V koži Alberta Camusa

Parížsky Panteón. Susedstvo je tu skutočne exkluzívne. Dalo by sa povedať, že je to zrejme najluxusnejší cintorín na svete. Tu je pochovaný Alexandre Dumas a tam, o dva metre ďalej, Voltaire, o tri Marie Curie a tam zase Victor Hugo či Jean-Jacques Rouseau. Skutočne tá najvyberanejšia spoločnosť. Najvyberanejšia zbierka mŕtvol. A teraz, zberateľom, ktorí sú momentálne zosobnení prezidentom Sarkozym, padol do oka nový predmet – Albert Camus.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Obrázok blogu

Byť Albertom Camusom muselo byť ťažké. Nie Camusom menom, ale Camusom človekom. Byť človekom býva často ťažké. Bol človekom, ktorý balansoval na hrane revolty, odcudzenia a absurdnosti. Od straty vlasti k tuberkulóze a k ďalším stúpaniam a pádom. Bol alžírskym Francúzom, „čiernou šľapou“, z triedy druhoradých Francúzov, jedným z imigrantov, ktorí zaplavili Francúzsko po osamostatnení Alžírska. Cítil sa cudzincom nielen v ľudskej spoločnosti, s ktorej konvenciami a pravidlami bol drasticky konfrontovaný, vo Francúzsku, ale aj vo svojom živote, ktorého zmysel nevidel. Nebojoval s tým, jednoducho to vzal na vedomie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Camus bol človekom, ktorý zásadne odmietal všetky ocenenia, napriek tomu, že za svoje dielo by si zaslúžil akékoľvek ocenenie. „Počas svojho života odmietal pocty,“ povedal Olivier Todd, jeho blízky priateľ a životopisec, na margo iniciatívy za jeho premiestnenie do Panteónu. Napriek tomu, v roku 1957 prijal Nobelovu cenu za literatúru. Môžeme len polemizovať, čo bolo dôvodom. Možno v ňom prestíž Nobelovej ceny zvíťazila, veď ako sám napísal: „Svoje zásady by si človek mal šetriť pre veľké príležitosti.“

Je iba ďalšou špekuláciou tvrdiť či by Camus chcel alebo nechcel byť pochovaný v Panteóne. Možno by to bolo jednou z tých veľkých príležitostí, ktorej by sa podvolil. Možno by ho to pobúrilo. Už sa asi nikomu nepodarí dôveryhodne reprodukovať jeho stanovisko. Byť v koži Alberta Camusa. Koniec koncov, málokto by chcel byť v koži mŕtvoly. Aj keď mnohí by chceli byť mŕtvolou pochovanou v Panteóne. Je ťažké uveriť, že by to ten Camus nechcel. Ja tomu niekde v kútiku duše verím.

SkryťVypnúť reklamu

Byť mŕtvym telom Alberta Camusa je určite zábavné. Sledovať zápas o vlastné telo, ktorý v tejto dobe zvádza francúzsky prezident s francúzskou intelektuálnou obcou musí byť vyvrcholením jeho poňatia absurdnosti.

Erik Šimšík

Erik Šimšík

Bloger 
  • Počet článkov:  27
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pôsobím v neziskovej organizácii Midl, ktorá organizuje podujatia Kreatívne ráno, Jazykuchyňa, In the Midl Forum a Early melons. V roku 2013 som vydal zbierku poézie Monorezeň a Stereozemiaky (Vlna/DAS).Dvakrát som pôsobil v Rwande, dokopy 6 mesiacov a precestoval som kus východnej Afriky. Najviac ma v Rwande očarovala ich fantastická káva, ktorú som sa rozhodol dovážať na Slovensko - www.goriffee.com Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

232 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu