj keby si celý deň nič nerobil. Označuje sa aj skratkou BMR, čo je skratka z anglického názvu basal metabolic rate. To, že ležíš na posteli a nehýbeš sa neznamená, že nespaľuješ kalórie. Práve naopak, tvoje telo spaľuje kalórie na dýchanie, cirkuláciu krvi, tvorbu buniek či spracovávanie potravy. Bazálny metabolizmus tvorí veľkú časť tvojho denného výdaja energie. Čím si športovo aktívnejší, tým je táto časť menšia.

Ako si ho môžeš vypočítať?

Na výpočet BMR sa najčastejšie používajú dva vzorce. Jeden sa nazýva Harris-Benedictova rovnica a počíta sa takto:

 • pre ženy:

BMR = 655+(9,6 x hmotnosť v kg) + (1,8 x výška v cm) - (4,7 x vek v rokoch)

SkryťVypnúť reklamu
 • pre mužov:

BMR = 66+(13,7 x hmotnosť v kg) + (5 x výška v cm) - (6,8 x vek v rokoch)

Druhý vzorec sa volá Mifflin-St. Jeorova rovnica a počíta sa takto:

 • pre ženy:

BMR = (10 x hmotnosť v kg) + (6,25 x výška v cm) - (5 x vek v rokoch) - 161

 • pre mužov:

BMR = (10 x hmotnosť v kg) + (6,25 x výška v cm) - (5 x vek v rokoch) + 5

Ak si teda spravíme jednoduchý výpočet, tak žene s vekom 25 rokov, výškou 165 cm a hmotnosťou 60 kg vychádza BMR podľa Harris-Benedictovej rovnice 1 410 kcal a podľa Mifflin-St. Jeorova rovnice len 1 345 kcal.

Pri mužovi s výškou 180 cm, hmotnosťou 80 kg a vekom 25 rokov vychádza BMR podľa Harris-Benedictovej rovnice 1 892 kcal a podľa Mifflin-St. Jeorova rovnice len 1 805 kcal.

SkryťVypnúť reklamu

Rozdiel medzi týmito dvoma výpočtami je bežne okolo 5 %, čo nie je veľa. Nedá sa povedať, že jedna je dobrá a druhá je zlá. Mifflin-St. Jeorova rovnica je považovaná za presnejšiu metódu na stanovenie BMR. Uvedená Harris-Benedictova rovnica je pôvodná z roku 1919. Neskôr bola ešte v roku 1984 upravená a teda existujú dve verzie tohto výpočtu.

Čím sa líši BMR od RMR?

Skratku BMR už poznáš. Existuje ešte druhá skratka - RMR, ktorá označuje resting metabolic rate, teda pokojová metabolická rýchlosť. BMR je viac teoretická hodnota, lebo predstavuje absolútne minimum energie, ktoré je potrebné na prežitie za ideálnych podmienok bez ďalšieho pohybu. RMR je oveľa realistickejšia hodnota, nakoľko nepočíta s ideálnymi podmienkami. Skúmaný človek nemusí pred meraním dodržiavať pôst, nemusí byť oddýchnutý po 8 hodinovom spánku ani nemusí byť v prostredí s ideálnou teplotou.

SkryťVypnúť reklamu

Na čo ti je vlastne tento údaj vhodný?

Je zaujímavé vedieť, koľko kalórií spáli tvoje telo na to, aby fungovalo, ale nie je ti jasné, čo s týmto údajom máš ďalej robiť? Využitie je najmä v tom, že ti povie veľa o tom, ako si nastaviť kalorický príjem. Keď vieš, koľko kalórií tvoje telo denne potrebuje tak dokážeš lepšie odhadnúť kalorický príjem na to, aby si naberal, chudol, alebo si udržiaval hmotnosť. Taktiež je veľmi dobrým nástrojom pre ľudí, ktorí si naordinujú extrémne diéty s veľmi nízkym príjmom kalórií. Ak si napíšeš jedálniček, kde za deň máš prijať len 700 kalórií, ale BMR máš 1 500 kalórií, je to jasný znak toho, že je táto diéta veľmi zle navrhnutá a dlhodobo neudržateľná.

Simona Kmeťová

Simona Kmeťová

Bloger 
Politik
 • Počet článkov:  16
 •  | 
 • Páči sa:  9x

Ahojte, Volám sa Simona Kmeťová, som nepočujúci, súčasťou YouTuberka aj pomocná kuchárka. NOVÉ : Cvičenie Životný štýl Ukážka z cvičení CESTOVANIE A TURISTIKA Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu