Šanca pre podnikavé mamičky

Písmo: A- | A+

Privyrobiť si popri materskej je v súčasnosti nemožné. Mikropráca je šancou, ako si mamičky na materskej môžu vyskúšať podnikanie a sebarealizovať sa.

Obrázok blogu

Samozrejme, nejde len o mamičky. Na materskej, resp. rodičovskej „dovolenke“ máme aktuálne cca 800 oteckov /podľa údajov sociálnej poisťovne z r.2014 to bolo presne 717/, ale predsa len, zostať doma s dieťaťom (deťmi) je u nás ešte stále prevažne ženskou záležitosťou. Všimli ste si aj vy vo svojom okolí, že ako náhle sa vaša kamarátka, známa, sestra či sesternica oťuká vo svojich materských povinnostiach, začne mať potrebu nejakým spôsobom sa sebarealizovať? Výsledkom je potom buď objavenie dovtedy nepoznaného talentu háčkovať a štrikovať veci pre detičky, alebo vyrábať dekoračné predmety z látky, či iných materiálov, alebo v sebe skrátka nájsť podnikateľského ducha a začať dovážať napríklad zdravotne nezávadné potreby pre deti z Austrálie? To je prípad jednej mojej dobrej priateľky a veľmi jej fandím. Ako aj všetkým ostatným mamám, ktoré stíhajú popri starostlivosti o deti aj venovať sa samé sebe a neboja sa o tom hovoriť a ukazovať svoju prácu a schopnosti.

Nemáme to my mamy však jednoduché. Ak chceme v tejto krajine robiť niečo popri materskej, z čoho by sme nedajbože mali aj finančný úžitok (aj keď povedzme len malý), o materskú prídeme. Ak to teda posunieme na obdobie po materskej, kedy poberáme rodičovský príspevok, musíme si založiť živnosť, z čoho vyplývajú povinnosti platiť odvody a v niektorých prípadoch aj dane. Bavíme sa tu často krát o symbolických sumách okolo 50 – 200 EUR mesačne, čo je skutočne málo na to, aby sa to mamičke oplatilo, keď si zráta, koľko z toho bude musieť odviesť štátu a to nehovorím o administratíve spojenej so zakladaním živnosti. Plus mnoho žien sa založenia živnosti obáva, pretože už je to nejaká forma podnikania, ktoré je v súčasných pomeroch absentujúcej akejkoľvek efektívnej podpory malých podnikateľov zo strany štátu rizikové a vzbudzuje akurát tak neistotu.

Ja sama už dlhé roky podnikám a koncom predošlého roka som sa stala matkou malej Zorky. Síce som nezačala s ručnými prácami, avšak popri Zorke mi vždy ostane čas aj na to, čo ma baví. V mojom prípade je to záujem pomôcť slovenským ženám, aby vedeli ľahšie rozpoznať, v čom sú dobré a nebáť sa to využiť hoci aj na zárobkovú činnosť, ktorá im prinesie nielen niečo viac do rodinnej peňaženky, ale v prvom rade pozdvihne ich sebavedomie a urobí ich spokojnejšími a šťastnejšími. Som rada, že v #Sieti mám možnosť venovať sa ženám lebo tie sú základnou jednotkou rodiny a už je na čase začať ich prakticky podporovať konkrétnymi legislatívnymi opatreniami.

Jedným z navrhovaných riešení, ktoré som zaradila do volebného programu #Siete a pomôže práve tým ženám, o ktorých som písala vyššie, je tzv. Mikropráca (mikropodnikanie). Ide o formu zárobku z drobnej, príležitostnej činnosti vykonávanej v čase starostlivosti o dieťa do veku 6 rokov života. Takáto práca má slúžiť len na privyrobenie si a ako možnosť zostať v pracovnom rytme, ktorý korešponduje s potrebami rodiča a dieťaťa počas celej doby starostlivosti až do nástupu do riadneho pracovného pomeru, alebo založenia si riadnej podnikateľskej praxe. Výška ročného príjmu z takejto činnosti, ktorá nebude podliehať zdaneniu a ani odvodovým povinnostiam, by nemala prekročiť 3000€. Rodič zároveň nepríde o príspevky na dieťa. Toto opatrenie je súčasťou balíka opatrení, ktoré sú orientované na pracujúcich rodičov a výrazne by prispeli k zosúladeniu ich práce a rodiny.

Skryť Zatvoriť reklamu