Pán minister Drucker, toto viete vyriešiť hneď a bez peňazí

Písmo: A- | A+

Zdravotníctvo bez debaty potrebuje systémové zmeny, zlepšenie financovania, platov a zastavenie rozkrádania. Nemali by sme ale zabúdať na menšie zmeny, ktoré sa dajú spraviť už dnes a môžu pomôcť mladým rodičom a ich deťom.

V poslednom čase sa na mňa obrátili dve mladé mamičky so svojou zlou skúsenosťou s úrovňou zdravotníctva. Na základe ich skúseností som sa začítala do blogov a zistila som, že majú spoločného menovateľa. Mamičky sa sťažovali na prístup, teda na niečo, čo sa dá zmeniť bez peňazí a veľkých reforiem - dobrou vôľou alebo o kúsok lepšími pravidlami. Nesťažovali sa však na prístup od lekárov lekárov a sestier, práve naopak, väčšinou popisovali, že tí sa snažili využiť všetky možnosti, ako im pomôcť. Hovorili však o „nadriadných“ alebo rovno o „systéme“, ktorý má byť na vine.

1. Prespávanie v nemocnici: Kristína z Košíc s chorým bábätkom

  • „Prave som v nemocnici s malym babatkom a tie podmienky pre mamicky su hrozne“ (...)

  • „Neocakavam luxus ale mamky su tu v podstate nevyziadane osoby. Pre kazdu druhu mamku nie je postel a ak chce byt s babatkom aj v noci, tak tu bezne spia maminky aj tyzden v kresle alebo na stolickach“ (...) 

  • „Napriek milemu personalu som prve dni doslova preplakala“ (...)

  • „Pani, ktora so mnou bola na prvej izbe, tam musela spat v kresle, alebo v samostatnej izbe bez babatka. Ostala v kresle. Ked sme sa tesili, ze to dospi na novej izbe bolo nam oznamene, ze mamicky do 14.00 nesmu na izbach spat. Pri nastupe musia mamicky podpisat, ze nebudu pozadovat, aby mohli spat pri babatkach na zemi alebo v spacakoch.“ (...)

  • „Sestricky su vacsinou take, ze mamky nechaju aj v tych spacakoch, ale vzdy sa snazia mamicky odhovorit. Mamicke, co je so mnou na izbe radili, nech sa skusi poskladat do postielky ku babatku, ze aj tak zvyknu mamky robit. Ten papier je taky zdrap, ale ocividne ma odradit mamky, ktore sa zlaknu a nebudu naozaj nic pozadovat. Ako mi pisali kamosky, to je bezna realita nielen v Kosiciach, ale aj v inych mestach.“

Kristína hovorí pravdu. Detská fakultná nemocnica v Košiciach sa nehanbí dať si toto ustanovenie o zákaze spania s využitím spacieho vaku aj na svoju webovú stránku http://www.dfnkosice.sk/info.html. Citujem z ich webu: „V prípade, ak je sprievodca umiestnený na neobsadenom pacientskom lôžku, môže byť v prípade potreby požiadaný, aby lôžko uvoľnil pre hospitalizáciu dieťaťa, pričom tejto žiadosti je povinný neodkladne vyhovieť. Iné možnosti pobytu sprievodcu hospitalizovaného pacienta (vlastné karimatky, spacáky, sedenie na stoličke vedľa postieľky dieťaťa a pod.) nie sú prípustné a preto Vás prosíme, aby ste o takúto možnosť personál ani nežiadali.“

Kto sú teda títo „zodpovední“ alebo „nadriadení“, ktorí tlačia sestričky, aby maminám zakazovali sa vyspať? Dovolia si povedať dôvody aj verejne?

Je jasné (alebo by v 21. storočí malo byť), že by sme mali mať normálne postele pre všetkých sprievodcov detí v nemocnici, ale to dajme nachvíľu bokom, pretože sme na Slovensku a to jednoducho hneď nebude.

Prečo nemôže mama prespať v spacáku? Čítala som na túto tému snáď všetky články z médií, ale nikde som sa nedostala k rozumnému argumentu, prečo by mamina nemohla takto prespať, ak nemocnica nemá lôžka. Prečo pre ňu musí byť k dispozícii azda tá najmenej pohodlná stolička?![1]

Obrázok blogu

Fotka z blogu matky

V niektorých nemocniciach dávajú rodičom aspoň plážové lehátko (18 eur).[2] Nič moc, ale oproti stoličke je umožnená aspoň ležiaca poloha. Pamätám si odopieranie spánku z filmov o agentoch, kde to bola mučiaca technika, ale neočakávala by som taký prístup k matkám, ktoré navyše môžu kojiť. Utrpenie a spánková deprivácia sa zdajú byť pritom úplne zbytočné.

Preto poprosím ministra Druckera, aby vydal nariadenie pre všetky štátne nemocnice, že matky a aj ostatní rodičia detí do 3 rokov, ktorí spravdzajú hospitalizované dieťa, musia mať v noci dovolené prespať v ležiacej polohe v tej istej izbe, kde je aj dieťa. Či sa to dosiahne lehátkami za pár eur alebo spacákmi, je nakoniec vedľajšie. Je neprípustné, aby rodič prespával niekoľko nocí na nepohodlnej stoličke, alebo aby sa nedôstojne „skladal“ do detskej postieľky s bábätkom.

