Má vyučovanie detí prebiehať v cudzom jazyku?

Moji kolegovia aj priatelia vedia, že mám sen. Raz by som chcela "mať" britskú základnú školu. Tu doma, v Trenčíne. Základné školy, na ktorých prebieha vyučovanie všetkých predmetov anglickom jazyku sa stali populárne. Je to túžba mnohých rodičov...A nejedná sa iba o základné školy, môžeme vziať do úvahy aj školy stredné. Mala by som písať o výhodách štúdia v cudzom jazyku, ale zhrniem argumenty proti...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (39)

Štúdie. Existujú mnohé štatistiky, ktoré hovoria o lepších výsledkoch detí študujúcich v materinskom jazyku. V priemere vraj dosahujú o 5-10% viac bodov v predmetoch ako matematika, fyzika, chémia a prírodoveda (biológia).

Ministerstvá školstva mnohých krajín (napríklad v afrických krajinách, v Nemecku) podporujú a vyzývajú rodičov, aby ich deti prihlasovali na školy, ktoré vyučujú odborné predmety v materinských jazykoch.

Jazyk, v ktorom učitelia vysvetľujú novú látku, stáva sa významným činiteľom úspechu študentov v testoch. Nie je zatiaľ toľko vynikajúcich učiteľov na odborné predmety, ktorí by zvládli vysvetliť učivo tak dobre v cudzom jazyku, ako to vedia urobiť v jazyku materinskom. Ak deti vyučuje rodený angličan/američan, často táto osoba nie je vynikajúci fyzikár či chemikár, a nevie deti zaujať, vtiahnuť ich do učiva. Deti sa často stratia v jazyku a podstata sa stráca.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Deti omnoho rýchlejšie a prirodzenejšie zvládnu nové učivo v materinskom jazyku - potom nie je problém transformovať ho do jazyka cudzieho (výnimky deti aj učitelia).

Ako príklad uvediem príbeh, ktorý som asi pred týždňom čítala, rozpráva o anglickom učiteľovi, chlapovi, ktorý vyučuje v škôlke v Londýne. Mal chlapca z Ruska, chlapec bol náladový, nerozumel angličtine, neposlúchal a vždy sa držal stranou. Po pol roku učiteľ zistil, že chlapec už síce rozumie anglicky, ale aj tak bol problémový ako doma, tak i v škôlke. Rodičia, ktorí sa prisťahovali do UK mali sami problémy sa aklimatizovať, nájsť si nových priateľov, prácu - a dieťa bolo stratené. Tento učiteľ sa rozhodol - začal sa učiť ruštinu. Najskôr na internete, potom štúdium skombinoval s konverzáciami. Výsledok - keď prvý krát zavolal chlapca po rusky, aby sa k nim pridal a hral sa v kruhu, chlapec bol v úžase a ... pridal sa. Smial sa a bol šťastný. Vytvorilo sa puto.

SkryťVypnúť reklamu

Naše deti potrebujú poslucháčov. Potrebujú rozprávať a my ich musíme počúvať. My rodičia, ako aj my - učitelia. Na svojich hodinách angličtiny hovorím iba anglicky - ale mám jedno veľké šťastie: ak treba, a je to naozaj nevyhnutné, rozumiem deťom a viem sa s nimi porozprávať slovensky :-) Keby som to nedokázala, hlavne tí najmladší by boli viac stratení...takto nám je dobre.

Tatiana Šimuniová

Tatiana Šimuniová

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

www.languagepartner.eu Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáLessons for My Friends

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu