
V prvý januárovy týždeň sme sa rozhodli, že keď budú vo Vietname sláviť Čínsky Nový Rok, tak sa nebudeme trápiť a pôjdeme niekde na výlet.
A s tým trápením sa v Hanoi to myslím vážne, obchody, potraviny, pekárne, reštaurácie – všetko je minimálne 6 dní zatvorené.
To by sme asi umreli od nudy a hladu.

Tak sme odišli do Kuala Lumpur!
Náš výlet do Kuala Lumpur (KL) bol úžasný!
Pár minút na to, ako sme sa ubytovali a vyšli von na malú prechádzku sme sa rozhodli, že tu by sme chceli žiť!
Prvá pôsobivá vec bola, že v KL bolo prekrásne počasie, modrá obloha, zelené parky, krásna vôňa, vtáčiky si pospevovali všade okolo (v Hanoi totiž zriedka kedy vidieť nejakého vrabca, zrejme ich hladoši zožerú... ;o)).
Po studenom, špinavom, zahmlenom Hanoi sme sa cítili ako v raji.

V KL je celý rok pekne teplo, samozrejme, majú aj obdobie dažďov, ale obyčajne dážď príde a za 20 minút odíde, a do hodiny sú cesty znova suché.
V KL je super teplo, ale tak príjemne, nie ako v Hanoi, kde je vysoká vlhkosť a neznesiteľne dusno.
Bývali sme v hoteli Traders.
Bol to fakt super výber. Našla som ho cez internet a jeden z dôvodov bol aj ten, že napriek tomu, že to bol 5 hviezdičkový hotel v úplnom centre mesta, mal aj veľmi prijateľnú cenu.

A za tú cenu som fakt nečakala až taký luxus, aký sa nám dostal. Hotel bol spojený sklenenými budovami so slávnym KL konvenčným centrom (KLCC) a s KL Akváriom.
Hotel je zo skupiny Shang-ri-la a má asi 1 a pol roka.
Jedna zo super vecí bolo aj to, že mali malý elektrický kyvadlový vláčik, ktorý každú pol hodinu vozil hotelových hostí do KLCC a spať. Takže sme si na tých 5 minút chôdze ušetrili nožičky. V KLCC bolo obrovské nákupné centrum. Ale obrovské.

A samozrejme, v KLCC sú aj známe Malajzijské dvojičky – Petronas veže.
Keďže hotel bol v strede mesta a centrum KL má tvar trojuholníka, všade nám to trvalo peši tak 5-10 minút.
Na 33 poschodí nášho hotela bol bazén a Sky bar. Bazén bol vlastne otvorený, a bol ohraničený len sklenenými stenami. Výhľad z tade bol neuveriteľný.

Okolo bazéna boli také boxy, kde sa super vegetilo a sklenené steny boli tak 2 metre vysoké, čiže keď sme sa postavili na lehatko toho boxu, tak sme mali voľný nepresklenný výhľad a dali sa tam urobiť nádherné fotky.
Dosť sme boli sami sebou prekvapení, keď sme prišli do KL, prvé miesto, kde sme išli, bol McDonalds. Neuveriteľné, však? V Hanoi nemajú nič také ako je McDonalds a niekedy nám ten hamburger fakt chýba. To isté bolo aj s nakupovaním. Každý jeden deň sme nakupovali.

Pravda je síce tá, že v samotnom KL toho nemáš moc čo robiť okrem nakupovania. A obchodné domy sú tam úplne všade.
Módne značky od výmyslu sveta, tak sme sa trošku rozbehli a ja som si kúpila hneď 5 párov topánok (jedny u Baťu ;o))
V nejakej brožúrke sme sa dočítali, že v Hoteli Ritz-Carlton majú príjemné posedenie a dobrú kávu.

Tak sme sa tam vybrali hneď druhé ráno na raňajky.
Bol to zároveň aj druhý deň Čínskeho Nového Roku a majú tradíciu, že tancujú a bojujú proti sebe 2 levy a to im má priniesť šťastie a zdravie.
Samozrejme, každý lev bol vlastne 2 muži a ten tanec bol fakt sranda.
Boli doprevádzaní hlučnou muzikou a potom pre zdravie rozdávalil aj ovocie – tak sa aj nám ušli nejaké vitamínky ;o))
Po tomto vystúpení sme konečne našli Gurmánsku kaviareň v Ritz-Carlton a fakt sme si pochutnali na výdatných raňajkách a znamenitej káve.

Personál nám povedal, že o 11 ráno prídu levy tancovať aj ku ním, tak sme sa „tešili“ na znova hlučnú hudbu.
V podstate, levy s hudobníkmi sa pohybovali po celom hoteli, tak kým sme tam boli, stále sa od niekaľ ozývali hlučné bubny a činely.
Zaujímavé bolo, že napriek tomu, že aj v Malajzii mali na Čínsky Nový Rok 2 dni štátny sviatok, ani sme to poriadne nespozorovali.

Kdežto v Hanoi, aj po tom, čo sme sa vrátili, stále bolo veľa obchodov zatvorených, nedalo sa kúpiť mlieko, maslo, vajcia, chlieb a tiež aj mnohé reštaurácie boli zatvorené.
Tak po 6 dňoch v Malajzii sme predsa len hladovali v Hanoi.
KL je super miesto. V Malajzii sú 3 hlavné etnické skupiny – Maljaci, Číňania a Indiovia.
Sranda na tom je, že tu kľudne môžeš nájsť stáť vedľa seba čínsku pagodu, muslimskú mešitu, katolícky kostol a hindský chrám.

Je fakt neuveriteľné v akej synergii dokážu tieto rozdielne kultúry a náboženstva žiť!
Tieto kultúry a náboženstva sú tiež dosť premiešané, na ulici stretneš číňanku zamotanú do muslimskej burky alebo tmavých Indov oslavujúcich čínsky nový rok.
Ľudia v KL sú veľmi milí a slušní. Duncan bol pyšný, že aspoň niečo pozitívne po sebe Britskí kolonizátori zanechali.

Taktiež bol pyšný, že sa tam jazdí na ľavej strane (podľa neho to je logické), ale samozrejme, ja som z toho dosť popletená, tak ma prevádzal cez cestu ako malé dieťa, aby ma nejaké auto nezrazilo.
Okrem toho, autá tam jazdia strašne rýchlo, ale na rozdiel od Hanoi šoféri (aj na motorkách) dodržiavajú dopravné predpisy.
Nie je tam tak strašne veľa motoriek, čo bola dosť veľká úľava po Hanoi.

V KL sa veľmi ľahko nakupuje. Fakt sa tam dá kúpiť úplne všetko.
Ceny sú veľmi prijateľné, často krát dokonca lepšie ako v Hanoi.
A úplne prvú vec, ktorú sme si kúpili, bol nový foťák, tak sa s vami môžeme podeliť o naše zážitky aj prostredníctvom fotiek.
Dočítania o 5 týždňov – tešíme sa na výlet do Hong Kongu.