2. Neumožnenie oddychu poležiačky cez deň: Hana z BA na Kramároch

Mnoho nemocníc už dbá na spánok rodičov, ako je to napríklad v DFN na Kramároch, kde nakúpili mobilné lôžka.[3] Problémom však je, že ich matky a otcovia medzi 6:00 a 18:00 nesmú používať a odpočinúť si, ale musia ich zložiť a odniesť.[4][5]

  •  „Horšie na tom bola mamička vo vedľajšej miestnosti so šesťmesačným dievčatkom, ktoré čakalo na operáciu hlavy. Bola úplne vyčerpaná, keďže prišla zo stredného Slovenska a nemala nikoho, kto by jej cez deň s dieťaťom pomohol. Sestričky, napriek dobrej vôli, jej posteľ cez deň nemohli povoliť. Nejde pritom iba o odpočinok matky – môj malý bol našťastie len na pozorovaní a chcel sa aj hrať. Na zemi v nemocnici to asi ideálne nie je, takže posteľ by sa nám zišla aj cez deň.“[6]

Komu a prečo vadí, že majú mamy s bábätkami v nemocničných izbách postele počas celého dňa, ak je v izbách dostatok miesta? Požiadam ministra Druckera, aby poslal nemocniciam list s odporúčaním, že sprievodcom detí nemajú byť brané postele počas dňa, ak ich má nemocnica k dispozícii.

3. Nemožnosť objednať sa na vyšetrenie: Kamila so 14-mesačnou dcérou

  • „So 14 mesačnou dcérou chodíme do špecializovanej ambulancie. Na Slovensku je taká v Bratislave a v Banskej Bystrici. Sme z Trnavy, takže to nemáme ďaleko. Pán doktor začína ordinovať o 9.00. Z domu väčšinou vyrážame okolo 6.30, kedže v pondelok bývajú zápchy a doktor ordinuje iba raz do týždňa. Na konkrétny čas sa objednať nedá, aj preto ideme tak skoro z domu, aby sme sa dostali na rad v normálnom čase. 

  • Odbery bývajú bolestivé, tie deti tam kričia ako zvery. Minule s nami sedel v čakárni chlapček, ktorý tam dve hodiny (bez najmenšieho zveličenia) plakal od strachu, že ho to zase bude bolieť. Ak by to bolo možné, tak som si istá, že jeho rodičia by si zaplatili vyšetrenie v kontkrétnu hodinu, aby tam ich syn nemusel čakať na utrpenie DVE hodiny...“

Aj poradca ministra Tomáš Szalay sa vyjadril, že dištančnému objednávaniu na vyšetrenie dnes nič nebráni, problém je v prístupe.[7] V normálnych ambulanciách je to dávno štandardom. Moja obvodná lekárka má každý deň vyhradenú jednu hodinu, kedy jej sestra zdvíha telefón a objednáva pacientov.

Problém je v nastavení motivácií. Pacient dnes nie je považovaný za zákazníka a ani štátna VŠZP nevyžaduje, aby lekár umožnil objednávanie sa bez osobnej prítomnosti. Ambulancie majú aj telefón aj sestričky, stačil by len pokyn riaditeľa VŠZP, aby bolo objednávanie povinné alebo podmienené finančne. Neverím, že v rámci svojej pracovnej doby by si sestrička nevedela vyhradiť pol hodinu alebo hodinu na to, aby výlučne riešila objednávanie pacientov. Boli by spokojné obe strany: lekári by nemali plné čakárne a rodičia s deťmi by tam nemuseli vysedávať pol dňa.

Spôsob, akým lekári majú toto opatrenie zaviesť, telefonicky, mailom, cez rezervačný systém, nech by si každý lekár vybral sám. Vláda v programovom vyhlásení sľúbila skrátenie čakania v zdravotníctve a toto by mohol byť jeden zo spôsobov, ako to dosiahnuť a navyše zadarmo. Pošlem preto list ministrovi Druckerovi ako aj generálnemu riaditeľovi VŠZP Miroslavovi Kočanovi.

Kvalita zdravotníctva nie je len o peniazoch, je aj o ľuďoch. Väčšinou o tých „hore“. Nemali by sme sa uspokojiť len s tým, že lekári a sestričky vyliečia problém, s ktorým sme za nimi prišli a nič ďalšie. Verím, že poslaním zdravotníctva je aj zachovanie dôstojnosti pacienta a nespôsobovanie zbytočného utrpenia. Navrhla som, ako môže minister jednoducho a zadarmo do budúcnosti zlepšiť služby pre mladých rodičov a ich deti. O odpovediach vás budem informovať.

 

[1] http://mabi.blog.pravda.sk/2016/04/25/deti-v-klietkach-matky-doma/

[2] http://zahradne-lehatka.heureka.sk/v-garden-plazove-lehatko-blue/

[3] http://www.cas.sk/clanok/353632/uz-nebudu-prespavat-na-stolickach-rodicia-si-za-lozko-pri-dietati-zaplatia-tito-to-maju-zadarmo/

[4] http://www.pluska.sk/regiony/bratislava/rodicia-deti-hospitalizovanych-bratislavskych-kramaroch-byvaju-neludskych-podmienkach.html

[5] http://ekonomika.sme.sk/c/7341413/na-kramaroch-mozu-pri-detoch-len-sediet-vecer-im-daju-iba-lezadlo.html

[6] http://blog.etrend.sk/hana-petrikova/matka-nema-co-cez-den-v-nemocnici-spat.html

[7] https://www.youtube.com/watch?v=CqdjxEuEacg

Skryť Zatvoriť reklamu