Ako je to v EÚ s jadrovou energetikou

Poslednú dobu sa často stretávame s vyhláseniami politikov ako je dôležité,aby boli na Slovensku v prevádzke jadrové elektárne a ako nás EÚ tlačí do odstavenia Jaslovských Bohuníc a pritom sami prežívajú "jadrovú renesanciu".

Písmo: A- | A+
Diskusia  (31)

V Európskej únii v súčasnosti aktívne rozvíjajú jadrovú energetiku iba Fínsko, ktoré stavia problémový projekt piateho reaktora v Olkiluote a Francúzko, ktoré kvôli svojej energetickej politike musí riešiť viacero súdnych procesov.

Taliansko, Dánsko, Rakúsko, Grécko, Poľsko, Luxembursko, Nórsko, Portugalsko, Malta, Írsko a Lotyšsko nemajú ani reálne neplánujú výstavbu jadrových elektrární.

Nemecko do roku 2020 postupne odstaví všetky jadrové reaktory na základe dohody SPD a zelených. Táto dohoda zostane nezmenaná ani po výmene vlády.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Veľká Británia neuvažuje nad novými reaktormi predovšetkým kvôli problémom British Energy (prevádzkovateľ jadrových elektrární), ktoré spoločnosť dostali na pokraj bankrotu z dôvodu konkurencie neschopnosti jadrových zariadení. Snaha Blaira o rozvoj jadrovej energetiky je len slepým populizmom v situácii klesajúcich preferencií.

Švédsko sa rozhodlo do pätnástich rokov stať nezávislé na rope a to aj bez jadrovej energetiky. Definitívne odstavenie posledného reaktora vo Švédsku je na základe platných rozhodnutí naplánované na rok 2010.

V Španielsku nedávno ministerský predseda José Luis Rodríguez Zapatero potvrdil záväzok Španielska odstúpiť od jadrovej energetiky a nepodľahnúť tlaku jadrovej loby.

SkryťVypnúť reklamu

V Belgicku vláda rozhodla v roku 2005 o postupnom odstavení jadrových elektrární do 20 rokov.

Holandská vláda tohto roku rozhodla, že jadrová elektráreň Borssele môže byť v prevádzke do roku 2033, pri dodržaní najprísnejších bezpečnostných požiadaviek. Holandsko však ďalšie jadrové elektrárne budovať neplánuje.

Švajčiarsko plánuje odstaviť všetky svoje jadrové elektrárne najneskôr do roku 2033 s plánom nebudovať ďalšie reaktory.

V Čechách je v platnosti energetiká politika, ktorá hovorí o pláne výstavby ďalších jadrových reaktorov, neexistuje však žiadny konkrétny plán a vzhľadom na pretrvávajúce problémy s Temelínom (nazývaným tiež najväčší "vibrátor" na svete), je len málo reálna ďalšia jadrová elektráreň.

SkryťVypnúť reklamu

Slovinsko odstaví svoju jadrovú elektrárneň Krško do roku 2023 a nebude budovať už žiadny ďalší jadrový reaktor.

Maďarsko po odstavení atómovej elektrárneň Paks, ktorá mala vážnu nehodu v roku 2004, neplánuje budovať žiadne nové nukleárne zdroje.

Čo sú hlavné dôvody na „jadrový phase-out“: 1/ vysoká cena jadrových elektrární; 2/ dlhá doba budovania; 3/ vysoké prevádzkové náklady; 4/ riziko havárií a ich následkov; 5/ problém vysokých nákladov na likvidáciu jadrových elektrární po doslúžení; 6/ neexistencia bezpečného riešenia likvidácie vysoko rádioaktívnych odpadov; 7/ riziko teroristických útokov a zneužitia jadrových materiálov; 8/ zníženie ekonomickej hodnoty okolia jadrových elektrární (nehnuteľnosti, poľnohospodárstvo, turizmus...).

SkryťVypnúť reklamu

Keď sa pozrieme na Slovensko, tak naša krajina dostavbu Mochoviec nepotrebuje! Ak by sme postavili štyri ekologickejšie a lacnejšie paroplynové elektrárne, môžme získať výkon dvoch prípadných blokov v Mochovciach. (Jeden 200 MW paroplyn je už v prevádzke v Bratislave a ďalší sa bude stavať pri Leviciach, ďalší zamietla verejnosť pri Malženiciach, kvôli tomu aby mali dôvod prevádzkovať ďalej Bohunice.) Ministerstvo pôdohodpodárstva uvádza možnosť výstavby bioplynových staníc s inštalovaným elektrickým výkonom 500 MW (Mochovce 1. a 2. = 800 MW), pri využití potenciálu úspor energie na Slovensku (25-30%, z čoho je asi 10-15% potenciál úspor elektrickej energie) by sme mohli odstaviť minimálne jeden blok v Jaslovských Bohuniciach bez výstavby nových zdrojov, prestavbou bytových kotolní na kombinované zdroje výroby elektrickej a tepelnej energie je možné získať viac ako 2000 MW novej elektrickej kapacity.

Na záver by som len dodal argumenty, ktoré v rokoch 1993-1998 slúžili jadrovému priemyslu a podplateným politikov na presvedčenie verejnosti o nevyhnutnosti dostavby prvých dvoch blokov v Mochovciach: "Potrebujeme dostavať Mochovce 1. a 2., aby sme mohli odstaviť Jaslovské Bohunice V1." Teraz iní politici používajú trochu pozmenený argument: "Potrebujeme dostavať Mochovce 3. a 4., aby sme mohli odstaviť Jaslovské Bohunice V1."!

Pre viac informácií odporúčam kontaktovať: Za matku Zem, P.O.Box 93, 814 99 Bratislava, bratislava@zmz.sk, www.zmz.sk

Pavol Široký

Pavol Široký

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pracujem v občianskom združení ZA MATKU ZEM ako koordinátor programu Energia a takisto ako koordinátor siete Slovenská klimatická koalícia. Inak som vyštudovaný geológ, odbor inžinierska geológia - hydrogeológia. Zoznam autorových rubrík:  PolitikaEnergetikaKultúra - zábavaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
SkryťZatvoriť reklamu